Kievi Godet Infrastrukturën e Rajoneve Ruse – Kherson & Donetsk Pa Ujë

/

Kievi po përpiqet të godasë infrastrukturën kryesore në rajonet ruse të përfshira së fundi në Federatën Ruse në një përpjekje për “të ndëshkuar” popullsinë ruse në hakmarrje për sulmet ruse në infrastrukturën energjetike të Ukrainës.

Përveç Khersonit, sulmi preku edhe infrastrukturën e qytetit të madh të Donetskut (qytet me 1 milion banorë).

I gjithë sektori jugor i Khersonit rus dhe vendbanimet përreth kanë mbetur pa energji elektrike, ndërkohë që ka probleme shumë serioze me furnizimin me ujë në zona të mëdha, pas goditjes së djeshme të Ukrainës me HIMARS në digën e Kakhovkës.

Në përpjekje për të përfituar nga kaosi i shkaktuar nga ukrainasit, ata tentuan dy ofensiva të reja në Kherson dhe një ofensivë në Kremina afër Lisitsansk, e cila rezultoi në shkatërrimin e plotë të forcave që tentuan të depërtonin në linjat e mbrojtjes ruse.

Efektiviteti i raketës ruse të lundrimit Lancet solli deri diku rezultate.

Kherson ka mbetur pa energji elektrike për herë të parë që nga fillimi i operacionit ushtarak rus dhe administrata e qytetit thotë se furnizimi me energji elektrike dhe ujë janë ndërprerë për shkak të sulmit ukrainas, që rrëzoi tre linja elektrike në autostradën që lidh qytetet e Berislav dhe Kakhovka.

Kreu i administratës rajonale, Jaroslav Janusevic, tha se në Berislav rreth 1.5 kilometra linja të energjisë ishin dëmtuar, duke rezultuar në një ndërprerje të plotë, sepse “dëmtimi është mjaft i madh”.

Ai tha gjithashtu se ekspertët e energjisë po punonin për të zgjidhur çështjen “shpejt” dhe u kërkoi banorëve “të qëndrojnë të qetë”. Guvernatori i Khersonit, Vladimir Saldo tha se autoritetet shpresonin të rivendosnin energjinë brenda ditës.

Sipas Yury Sobolevsky, Nënkryetar i Këshillit Rajonal të Khersonit, rreth 10 vendbanime në rajon u goditën përveç qytetit, ndërsa zyrtarë të tjerë rusë thanë se Ukraina po përgatitej të nisë një ofensivë të re për të kapur më shumë tokë në Kherson.

Mediat shtetërore ruse raportuan se diga e Kakhovkës është dëmtuar nga një sulm ukrainas me raketa HIMARS.

Me raketa HIMARS ukrainasit kanë goditur sot edhe godinën administrative të Doneck, në të cilën zjarri nuk është shuar dhe Kievi pretendon se kjo ka ndodhur pasi nuk ka ujë.

“Perëndimi promovon një propagandë absurde se rusët bombarduan veten, domethënë se ata vetë goditën digën e Kahovkës pa dhënë një shpjegim logjik pse do ta bënin këtë, por duke u mbështetur në faktin se u drejtohen masave shoqërore, që nuk njohin as gjeografinë dhe nuk kanë asnjë informacion thelbësor për situatën taktike ushtarake në Ukrainë”, thonë përfaqësuesit e ministrisë së mbrojtjes së Federatës Ruse.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Gjak Artificial - Filloi të Testohet në Njerëz

Next Story

Trump: "Më 15 Nëntor do të Bëj Një Njoftim të Madh!"

Latest from Info

Ati ynë!

Teksa studiojmë “Ati ynë” që na mësoi Jezu Krishti, kuptojmë gjithnjë e më shumë se është