Nouriel Roubini: “Lufta e Tretë Botërore Ka Filluar!”

/

Nouriel Roubini deklaron se: “Lufta e Tretë Botërore ka filluar. Sulmi i Turqisë ndaj Greqisë në 2023 dhe konflikti total Kinë -Tajvan! Do të ketë një tronditje globale.”

Roubini është analisti të cilit i është vënë pseudonimi “Mr. Doom”, por Nouriel Roubini këmbëngul se njerëzimi ka një sërë kërcënimesh për t’u përballur. Analisti në fakt ka shkruar një libër të ri me titull “MegaKërcënimet”, ndërsa pretendon se Lufta e Tretë Botërore tashmë ka nisur.

Në këtë drejtim, vlen të theksohet se ekonomologu i shquar parashikoi kolapsin e tregut të banesave në SHBA dhe krizën financiare që pasoi, si dhe ka bërë një seri parashikimesh bazuar në fakte dhe analiza socio-ekonomiko-politike.

Më konkretisht, Roubini foli për Iranin dhe Izraelin që janë në një kurs përplasjeje, frikën se NATO do të tërhiqet nga lufta e Ukrainës dhe se administrata Biden pret që “Kina të sulmojë Tajvanin”.

Ai shtoi: “Sinqerisht, Lufta e Tretë Botërore tashmë ka filluar efektivisht, si në Ukrainë ashtu edhe në hapësirën kibernetike.”

Komentet e tij vijnë pasi Igor Sechin, kreu i gjigantit rus të naftës ‘Rosneft’ dhe një aleat kryesor i presidentit rus Vladimir Putin, tha se “kthimi i Tajvanit në portin e tij të origjinës është në afat. Përpjekjet e SHBAsë për të ndërtuar industrinë e saj të avancuar të mikroçipëve e kanë treguar këtë”, shtoi ai.

“Këshilltarët e sigurisë kombëtare kanë qenë të shqetësuar për përfshirjen e NATOs në luftën midis Rusisë dhe Ukrainës, si dhe Iranit dhe Izraelit, të cilët janë në një kurs përplasjeje. Dhe pikërisht sot në mëngjes, lexova se administrata e Bidenit po pret një sulm kinez ndaj Tajvanit më shpejt nga sa mendonin. Sinqerisht, Lufta e Tretë Botërore tashmë ka filluar efektivisht, sigurisht në Ukrainë dhe në internet”, tha ai.

Nëse Kina sulmon Tajvanin?

Roubini vuri në dukje gjithashtu rëndësinë e industrisë së çipave kompjuterikë të Tajvanit, duke thënë: “Imagjinoni ndikimin e një sulmi kinez në Tajvan, i cili prodhon 50% të të gjithë gjysmëpërçuesve në botë dhe 80% të gjysmëpërçuesve të teknologjisë së lartë. Kjo do të ishte një tronditje globale.

Sot ne mbështetemi më shumë te gjysmëpërçuesit sesa tek nafta”.

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken kohët e fundit tha se Pekini është “i vendosur të ndjekë ribashkimin” me Tajvanin, në vend që të “ruajë status quo-në””.

Këtë muaj, udhëheqësi i Kinës Xi Jinping, në kongresin e Partisë Komuniste Kineze, siguroi një mandat të tretë, konsolidoi pushtetin e tij dhe tha se ai kurrë nuk do të heqë dorë nga e drejta e kombit të tij për të përdorur forcën në Tajvan.

Udhëheqësi kinez tha: “Unë nuk do të toleroj asnjë mosmarrëveshje nëse marr vendimin për të tërhequr këmbëzën”.

Kritika për Gjermaninë

Roubini kritikon Gjermaninë, ai thotë se bëri një gabim që u mbështet aq shumë në varësinë e saj energjetike nga Rusia dhe tani po përsërit të njëjtin gabim me Kinën.

“Kina po shet teknologji 5G në mbarë botën që mund të përdoren për spiunazh. E pyeta presidentin e një vendi afrikan, pse po merr teknologjinë 5G nga Kina dhe jo nga Perëndimi. Ai më tha, ne jemi një vend i vogël kështu që dikush do të na spiunojë gjithsesi. Pra, teknologjia kineze është më e lirë. Kina po rrit fuqinë e saj ekonomike, financiare dhe tregtare anembanë globit”, vëren Roubini.

Më keq se ’70

Duke krahasuar ekonominë e viteve 1970 me sot, Roubini thotë se “sot është më keq. Në atë kohë nuk kishim të njëjtin borxh publik dhe privat. Nëse bankat qendrore rrisin normat e interesit tani për të luftuar inflacionin, ne do të përfundojmë duke falimentuar shumë kompani, banka në hije dhe institucione qeveritare. Sot ka më shumë goditje gjeopolitike, të cilat ndikojnë në krizën e naftës.

Në të njëjtën kohë, siç argumenton Roubini në ‘Der Spiegel’, bankat qendrore nuk kanë opsione të mira në këtë pikë. Ata mund të vazhdojnë të rrisin normat e interesit për të luftuar inflacionin, ose mund “të zhduken” dhe të ulin normat e interesit nga frika e një recesioni.

“Nëse inflacioni shkon nga 2% në 6%, atëherë të ardhurat e thesarit të SHBAsë do të duhet të shkojnë nga 4% në 8% për të vazhduar dhënien e të njëjtit interes dhe kostoja e huamarrjes private për hipotekat dhe kreditë e biznesit do të ishte edhe më e lartë. Kjo e bën atë shumë më të shtrenjtë për shumë kompani, sepse ato duhet të ofrojnë norma interesi shumë më të larta se obligacionet qeveritare, të cilat konsiderohen të sigurta.

Kemi aq shumë borxhe tani sa mund të na çojë në një kolaps total ekonomik, financiar dhe monetar”.

Një “recesion i thellë”

Sigurisht, lufta në Ukrainë dhe një tronditje e mundshme në Tajvan janë vetëm disa nga gjërat për të cilat Roubini shqetësohet.

Edhe pse udhëheqësit “duhet të merren me Rusinë dhe Ukrainën përpara se të kujdesen për Iranin, Izraelin apo Kinën”, tha ai për ‘Der Spiegel’, “politikanët duhet të mendojnë gjithashtu për inflacionin dhe recesionin, domethënë stagflacionin”.

Kohët e fundit, ekonomisti tha se çdo pretendim për një ulje të butë në ekonomi është “iluzion”.

“Do të kemi një recesion të keq, stagflacion dhe një tjetër krizë serioze financiare. Mendoj se kjo është kryesorja. Bankat qendrore nuk kanë opsione. Ata mund të vazhdojnë të rrisin normat e interesit për të luftuar inflacionin, ose mund të “zhduken” dhe të ulin normat e interesit nga frika e një recesioni. Fatkeqësisht, jemi në një pikë ku, mallkuar nëse dhe kush e bën, mallkuar nëse nuk e bën”, tha ai në podcastin e Bloomberg ‘Odd Lots’, këtë muaj.

“Nuk ka rrugëdalje të lehtë. Nëse luftoni inflacionin, do të keni recesion dhe krizë financiare. Dhe nëse nuk luftojnë inflacionin, do të kemi inflacion të arratisur dhe më pas stagflacion dhe një krizë tjetër financiare”, shtoi ekonomisti.

Siç shkroi ai në një artikull të ‘New York Times’ këtë muaj, do të ketë falimentime masive dhe kriza të njëpasnjëshme financiare në mbarë botën!

A ka ndonjë gjë pozitive për të thënë? Po! Investimi në pasuri të paluajtshme në Midwest të SHBAve është një veprim i zgjuar. Në fund të fundit, “një pjesë e madhe e SHBA-së do të bëhet nënujore ose e pajetueshme për shkak të nxehtësisë, thatësirës, ​​zjarreve ose fatkeqësive të tjera të shkaktuara nga ndryshimet klimatike,”, përfundoi ai.

Sulmi turk në Greqi në 2023

“Jam shumë i shqetësuar” tha Roubini. “Në situata krize është gjithmonë dikush që luan shpëtimtarin dhe fajëson të huajt për gjithçka. Erdogan mund të bëjë të njëjtën gjë me Greqinë vitin e ardhshëm dhe të përpiqet të krijojë një krizë, sepse përndryshe ai mund të humbasë zgjedhjet.

Nëse Donald Trump kandidon përsëri dhe humbet zgjedhjet, mbështetësit e tij do të mund të sulmojnë Kapitolin. Mund të shohim përshkallëzim të dhunës edhe në SHBA dhe një luftë të vërtetë civile.

Në Gjermani, gjërat duken relativisht mirë për momentin. Po sikur gjërat të shkojnë keq ekonomikisht dhe njerëzit të votojnë më shumë për opozitën e djathtë?”, pyet Roubini.

Me sa më sipër lexojmë, por edhe duke analizuar situatën mund të themi se zakonisht krizat ekonomike shoqërohen nga një luftë dhe anasjelltas. Pas luftës ka gjithmonë paqe dhe kur nuk ka paqe të rremë, paqen e vërtetë e sjell një luftë.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Serbia Rrëzoi Dron në Hapësirën e Saj Ajrore

Next Story

Presidentja e Greqisë Viziton Kievin

Latest from Info