Kërkesë Zyrtare për Kthimin e Ushtrisë Serbe në Kosovë – ‘Countdown’ Lufte

/

Për të larë hesapet bëhet kjo kërkesë zyrtare për kthimin e ushtrisë serbe në Kosovë.

Blloqe dhe barikada nëpër rrugë, si dhe sirena të mbrojtjes civile bien në Mitrovicë.

Kryeministri i Kosovës tha: “Do të përgjigjemi me forcë të armatosur”.

Për herë të parë që nga viti 1999, Serbia ka paraqitur zyrtarisht kërkesë për zbatimin e plotë të Rezolutës 1244 e cila ndër të tjera parasheh kthimin në Kosovë të 1.000 pjesëtarëve të forcave të sigurisë serbe.

Situata në zonë mban erë barut. Shqiptarët kanë arrestuar një ish polic serb që sulmoi policët kosovarë. Sulmet me bomba kanë ndodhur kundër gazetarëve kosovarë, ndërsa të shtëna me armë zjarri janë regjistruar për 15 minuta në afërsi të qytetit të Zubin Potokut.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në një konferencë për media që mbajti dje, të shtunë, 10 dhjetor, ka njoftuar popullin serb për këtë zhvillim.

Ai tha konkretisht:

“Qeveria e Serbisë do t’i paraqesë një kërkesë zyrtare komandantit të forcës paqeruajtëse ndërkombëtare KFOR-it për të lejuar dislokimin e ushtrisë dhe policisë serbe në Kosovë.

Serbia paraqet kërkesën për vendosjen e ushtrisë dhe policisë në Kosovë në përputhje me Rezolutën 1244 të Kombeve të Bashkuara, 1999” dhe shtoi se “kjo Rezolutë e obligon administratën e KFOR-it që të lehtësojë kthimin e forcave serbe të sigurisë”.

Presidenti i Serbisë tha se vendimin përkatës për dërgimin e kërkesës tek komandanti i KFOR-it do ta marrë Këshilli Qeveritar në fillim të javës së ardhshme.

Aleksandar Vuçiç tha se nuk kishte iluzione dhe e dinte se kërkesa do të refuzohej, ndërsa tha se apeli për legjitimitet do të udhëhiqte lëvizjet e ardhshme të Serbisë për çështjen e Kosovës.

Kjo fjali tregon se do të ketë përfshirje të ushtrisë serbe pasi Beogradi tashmë po akuzon lidershipin shqiptar për shkelje të dy traktateve, Kumanovës dhe Brukselit.

Aleksandar Vuçiç, në konferencën për media, iu referua edhe kërkesës që Kosova synon të paraqesë më 15 dhjetor për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Vuçiç theksoi se “vetëm shtetet e pavarura mund të anëtarësohen në BE, gjë që Kosova nuk është”.

Lidhur me këtë, presidenti i Serbisë ka thënë se i ka dërguar letra presidentëve dhe kryeministrave të pesë vendeve të BE-së (Spanjë, Greqi, Rumani, Sllovaki, Qipro) që nuk e njohin Kosovën si shtet të pavarur.

Serbët ngritën barrikada për të bllokuar trafikun.

Qindra serbë të Kosovës vendosën postblloqe në pjesën veriore të saj, duke bllokuar trafikun në dy pikat kryesore të kalimit kufitar me Serbinë.

Kamionë, autoambulanca dhe makineri bujqësore u pozicionuan për të bllokuar qarkullimin, në një mjedis të tensionuar të shënuar ditët e fundit nga shpërthime, të shtëna me armë dhe një sulm ndaj një patrulle policie. Në këtë sulm është plagosur një polic shqiptar i Kosovës.

Sipas mediave lokale, protestuesit nga minoriteti serb i Kosovës janë të indinjuar nga arrestimi i një ish-polici serb etnik i dyshuar për përfshirje në sulmet ndaj policëve kosovarë.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, përmes një deklarate ka paralajmëruar serbët se do të përgjigjet me përdorimin e forcës.

“Serbia na kërcënon prej disa ditësh. Ne do të përgjigjemi me gjithë fuqinë që kemi. Blloqet e rrugëve në veri do të hiqen menjëherë”, theksoi ai.

Sirenat po bien.

Sirenat ranë në disa qytete në veri të Kosovës me shumicë serbe për të nisur lëvizjen e organizuar sot, sipas një gazetari të AFP.

Protestuesit i shpjeguan AFP-së se donin të pengonin “transferimin në Prishtinë” të ish policit të arrestuar.

Ministri i Brendshëm kosovar, Jelal Swetsia tha se ish polici i arrestuar ishte një nga dy të dyshuarit e arrestuar pas sulmeve ndaj patrullave policore gjatë dy ditëve të fundit.

Tensionet e fundit shpërthyen pas vendimit të Prishtinës për të mbajtur zgjedhjet lokale në komunat me shumicë serbe më 18 dhjetor, të cilat partitë kryesore politike serbe kanë njoftuar se duan t’i bojkotojnë.

Shpërthime dhe të shtëna armësh u dëgjuan të enjten ndërsa zyrtarët zgjedhorë vizituan dy komuna në veri të Kosovës për t’u përgatitur për votim, por nuk u raportua për të lënduar.

Menjëherë pas vendosjes së barrikadave, presidentja e Kosovës, Viosa Osmani, ka bërë të ditur se ka vendosur që zgjedhjet lokale të shtyhen deri më 23 prill.

Sulmi që plagosi policin të enjten pasoi vendosjen e policisë shqiptare të Kosovës në veri të Kosovës. Sipas qeverisë, ky dislokim është vendosur pas dorëheqjes kolektive të serbëve që punojnë në institucione, përfshirë policinë.

Pjesëtarët serbë të forcave të rendit dhe nëpunësit civilë dhanë dorëheqjen në shenjë proteste ndaj vendimit të autoriteteve të Kosovës për të zëvendësuar targat e lëshuara nga Beogradi me ato të Prishtinës.

Në shtator, protestuesit serbë bllokuan trafikun në dy pikat kryesore kufitare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për të shprehur zemërimin e tyre për targat.

Pakica serbe e Kosovës, e cila ka rreth 120.000 anëtarë, nuk e njeh autoritetin e Prishtinës me inkurajimin e Beogradit, i cili nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Ungjilli Sipas Mateut

Next Story

300.000 Qytetarë Ukrainas Kanë Marrë Pasaporta Ruse që nga Fillimi i Luftës

Latest from Info

Vjen Krizë Bankare?!

Deutsche Bank: “Një krizë e madhe krediti po vjen, me një valë falimentimesh dhe kredish problematike”.