Dritë Jeshile Rusisë – Operacion i Madh i Përbashkët Turqi-Iran – Bombardim i Kurdëve në Siri & Irak – Synojnë SHBA

/

Drita jeshile e Rusisë nga operacioni i madh i përbashkët Turqi-Iran, me bombardime të pamëshirshme mbi kurdët në Siri dhe Irak, duke synuar SHBA-në.

Operacioni i parë i përbashkët mes Turqisë dhe Iranit kundër kurdëve në Sirinë Veriore dhe Irakun e Veriut po shkakton një tërmet gjeopolitik në Lindjen e Mesme, një operacion i cili është i drejtuar qartë kundër amerikanëve.

Rusia me shumë zgjuarsi i dha “dritën jeshile” Erdoganit duke hapur hapësirën ajrore siriane, ndërsa në të njëjtën kohë Irani filloi të bombardonte objektivat në Kurdistanin irakian.

Erdogan theksoi sot atë që dyshohej se bombardimet ajrore do të shoqërohen me operacione tokësore.

Për këtë arsye, Forcat Ajrore Turke po bombardojnë objektiva në të gjithë Sirinë veriore nga Alepo në Raqqa.

Çështja Kurde po hyn gradualisht në linjën e saj fundore të sulmit dhe zgjidhjes, cilado qoftë ajo.

Kryengritja brenda Iranit po përshkallëzohet dhe kjo po e detyron Iranin të nisë një operacion në Irakun e Veriut duke goditur bazat kurde me raketa balistike dhe drone kamikaze.

Turqia, duke parë sesi po forcohet rebelimi kurd brenda Iranit, kupton se po i vjen radha dhe vendos të ndihmojë Iranin.

Nëse amerikanët i humbasin kurdët, falë pamendësisë së tyre politike, atëherë gjërat do të jenë të vështira në Siri dhe Irak.

Ndërsa turqit thërrasin: “Duhet të dëbojmë përgjithmonë SHBA-në dhe PYD-në nga Siria”.

“Selia e Komitetit Revolucionar të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (KRK) ishte në shënjestër të dronëve dhe raketave, por nuk u raportua për viktima”, tha Aram Moderisi, një anëtar i zyrës politike të KRK-së.

“Sulmi ishte i pritshëm, kështu që ne ishim plotësisht të përgatitur”, tha Monterici. “Droni po fluturon vazhdimisht mbi zonë”, tha ai.

Ndërkohë, Guvernatori i Erbilit Nabaz Abdul Hamid tha se kampi Jeznikan pranë Bahrkay në Ebil, ku jetojnë anëtarët e Partisë Demokratike të Kurdistanit të Iranit (KDP), u bombardua, por nuk u raportuan dëme.

Guvernatori i Koyas, Tariq Haidari, tha se Irani hodhi tre raketa në Koya, një duke goditur Kalanë Demokratike dhe dy të tjera duke goditur qendrën shëndetësore në kampin Azadi ku jetojnë refugjatët nga Kurdistani Lindor.

Mohammad Salih Qaderi, kreu i Partisë Demokratike të Kurdistanit (HDK) në Erbil, tha se dronët dhe raketat u përdorën në Koya kundër një kampi civil.

Kanderi ka vlerësuar se raketat dhe dronët janë lëshuar nga provinca iraniane e Urmias.

“Ky është një mesazh i rrezikshëm për Qeverinë Rajonale të Kurdistanit (KRG) sepse kampi është vetëm civil dhe ka shumë baza të forcave të sigurisë të Qeverisë Rajonale të Kurdistanit (KRG) dhe është afër zonës së aeroportit të Erbilit”, tha Kanderi.

“Ai gjithashtu dëshiron të ushtrojë presion mbi Rajonin e Kurdistanit që të përmbushë kërkesat e Republikës Islamike të Iranit”, përfundoi ai.

“Këto sulme pa dallim ndodhën në një kohë kur regjimi terrorist iranian nuk është në gjendje të ndalojë protestat e vazhdueshme në Kurdistan” të Iranit, pohoi PDKI, partia më e vjetër kurde e Iranit, e themeluar në vitin 1945, në një deklaratë për shtyp.

Teherani akuzon këto organizata opozitare, të cilat prej kohësh janë në sy të tij, për nxitje të trazirave në Iran. Protestat masive shpërthyen në të gjithë vendin pas vdekjes më 16 shtator të Mahsha Amini, një gruaje iraniane-kurde, pasi ajo u arrestua nga policia morale në Teheran.

Erdogan: “Do të godasim edhe me forca tokësore”.

Operacioni i Turqisë në Siri dhe Irakun verior do të vazhdojë, siç tha Tajip Erdogan para gazetarëve, duke theksuar se vendi i tij do të përdorë edhe forcat tokësore, ndërsa shtoi se nuk ka pasur asnjë bisedë me Biden apo Putin për këtë temë.

“Operacioni në Irakun verior dhe Sirinë nuk është një operacion i rastësishëm. Siç e kemi thënë edhe më parë, nëse dikush na shqetëson vendin dhe tokat tona, ne do t’i bëjmë të paguajnë çmimin.

Në fakt, ka organizata terroriste në jug të Turqisë që planifikojnë shumë sulme ose që kryejnë sulme të tilla dhe përbëjnë një kërcënim. Ata janë në anën e Irakut, janë në anën e Sirisë. Siç them gjithmonë, kur thoshim “mund të vijmë papritur një natë”, nuk e kemi thënë kot. Këto hapa u ndërmorën në kohë.

Në fakt, operacioni i ndodhur në mbrëmje ishte një manifestim i plotë i këtij fakti. Sepse shkatërrimi i këtyre organizatave terroriste tani është një detyrë thelbësore e forcave tona të sigurisë. As nuk kufizohet vetëm në një fushatë ajrore”, tha Presidenti turk.

Image

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Putin: "Aventurizmi i Perëndimit Çon në Çekuilibrim të Zinxhirit Global Ushqimor!"

Next Story

SOS! - Vuçiç Popullit Serb: “Jemi në Prag Konflikti me Kosovën!"

Latest from Info