Biografia e Një Legjende – Historia Greke e Tij

/

Historia greke e George Michael dhe “Last Christmas”.

Libri “George Michael – Jeta e tij” nxjerr në dritë regjistrimin apo anëtarësimin e yllit të muzikës dhe skenës në Partinë Komuniste.

“Pothuajse gjithçka rreth Xhorxh Majkëllit, nga ambicia e tij e lindur deri te pasiguritë e tij ndonjëherë gjymtuese, të gjitha në njëfarë mënyre u kthyen te babai i tij. Jack Panos ishte mishërimi i njeriut tradicional të viteve ’60 të bëra vetë. I lindur në vitin 1935 si Kyriakos Panagiotou, ai ishte rritur me shtatë vëllezërit e motrat e tij në Patriki, një fshat plot me rrugë të pastra në Qipro. Në vitet e mëvonshme ai do të fliste me krenari për jetën që kishte përballuar: atë të një fëmije zbathur që mbijetonte me bukë dhe ullinj dhe duke përdorur një vrimë në tokë si tualet.”

Kështu nis kapitulli i parë i biografisë magjepsëse të James Gavin me titullin “George Michael – His Life”, duke regjistruar në çdo detaj jetën dhe karrierën e Yllit kryesor të pop-it, i cili u nda nga jeta para kohe në ditën e Krishtlindjeve 2016, në të njëjtën ditë kur i vdiq nëna dhe pak vite më parë motra e tij, e cila duket se nuk e ka kaluar kurrë humbjen e të dashurit të saj George.

Në 550 faqet e kënaqshme, Gavin fokusohet ndër të tjera në marrëdhënien e trazuar të të riut qipriot Panagiot me babain e tij, që sipas biografit është arsyeja pse ai e fshehu seksualitetin e tij për vite dhe përjetoi konflikte të panumërta të brendshme që e bënë atë ambivalent dhe të pasigurt. Nga një djalë që u detyrua nga i ati të bëhej burrë për të luajtur boks me shokun e tij më të mirë, gjithashtu me origjinë qipriote Andros Georgiou, një shok i përjetshëm i Xhorxhit, megjithëse në fund e tradhtoi duke dhënë foto dhe zbulime për “Hello!“, ai përfundoi i pasigurtë dhe gjithmonë i paqëndrueshëm psikologjikisht, pavarësisht lavdisë së mëvonshme.

Siç përmendet në libër, babai i tij ka qenë ai që i ka quajtur “mut” këngëtarët e skenës, “ndërsa ishte i shqetësuar për George, i cili ishte larg trashëgimtarit burrëror që ai donte. Në vend që të ndihej krenar për të, pasi shkëlqeu në gjuhën dhe letërsinë angleze, Jack, kujtoi Andros dhe gjithmonë përpiqej ta bënte më të egër të birin”.


Marrëdhënie traumatike

Ata prej nesh që panë atë koncert të paharrueshëm me George Michael në stadiumin Olimpik në 2007, do ta kujtojnë atë duke i kushtuar këngë babait të tij, duke e përmendur atë si personin më të rëndësishëm në jetën e tij dhe atë që i dha formë më shumë se çdo tjetër. Diçka të ngjashme lë të kuptohet nga Gavin që shpalos këtë marrëdhënie të paqartë nga fillimi në fund, duke theksuar rezervat që babai kishte në fillim dhe mizorinë që ai tregoi ndaj zgjedhjeve të lehta të fëmijës së tij, por edhe vendimin e tij për të qëndruar fort në krah të tij, në fazën më të vështirë të jetës së tij, në ngjarjen e njohur me tualetet, duke u thënë gazetarëve të mbledhur në derën e tij të shkojnë në ferr.

Ishte gjithashtu babai i tij, thotë Gavin, i cili i vuri emrin e pjatave në menunë e restorantit sipas këngëve të George Michael, duke e ditur se ai i detyrohej atij për klientelën e panumërt. Ai gjithashtu nuk mungoi të falenderonte të birin që i dhuroi një fermë kuajsh, një ëndërr që e kishte pasur gjithmonë në jetën e tij, por edhe një mënyrë jetese komode që e gëzon edhe sot e kësaj dite, megjithë humbjen e tij dhe me gjithë një cikël tragjedish të përsëritura që goditën familjen Panagiotou, humbi fillimisht gruan, më pas djalin dhe së fundmi vajzën Leslie.

Talentet

Por derisa George të fitojë betejën e tij të parë në një seri konfrontimesh luftarake, rinore me të atin, duke i shpuar të dy veshët, gjërat janë vërtet të ashpra në shtëpinë e tyre në qytetin e vogël. Djali i vetëm kishte dy motra dhe ishte vajosur si burri i familjes, pas babait dhe nuk duhej të dëgjonte asgjë tjetër veç këngëve të rënda popullore greke. Duke kuptuar se mjedisi i tij është diametralisht i kundërt me atë të babait të tij, qiprioti i vogël nuk mund të ndihej rehat: “Duke u ndjerë i vetëm dhe në disavantazh, George u tërhoq në botën e tij.

Mbyllja

Zgjohej në agim dhe dilte për shëtitje me pizhame në një fushë të tejmbushur pas shtëpisë së tyre dhe gërmonte për krimba, vemje dhe mollëkuqe, të cilat i mblidhte në kuti shkrepsesh dhe kavanoza. Në fund të rrugës ishte një pemë jargavan, nga ku mblodhi fluturat: i vëzhgoi dhe u përpoq t’i kapte. Në atë kohë, hiti i Stevie Wonder “My Cherie Amour” po luante në radio dhe djali i vogël po këndonte pjesë-pjesë, ndërsa zëri i tij dëgjohej si zëri i një sopranoje. Një fqinj i tha Leslie se djali i saj kishte një zë të mrekullueshëm.

Shikoni videon muzikore të Wham’s Last Christmas

Por ky nuk ishte i vetmi talent i George të vogël, përveç të këndonte, ai dinte të kompozonte pasi kishte një vesh të mahnitshëm dhe arrinte të kapte ritmin pa lexuar fletët e muzikës. Duke refuzuar të punonte në tavernën familjare, për të cilën e kishte synuar babai i tij, preferoi të eksperimentonte duke kompozuar këngë dhe duke promovuar grupin që kishte krijuar që në shkollë, para Wham!, por edhe duke fituar para herë pas here duke bërë DJ në klubet e natës.

Mirëpo, ai e dinte gjithmonë se mbartte krijimtarinë e një ylli brenda vetes dhe për këtë arsye i kushtonte shumë vëmendje çdo detaji të pamjes së tij, si për shembull flokët që motra e tij parukiere kujdesej me kaq përkushtim.

Siç shkruhet në hyrje të librit biografik, “George, sigurisht, nuk dukej si një i ri, por një fëmijë kokëfortë lagjeje”. George kur fitoi paratë e tij të para si anëtar i Wham! mori Andrew Ridgeley dhe shkuan të prisnin dhe nxinin flokët. Ata janë bërë frekuentuesit e tenisit të lagjes së re dhe vetëm me atë veshje ata u ngjitën në skenë për herë të parë, për t’i dhënë audiencës një shije të parë të Wham! Flokë të nxirë, buzëqeshje të bardha, pantallona të shkurtra të bardha, topa tenisi në xhepa!, të cilat, siç e përmend edhe biografia në libër, ndonjëherë guxonin t’i fusnin brenda pantallonave dhe t’i nxirrnin në skenë, duke tronditur fansat e tyre të reja. Megjithatë, ata kishin një yll të hershëm dhe përjetuan sukses rrufe.

michael-5

Jeta e fshehtë

Megjithëse babai i Xhorxhit nuk kishte kurrë simpati për zgjedhjet e djalit të tij, suksesi shumë i shkurtër bëri që dyshimet e tij të zhdukeshin, por jo pikëpamjet e tij homofobike, pasi ai nuk do të pranonte lehtësisht që djali i një qiprioti të ishte homoseksual. Epoka gjithashtu nuk i falte lehtësisht deklaratat e hapura për homoseksualitetin, duke detyruar edhe ikonat e sotme të homoseksualëve, si Elton John, të mbanin të fshehtë identitetin e tyre seksual në atë kohë. Prandaj, ishte e qartë në këto rrethana që homoseksuali George jetonte në fshehtësi, duke gjetur herë pas here qendra nate që mund të ruanin sekretin e tij të fshehur. Ai u shtir publikisht se ishte straight ose të paktën biseksual, madje shkonte nëpër festa të ndryshme me Kathy Young, të cilën e bëri të luante në videoklipin e tij.

U desh të kalonin shumë vite para se ai t’u besonte me lot edhe njerëzve të tij më të afërt, si Andros Georgiou, se ishte homoseksual: edhe dashuria e tij e madhe, braziliani Anselmo Felepa, gëzimi i jetës, siç thoshte vetë, i vetmi që ai dashuroi me të vërtetë dhe që vdiq nga SIDA në 1993, nuk mund të qante për të në publik, madje as ta shoqëronte në kthimin e tij në shtëpi, që romanca të mos zbulohej. Duke mësuar të pikëllohej i vetëm, ai ndjeu në lëkurën e tij kompozimin “Jezusi për një fëmijë”, një lutje të brendshme, adresimin e tij ndaj zotit të tij personal, njëlloj si “Një cep tjetër”.

Një komunist

As që e kishte menduar se mund të bënte një karrierë si këngëtar dhe po jetonte me prindërit e tij kur regjistroi në sintetizatorin në dhomën e ndenjjes familjare notat e para nga “Last Christmas”! U desh pak kohë për ta promovuar atë si një sukses të mundshëm. Siç shkruan biografi i tij, por ai vetë ishte ende pothuajse fëmijë. Ai e vërtetoi këtë në nëntor 1984, kur regjistroi ninullën e tij për një histori sfiduese adoleshente, “Last Christmas”, në Advision Studios në Londër. Paul Gomersall kishte mbërritur herët dhe kishte vendosur dekorime për Krishtlindje, “në mënyrë që sapo George të hynte brenda të ndjehej sikur ishte Krishtlindje”. Duke punuar me një makinë daulle LinnDrum dhe një sintetizues Juno-60, Michael luajti vetë të gjitha pjesët, duke përfshirë këmbanat e simuluara të saj.

Rrahja, që të kujton një kalë galopant që tërhiqte një karrocë druri nëpër dëborë, u kopjua nga një e preferuar e tij e fundit, “Janna” nga Kool & the Gang. Vite më vonë, Michael do ta kujtonte me dashuri këtë album: “Nuk mund ta besoj sesa i ri dukesha” tha ai. “Është si një vajzë e vogël që këndon”. Por historia e “Last Christmas”, e dëgjuar edhe sot kudo, nuk përfundon këtu dhe vazhdon me aventurën e interpretimit të saj nga George Michael dhe Andrew Ridgeley, domethënë Wham! pak para shpërbërjes së tyre, në gala të ndryshme bamirësie, duke përfshirë një ngjarje në Royal Albert Hall të Londrës në ndihmë të Unionit Kombëtar të Minierëve, të cilët ishin atëherë, siç e dimë, në luftë me Thatcher dhe në greva të qëndrueshme që mbuluan gjysmën e dytë të viteve ’80 .

Madje, për t’i forcuar edhe më shumë, George, siç na tregon biografi i tij, vendosi të cilësojë veten komunist! “Ai e quante veten socialist, madje shkoi dhe u regjistrua në Rininë Komuniste të Britanisë së Madhe me emrin e tij të pagëzimit. Por ai e bëri këtë më shumë për të treguar se një pozicion socialist ishte atëherë një gjë serioze në rock-un britanik”. Veçse ai nuk ishte aq konsekuent pasi kritikoi kryetarin e Sindikatës së Minatorëve për mënyrën sesi po e menaxhonte grevën në atë kohë “s..a”.

Megjithatë, “Last Christmas” u shndërrua nga një këngë e ëmbël e Krishtlindjeve në një simbol revolucionar publik në atë kohë, pasi ata vendosën ta këndojnë atë, përveç eventit të mbështetjes së minatorëve, në grupin e famshëm Band Aid të organizuar në të njëjtën kohë nga Bob Geldof me sukses të madh, duke bërë që Wham! të dhuronte honoraret nga kënga për viktimat e urisë në Etiopi. Në rastin konkret, Afrika mundi Anglinë e sulmuesve dhe ndoshta kështu përfundoi edhe rruga e George drejt komunizmit.

Diana

Libri i kushton pjesë të rëndësishme në kapituj të ndryshëm marrëdhënies së ngushtë që George Michael kishte zhvilluar me Lady D, duke filluar me deklaratat publike të admirimit të princeshës Diana për këngëtarin në vitet e tij të hershme, ku ajo tha publikisht se e gjeti atë “absolutisht të mrekullueshëm”, për të marrë përgjigjen e tij se edhe ajo “është e paprekshme”, duke vulosur fillimin e një miqësie, e cila, siç vëren Gavin, zgjati për dymbëdhjetë vjet, domethënë deri në vdekjen e saj të parakohshme në një aksident automobilistik në Paris në gusht 1997.

Siç zbulon libri, pak para se të jepte frymën e fundit në autostradën e Parisit, Diana kishte vendosur të telefononte George për t’i thënë se ishte pranë tij dhe se donte shumë ta shihte “pasi e gjithë kjo të qetësohej”. Ai dukej dukshëm në gjendje të keqe, por megjithatë e pyeti nëse jeta po tregohej mirë me të, për t’u thënë se kohët ishin veçanërisht të mira për këngëtarin britanik, pak para se të shpërthente paniku edhe për të. Madje, ajo nuk ia kishte fshehur se po kalonte një moment të keq me divorcin nga Charles, duke thënë se “ishte mjaft e pakëndshme, por po i afrohemi fundit”.

Mesa duket edhe ajo vetë e ka ndjerë se George Michael është nga të paktët që e kuptojnë, kryesisht për ankthin e vazhdueshëm që kishte me paparacët dhe publicitetin, por edhe se donte të trajtohej në mënyrë njerëzore. Megjithëse shumica e vakteve që kishin ndarë së bashku në Pallatin Buckingham përfshinin Elton John, një prani e vazhdueshme në jetën e George Michael, kjo nuk do të thoshte se ajo nuk kërkonte gjithmonë një marrëdhënie më të ngushtë. Në fund të fundit, ajo nuk e fshehu kurrë admirimin e saj, i cili, për shumë tabloide, mund të kishte shkuar përtej fazave intime të një miqësie, nëse George Michael nuk do të kishte qenë homoseksual.

michael-8

Fundi tragjik

Në fund të fundit, kjo është ajo që libri i vë theks të veçantë, duke demonstruar se ishte fshehja e identitetit të tij seksual që i shkaktoi problemet e vazhdueshme të George nga depresioni rrëshqitës që çonte vazhdimisht në pije dhe drogë, deri te kolapsi i mëvonshëm që u shoqërua me arrestime konstante. Depresioni gjithashtu bëri që ai të hiqte dorë nga gjithçka dhe një sërë incidentesh në tabloidë ku Michael u kap duke vozitur në gjendje të dehur, e detyruan atë të punësonte si udhërrëfyes kushëririn e Andros, Alex Georgiou, me të cilin ai kishte marrëdhënie të ngushta.

“Për Michael që nuk voziste do të thoshte se ai kishte humbur pavarësinë e tij dhe e kishte edhe më të vështirë të shkonte në Hampstead Heath. Tani ai mbështetej më së shumti në takimet e brendshme me shoqëruesit që ndonjëherë zgjasin gjatë gjithë fundjavës dhe përfshinin shumë drogë. Jo të gjithë shoqëruesit ishin të matur: Piers Morgan më vonë do të raportonte se Michael po shantazhohej nga një francez”, shkruan James Gavin në biografi.

George Michael Photos (73 of 183) | Last.fm

Incidenti më i keq, megjithatë, do të pasonte më vonë, më 16 maj 2013, kur dera e makinës së tij Range Rover do të hapej dhe ai do ta gjente veten të mbuluar në gjak në rrugë, i shpëtuar mrekullisht. Të gjithë në atë kohë flisnin për një tentativë vetëvrasjeje nga ana e këngëtarit, por edhe sikur të mos ishte kështu, ishte e qartë se ai i ishte dorëzuar përfundimisht dhe në mënyrë të pakthyeshme fatit të tij të pashmangshëm.

Tre vjet më vonë, figura më e madhe e gjallë e pop-it, njeriu që argëtohej me timbrin më seksi të një zëri të errët, pothuajse të papërshtatshëm për këngët rinore dhe gjithmonë pothuajse tabu, do të gjendej i vdekur nga një atak në zemër, e ndalur plotësisht nga abuzimi. Tragjik, si fati që Zoti ka rezervuar për të mëdhenjtë, por njeriu që këndoi “Last Christmas” sa kushdo do “të largohej” më 25 dhjetor 2016 pa e zëvendësuar dot më kurrë, askush.

Biografia e shkruar nga James Gavin dëshmon se asgjë nuk është rastësi dhe se djali i varfër nga lagjja qipriote e Londrës kishte një yll që shkëlqente edhe më shumë sesa mund ta duronte ai vetë, por i destinuar të shkëlqente ende diku lart.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Presidenti i Serbisë: "Llum Terrorist Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti!"

Next Story

Kina Braktis Politikën e 'Zero Rasteve' Pas Trazirave

Latest from Info