Alarm në Britani dhe Amerikë me Nëndetësen

/

Valë shqetësimi po mbulon Britaninë dhe Amerikën.

32 mesazhe të veprimit të emergjencës (EMA) për ushtrinë amerikane. Nëndetësja britanike ‘Trident 2’ në zjarr.

Rishi Sunak është duke u informuar.

Misioni britanik i nëndetëseve u ndërpre.

Lajmi se ushtria amerikane dërgoi 32 mesazhe të veprimit të urgjencës në 48 orë (MESSAGE EMERGENCY ACTION të njohur edhe si EAM) për forcat bërthamore, po shkakton një valë shqetësimi. Numri i mesazheve është i paprecedent.

Lëvizja e shtuar mund të tregojë një ndryshim në nivelin e kërcënimit, për shembull, nëse një incident serioz po ndodh ose parashikohet të ndodhë. Në thelb, kjo është një gjendje e rritur gatishmërie që duhet t’u komunikohet shpejt forcave amerikane.

Dërgimi i 14 mesazheve të EAMit ndodhi dje, pasi mediat britanike publikuan informacione për një zjarr në nëndetësen bërthamore ‘HMS Victorious’.

Zjarri shpërtheu gjatë misionit sekret të nëndetëses në Atlantikun e Veriut dhe e detyroi anijen të ndërpresë misionin e saj, një veprim i rrallë i bërë për shkak të rrezikut të zbulimit nga satelitët rusë.

‘HMS Victorious’ është një nga katër nëndetëset e ngarkuara me kryerjen e patrullimeve bërthamore të njohura si Parandalimi i Vazhdueshëm në Det (CASD).

Kjo do të thotë se një nëndetëse e Marinës Mbretërore e armatosur me raketa bërthamore është gjithmonë në patrullë diku në botë, e padukshme, e gatshme për të lëshuar raketa bërthamore nëse kryeministri i vendit jep urdhër.

Një zëdhënës i Marinës Mbretërore tha se anija nuk ishte në një rol CASD në kohën e incidentit. Më vonë britanikët përhapën fjalën se zjarri nuk ka ndodhur dje, por gjashtë javë më parë.

Por për disa arsye dje, kryeministri i sapoemëruar i Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak, doli me nxitim nga dhoma gjatë fjalës së hapjes, për pyjet, në Samitin e Klimës (COP27), të hënën.

Një ndihmës i kryeministrit britanik doli në skenë dhe i pëshpëriti diçka në vesh Rishi Sunak. Të dy u panë duke biseduar dhe u larguan kur një tjetër asistent doli në skenë.

Rreth 2 minuta para se të largohej, një asistent doli në skenë dhe i pëshpëriti në vesh për më shumë se një minutë… pati një debat nëse ai duhej të largohej në atë moment. Sunak fillimisht qëndroi, por një ndihmës tjetër vendosi të kthehej tek ai dhe t’i kërkonte të largohej.

Ndaj, incidenti me nëndetësen britanike ndoshta ka ndodhur dje.

Zjarr në nëndetëse me energji bërthamore ‘HMS Victorious’.

Nëndetësja bërthamore ‘HMS Victorious S29 Vanguard’ e Marinës Mbretërore, e cila ishte në një mision sekret në Atlantikun e Veriut, është shfaqur dhe është kthyer në bazën e saj pas një zjarri, thanë burimet britanike.

Burimet e Marinës Mbretërore i thanë ‘Sun’ se çdo anëtar i ekuipazhit në bordin e nëndetëses prej 3 miliardë paund u urdhërua të ndërmerrte veprim pasi kapiteni shpalli gjendje emergjence. Në momentin e incidentit, nëndetësja mbante raketa bërthamore ‘Trident 2’.

Nëndetësja 30-vjeçare e cila është vonuar për një rinovim tërësor, doli në Atlantikun e Veriut për të pastruar tymrat toksikë. Më pas u kthye në bazën e saj në HMNB Clyde në Faslane, Skoci.

Nëndetësja 16.000 tonë është një nga katër që ofrojnë patrulla 24-orëshe të parandalimit bërthamor. Por në kohën e caktuar nuk ishte ky roli i saj.

“Parandalimi i vazhdueshëm në det nuk ndikohet, por nuk mund të komentojmë detajet e operacioneve tona”, tha një zëdhënës i Marinës Mbretërore.

Sipas informacioneve, si pasojë e zjarrit është ndërprerë “një operacion jashtëzakonisht i ndjeshëm”.

Më shumë se 130 anëtarë të ekuipazhit në bordin e nëndetëses, përfshirë ata jashtë detyrës, u thirrën në veprim për të kontrolluar zjarrin, sipas raporteve.

Ekuipazhi veshi kostume speciale hazmat, ndërsa tymi dilte nga një ndarje ku ndodhej një sistem elektrik. Një burim i marinës u citua të thoshte: “Zjarri shkatërroi një konvertues elektrik AC në DC”.

Ngjarja është serioze dhe është marrë shumë rëndë, por nuk ka të lënduar dhe nuk ka pasur dëme serioze në nëndetëse. Çdo anëtar i Marinës Mbretërore është një zjarrfikës i kualifikuar. Kjo siguron që anijet dhe nëndetëset britanike të jenë në gjendje t’i përgjigjen incidenteve shpejt dhe me efikasitet, duke siguruar që rezultatet operacionale të mos preken.

Britanikët pretendojnë se shkaku i emergjencës ishte një defekt në një njësi elektrike autonome që konverton AC në DC, për përdorim në shumë prej sistemeve të nëndetëses.

Image

14 Mesazhe të Veprimit të Emergjencës (EAM) dje dhe 18 mesazhe sot?

Shqetësues është edhe fakti që Ushtria Amerikane dërgoi 14 mesazhe me veprim emergjence (EAM) brenda një dite, diçka e paprecedent.

Më konkretisht, ushtria amerikane ka lëshuar 14 mesazhe befasuese të veprimit të emergjencës (EAM) për forcat amerikane në mbarë botën. Zakonisht, nuk dërgohet asnjë mesazh.

Por kur ndodh diçka, mund të dërgohen maksimumi deri në tre mesazhe.

Brenda një dite u dërguan 14 mesazhe. Kjo ndodhi dje.

Sot ka informacione për 18 EAMs dhe dita është akoma e pambaruar. Nëse ky informacion verifikohet atëherë bëhet fjalë për 32 mesazhe EAM, në 48 orë!

EAMtë përdoren që forcat bërthamore të SHBAsë të komunikojnë drejtpërdrejt dhe në mënyrë të sigurt. Ky është një lloj “udhëzimi”.

Në sistemin e Menaxhimit dhe Kontrollit të Armëve Bërthamore (NC2) të ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, një Mesazh Veprimi Emergjent (EAM) është një mesazh transformues që drejton armët bërthamore në armë vepruese bërthamore.

1 Comment

  1. A secret weapon for anyone who needs content. I dont need to tell you how important it is to optimize every step in your SEO pipeline. But unfortunately, its nearly impossible to cut out time or money when it comes to getting good content. At least thats what I thought until I came across Article Forge. Built by a team of AI researchers from Stanford, MIT, Carnegie Mellon, Harvard, Article Forge is an AI content writer that uses deep learning models to research, plan out, and write entire articles about any topic with the click of a button. Their team trained AI models on millions of articles to teach Article Forge how to draw connections between topics so that each article it writes is relevant, interesting and useful. All their hard work means you just enter a few keywords and Article Forge will write a complete article from scratch making sure every thought flows naturally into the next, resulting in readable, high quality, and unique content. Put simply, this is a secret weapon for anyone who needs content. I get how impossible that sounds so you need to see how Article Forge writes a complete article with the Click Here:? https://stanford.io/3FXszd0

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Ukraina i Vendos Rusisë Kushte për Negociata

Next Story

Admirali Amerikan: "Lufta e Ukrainës Është Vetëm Fillimi - Lufta e Madhe po Vjen!"

Latest from Info