Skandal në Vatikan – Përgjonin Papa Françeskun

/

Regjistrimi është bërë nga një palë e tretë dhe është bërë më 24 korrik 2021.

Kardinali në qendrë të skandalit për negociata financiare.

Papa Françesku u regjistrua fshehurazi gjatë një bisede telefonike me një nga kardinalët e tij, siç u zbulua gjatë një gjyqi financiar në Vatikan të enjten.

Sipas CNN, një gjykatë e Vatikanit dëgjoi një regjistrim midis Papa Françeskut dhe kardinalit Angelo Becciu, një i pandehur në gjyq, në të cilin kardinali i kërkon Papës të konfirmojë se kishte miratuar pagesat për të ndihmuar në lirimin e një murgeshe të rrëmbyer në Afrikë.

Gazetarët nuk u lejuan të dëgjonin regjistrimin, por agjencia italiane e lajmeve Adnkronos publikoi më vonë një transkript nga Policia Ekonomike Italiane. Gjithashtu, tre avokatë mbrojtës në gjyq më vonë konfirmuan përmbajtjen e bisedës për gazetarët e Vatikanit që ishin të pranishëm.

Regjistrimi është bërë nga një palë e tretë dhe është bërë më 24 korrik 2021. Thirrja është bërë tre ditë para fillimit të gjyqit të Vatikanit në të cilin Becciu akuzohet për përvetësim dhe shpërdorim detyre dhe vetëm 10 ditë pasi Papa Françesku u largua në spital për kirurgjinë e zorrëve.

Në telefonatë, Becciu i kërkon Papës të konfirmojë se ai kishte autorizuar pagesat e bëra nga kardinali për një këshilltare të vetëshpallur sigurie të quajtur Cecilia Marogna, e cila gjithashtu akuzohet për përvetësim në padi, për të paguar kompaninë britanike Inkerman, me qëllim lirimin e murgeshës që ishte rrëmbyer nga militantët islamikë në Mali në vitin 2017, thuhej në transkript.

Shumat e paguara, sipas kardinalit Becciu, i cili ishte në atë kohë numri dy në sekretariatin e Vatikanit, ishin 350.000 € për kompaninë britanike dhe 500.000 € si shpërblim për murgeshën.

“A më keni autorizuar apo jo për të filluar operacionet për lirimin e murgeshës?” – pyet Becciu në telefonatë, sipas një transkripti të publikuar nga mediat italiane. Sipas CNN, Papa tha në telefonatë se nuk e mbante mend incidentin dhe i kërkoi kardinalit ta bënte kërkesën e tij me shkrim.

Murgesha, e cila u mor peng në vitin 2017 nga xhihadistët e lidhur me Al-Kaedën, u lirua në Mali në tetor 2021.

Zbulimet në lidhje me telefonatën e regjistruar fshehurazi dhe atë që Papa Françesku dinte për marrëdhëniet financiare të Vatikanit janë vetëm fakte të fundit që shtohen në një gjyq të gjatë dhe të ndërlikuar, të përqendruar në blerjen nga Vatikani të një ndërtese luksoze në Londër, në të cilën 10 të pandehur po përballen me akuza për mashtrim dhe zhvatje.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Situatë Dramatike në Ukrainë: "Fiket" Vendi, Pa Energji Elektrike & Pa Ujë 15 Rajone

Next Story

Protestë Kundër Lockdown-it në Kinë (video)

Latest from Info

Vjen Krizë Bankare?!

Deutsche Bank: “Një krizë e madhe krediti po vjen, me një valë falimentimesh dhe kredish problematike”.