Kundërpërgjigje Ruse me më Shumë se 100 Raketa – Odessa Rrafshohet – Ukraina Pa Ujë & Elektik (video / foto)

/

Iku vala e parë ruse me më shumë se 100 raketa.

Odessa thuajse u rrafshua, ndrësa Ukraina është pa ujë dhe energji elektrike.

Rusia nisi valën e parë me më shumë se 100 raketa të lëshuara në objektiva në të gjithë territorin e Ukrainës. Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në Kiev dhe në të gjithë Ukrainën.

Komanda e Forcave Ajrore të Ukrainës raportoi se 38 raketa Kh-101/Kh-555 u gjuajtën nga 8 bombardues strategjikë Tu-95MS, 22 raketa Kalibr, 3 Kh-22 nga bombarduesit strategjikë Tu-22M3 ndërsa luftëtarët Su-35S hodhën raketa Kh-31P. dhe 6 Kh-59.

Pak më parë u lëshuan edhe 30 raketa të tjera.

“Raketat janë lëshuar” tha zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ukrainës, JuriJ Ikhnat.

“Mos e injoroni alarmin”, kërkoi shefi i shërbimeve të presidencës së Ukrainës Andriy Germak.

Trupat ruse vazhdojnë të godasin strukturën ushtarako-energjetike të Ukrainës. Rusët goditën objektivat në rajonet Kirovograd, Odessa, Zaporizhia dhe Vinnitsa, si dhe rajonet Lozovski dhe Volchanski të rajonit të Kharkiv.

Një numër objektesh të rëndësishme u goditën, në veçanti, stacioni, CHPP-2, nënstacionet elektrike dhe objektiva të tjerë.

Nuk ka energji elektrike në rajonin e Kharkiv, Zhitomir dhe Odessa, banorët e rajonit Nikolaev dhe Sumi janë në errësirë. Në Zaporozhie, Odessa, Sumi dhe Zhitomir ka ndërprerje të furnizimit me ujë.

Në Odessa, bllokimet e trafikut dhe radhët në pikat e karburantit po shumohen. Një panik i vërtetë mbizotëroi në qytet. Në Zaporizhia, një nga sulmet me raketa të Forcave të Armatosura RF goditi një fabrikë të pajisjeve të tensionit të lartë.

Në përmbledhje, objektivat u goditën në:

 • Kirovograd
 • Odessa
 • Zaporizhia
 • Vinnitsa
 • Kharkiv (rrethi Lozovski dhe Volchanski)

Ndërprerjet ekzistojnë në zonat e mëposhtme:

 • Sumi
 • Nikolaev
 • Kharkiv (errësirë ​​e pjesshme)
 • Zhitomir (errësirë ​​e pjesshme)
 • Odessa (mbytje e pjesshme)

Ndërprerje të furnizimit me ujë ka në zonat e mëposhtme:

 • Zaporizhia
 • Zhitomir
 • Odessa
 • Sumi

Bombarduesit rusë lëshuan më shumë se 100 raketa në një sulm masiv hakmarrës.

Shpërthime ndodhën në Odessa, në rajonet e Kirovograd, Zaporozhie, Cherkasi, Vinnitsa, Kiev, Nikolaev.

Ndërprerje të energjisë elektrike janë regjistruar në Kiev, Odessa dhe Moldavi.

Rajoni i Sumi është gjithashtu pa energji elektrike.

Ukrenergo raportoi se raketat goditën objektet kritike të infrastrukturës në Odesa dhe Krivoj Rog.

Në Odessa, të gjitha stacionet e pompimit dhe linjat rezervë janë çaktivizuar, nuk ka furnizim me ujë kudo në qytet, raportoi Infoksvodokanal. Këshilli Bashkiak njoftoi pezullimin e transportit publik.

Hekurudhat e Ukrainës raportuan vonesa të trenave për shkak të ndërprerjeve të energjisë elektrike.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Sulmi Strategjik Ukrainë-NATO - Goditën Bazat Strategjike të Avionëve 700km Brenda Rusisë

Next Story

Lavrov: "Politikat Perëndimore Rrisin Rrezikun e "Konfliktit Mes Fuqive Bërthamore, me Pasoja Katastrofale!"

Latest from Info