Situatë e Vështirë në Ekonominë Amerikane – CNN Pushime Masive

/

Situata tragjike në ekonominë amerikane. CNN ka filluar pushime masive nga puna. NBC News dhe MSNBC ndjekin të njëjtën filozofi. Dimër i rëndë po vjen për mediat amerikane.

Pushimet masive kanë ndodhur në CNN ndërsa industria amerikane e lajmeve përgatitet për një dimër të zymtë.

Si gjiganti amerikan i lajmeve ashtu edhe zinxhiri i gazetave amerikane Gannett kanë nisur pushimet nga puna.

Pushimet e gazetarëve priten edhe në organizata të tjera të mëdha të lajmeve.

“CNN po pushon nga puna qindra punonjës në një përpjekje për të ulur kostot me të cilat përballen një gamë e gjerë kompanish mediatike ndërsa ekonomia e SHBA rrëshqet në recesion”, raporton Washington Post.

Shkurtimet e para filluan të mërkurën dhe u përfunduan dje. Punëtorët që humbën punën në CNN pretenduan se ishin njoftuar për pushimet e tyre personalisht, ose përmes Zoom.

“Është tepër e vështirë t’i thuash lamtumirë çdo anëtari të ekipit të CNN”, shkroi CEO i CNN Chris Licht në një memo drejtuar stafit të mërkurën, të siguruar nga Washington Post.

Ai madje i përshkroi shkurtimet si një “grusht në stomak”.

Chris Silitsa, i cili iu bashkua CNN-it si reporter dhe redaktor politik në vitin 2017, konfirmoi për Washington Post se ai u pushua nga puna.

Susan Glaser, një analiste e çështjeve botërore të CNN, tha gjithashtu se ajo ishte “një nga shumë komentueset politike” që humbi punën.

Nga ana e saj, Rachel Metz, e specializuar në teknologji, nuk ka ngurruar të thotë se është “e shkatërruar” që u pushua nga puna para më pak se 24 orësh.

***

Përveç CNN, edhe rrjete të tjera televizive amerikane po planifikojnë shkurtime të stafit gjatë dimrit.

NBCUniversal, kompania mëmë e rrjetit amerikan NBC News dhe MSNBC, pritet të pushojë nga puna në vitin e ri, sipas një raporti të Business Insider, megjithëse një zëdhënës i divizionit të lajmeve nuk pranoi të komentojë.

Kompania mëmë e ABC News, Disney, po ndjek shembullin, duke planifikuar shkurtime të stafit nën drejtimin e Bob Iger, i cili së fundmi u kthye në kompani si CEO.

Siç raporton Washington Post, përveç rrjeteve televizive dhe zinxhirit më të madh të gazetave amerikane, Gannett, po ecën përpara me një raund të shkurtimeve të vendeve të punës që pritet të prekë rreth 200 gazetarë, në gazeta të mëdha dhe të vogla, gjatë dy ditëve të ardhshme.

Kompania tashmë pushoi nga puna rreth 400 punonjës në gusht dhe ngriu punësimin e qindra vendeve të punës, pranoi zëdhënësi i saj, Lark Marie Anton.

Ndër ata që humbën punën ishte reporterja sportive e USA Today, Rachel Axon, e cila e kishte fokusuar raportimin e saj në abuzimin seksual në sportet konkurruese.

“Unë jam mirënjohëse për të gjithë ata që më besuan historitë e tyre”, shkroi ajo në Twitter.

Një gazetar për një botim në pronësi të Gannett tha për Washington Post se edhe ai u pushua nga puna përmes Zoom.

“Ata më falënderuan për shërbimin tim dhe ajo që më thanë është për të qeshur”, tha ai në kushte anonimiteti.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Një Shtet i Ri po Krijohet në Europën Lindore

Next Story

Presidenti i Serbisë: "Llum Terrorist Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti!"

Latest from Info