Sulmi Strategjik Ukrainë-NATO – Goditën Bazat Strategjike të Avionëve 700km Brenda Rusisë

/

NË këto bombardime debutoi droni i ri ukrainas dhe u përdorë pikërisht në bombardime në territorin rus.

Shpërthime të forta me njerëz të vdekur në bazat strategjike ruse.

Në një sulm strategjik kundër Rusisë, Ukraina dhe NATO vazhduan duke bombarduar me dron bazën e Forcave Ajrore Ruse Engels në rajonin e Saratovit.

Kjo është “foleja” e bombarduesve strategjikë rusë Tu-95 dhe Tu-160. 18 deri në 24 bombardues strategjikë ishin mbledhur në këtë bazë ndërsa po përgatitej sulmi më i madh ajror kundër Ukrainës.

Në fund të fundit, baza, edhe pse larg kufirit ukrainas, u tregua e pambrojtur ndaj një sulmi me dron.

Sulmi Ukrainë – NATO ndodhi shumë thellë brenda Rusisë, mbi 700 km, fakt që po e theksojnë edhe mediat ruse.

Kjo do të thotë se Ukraina mund të ketë testuar në “kushte të plota operacionale” dronin e ri të kompanisë Ukroboronprom, një sistem të ri pa pilot që ukrainasit pretendojnë se ka një distancë maksimale prej 1.000 kilometrash dhe është i pajisur me një kokë 75kg.

Përveçe nëse sulmi është nisur nga brenda Rusisë.

Më në detaje, disa persona u vranë pas shpërthimeve në dy aeroporte ushtarake ruse, sipas mediave ruse.

Shpërthimi i parë ndodhi në aeroportin Engels në rajonin e Saratovit.

Në mëngjes në orën 06.04 të datës 5 dhjetor, një avion i panjohur u rrëzua në pistë. Të paktën dy të plagosur dhe dy avionë të dëmtuar janë raportuar nga mediat ruse.

Nuk dihet sa i rëndë është dëmtimi i avionëve, megjithatë, situata është shqetësuese e dukshme, pasi Saratov ndodhet mjaft larg nga kufiri me Ukrainën.

Guvernatori i rajonit të Saratov tha se forcat e sigurisë po hetojnë sesi mund të jetë shkaktuar incidenti në objektin ushtarak.

Tashmë, burimet ukrainase po flasin për një goditje me një mjet ajror pa pilot (UAV) të telekomanduar.

Vlen të theksohet se dy bazat ushtarake janë jashtë rrezes së raketave të Kievit, që do të thotë se sulmi i supozuar ka të ngjarë të jetë kryer nga një dron.

Sulmi i dytë

Përveç sulmit në aeroportin Engels ka ndodhur një incident i dytë mëngjesin e sotëm në një aeroport ushtarak pranë Rjazanit.

Të paktën tre persona u vranë dhe gjashtë të tjerë u plagosën kur një rezervuar karburanti shpërtheu në një bazë ajrore pranë qytetit Rjazan, në juglindje të Moskës, njoftoi agjencia ruse e lajmeve RIA.

Ukraina dhe NATO goditën njëkohësisht dy instalime strategjike të Forcave Ajrore Ruse.

Në përgjithësi, pas bombardimit të urës së Krimesë, u bë e qartë se në Rusi nuk kishte mbetur asnjë objekt strategjik që mund të konsiderohej plotësisht i sigurtë, thonë rusët, në një krahasim të qartë të sulmit të djeshëm me ngjarjet e urës së Krimesë.

Në videon e kapur nga kamerat e vëzhgimit, mund të shihni se shpërthimet në aeroportet në rajonet e Saratovit dhe Rjazanit janë jashtëzakonisht të fuqishme.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Sokrati (Ndeshjet & Golat)

Next Story

Kundërpërgjigje Ruse me më Shumë se 100 Raketa - Odessa Rrafshohet - Ukraina Pa Ujë & Elektik (video / foto)

Latest from Info