Elon Musk i Ndërpreu Komunikimin Satelitor Ushtrisë Ukrainase për Shkak të Borxheve

Kompanisë qendrore për rrjetin elektronik ukrainas, Elon Musk ia ndërpreu komunikimin satelitor për shkak të borxheve, detyrimeve të pashlyera!

“Më shumë se 1,300 terminale interneti satelitore ‘Starlink’ që përbënin web-in e qendrës së operacioneve në internet të Ushtrisë ukrainase janë zhdukur, duke shkaktuar ndërprerje të rënda në operacionet e saj”, zbuloi CNN, duke lënë njësitë e fushës së betejës ukrainase, pa mbështetje të përqendruar në rrjet!

Terminalet janë blerë nga një kompani britanike dhe komunikimi kushton 2500 dollarë në muaj.

Supozohej se operacioni i tyre kushtonte 3.25 milionë dollarë në muaj dhe Britania do t’i paguante, por kjo nuk ndodhi, pasi kryeministri i ri i vendit R. Sunak njoftoi shkurtimin e ndihmës financiare për Kievin.

Kështu terminalet u vunë jashtë funksionit duke “verbuar” njësitë ukrainase me një rënie të dukshme të performancës së tyre në fushën e betejës!

Kompania mëmë e ‘Starlink’, ‘SpaceX’, i dërgoi një letër Pentagonit në shtator 2022 duke thënë se nuk do të ishte më në gjendje të ruante shërbimin në vendin e shkatërruar nga lufta, nëse nuk merrte fondet e kontraktuara. Musk kohët e fundit shkroi në Twitter se operacioni ukrainas “i kushtoi SpaceX 80 milionë dollarë dhe do të kalojë 100 milionë dollarë deri në fund të vitit”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Historia e Monopolit

Next Story

Sizmiologu Grek Konstaton Fenomene Shqetësuese

Latest from Info