Bombardime Masive Ruse në të Gjithë Ukrainën – Do të Dorëzohet Perëndimi?

/

Bombardime masive ruse në të gjithë Ukrainën, mesa shquhet nuk ka më fuqi kundër-reaguese pasi dimri i ashpër ukrainas fillon dhe situata vështirësohet tmerrësisht.

Moska po “përgatit” Zelenskyn për negociata reale? Ku është NATO-ja?

Forcat raketore ruse kanë goditur masivisht të gjithë territorin ukrainas dhe infrastrukturën energjetike që nga mëngjesi, ndërsa reshjet e dendura të borës në Lviv dhe Kiev tregojnë se dimri ukrainas ka filluar.

Moska nuk e zgjodhi rastësisht këtë periudhë kohore pasi dëshiron ta lërë Ukrainën pa energji elektrike në ditët e akullta që vijnë, në mënyrë që presidenti ukrainas Volodimir Zelenski të jetë më “i gatishëm” për të negociuar.

Konkretisht u bombardua qytetet Odessa, Kiev, Kharkiv, Dnipro, Sumy, Cherkasy, Poltava, Lviv dhe Dnipropetrovsk.

Infrastruktura energjetike e Ukrainës vlerësohet të jetë 50% e shkatërruar plotësisht dhe sot ndoshta edhe më shumë.

Në Lviv, që ishte një qytet relativisht larg fushëbetejave, ka një problem serioz me furnizimin me energji elektrike dhe sot, pas bombardimeve të reja, lidhja me internetin është pothuajse e pamundur.

Vihet re se Perëndimi dje “zbrazi” artificialisht Zelenskin në veprimin e tij provokues për të pagëzuar si ruse raketat ukrainase që goditën Poloninë dhe vranë dy persona, duke kërkuar në këtë mënyrë të shkaktonte edhe një luftë të tretë botërore me perspektivën e shpëtimit të vetes dhe regjimit të tij, përmes kaosit global.

Pavarësisht retorikës perëndimore për fajësimin e vetëm të rusëve për atë që po ndodh në Ukrainë pas “perdeve”, ata tani duan që kjo luftë të përfundojë, sepse goditja ndaj ekonomive të tyre është e madhe dhe shoqëritë e tyre janë në prag të rebelimit.

Ajo që perëndimorët kërkojnë është të gjejnë një formulë që në këtë konflikt të mos duket se kanë humbur aq shumë sa të jetë poshtëruese për ta, ose në fund të fundit Rusia të mos fitojë aq shumë sa të shfaqet aq e fuqishme për shoqëritë perëndimore.

Për shumë njerëz dhe politikanë në Perëndim, edhe tërheqja e forcave ruse nga Kherson pa shkrepur asnjë pushkë ishte gjest i vullnetit të mirë nga rusët për të bindur Volodimir Zelenskin që të vazhdonte me negociatat reale me Moskën.

Po dorëzohet Perëndimi? Do të dorëzohet Zelenski që ka filluar të ndihet i përdorur dhe i tradhëtuar?

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Makth, Distopia u Bë Realitet!

Next Story

Episod Diplomatik - U Tentua të Mbahej Peng Ministri i Jashtëm Grek në Libi

Latest from Info