Ora Zero: Shqiptarët Marrin Pushtetin në Mitrovicën e Veriut – Tanket & Artileria e Rëndë Serbe në Kufirin me Kosovën

/

Avionë luftarakë dhe helikopterë fluturojnë mbi kufirin me Kosovën.

Shqiptarët morën pushtetin në Mitrovicën e Veriut duke shkelur të gjitha Traktatet, transmetojnë urgjentisht mediat serbe, duke i bërë presion presidentit të vendit, A. Vuçiç, që të urdhërojë ndërhyrjen e Ushtrisë Serbe.

Gjatë 48 orëve të fundit, Ushtria Serbe ka përforcuar forcat e saj përgjatë kufirit administrativ me Kosovën duke lëvizur tanke dhe artileri të rëndë. Në fakt, disa burime serbe raportojnë se MLRS serbe tashmë është vendosur në shënjestër të Prishtinës.

Në të njëjtën kohë, luftëtarët J-22 dhe helikopterët Mi-35M, H-145M fluturuan përgjatë kufirit.

Sipas disa dëshmitarëve okularë, 12 helikopterë janë nisur nga Nishi në drejtim të Rashkës dhe vijës administrative me Kosovën e Metohinë. Disa helikopterë fluturuan shumë ulët, deri në 100 metra, pranë vijës administrative me Kosovën dhe Metohinë.

Ministrja e Brendshme e Serbisë, Bratislava Gaçiç, ka vizituar Regjimentin e Xhandarmërisë në Kraljevë dhe është siguruar se forcat speciale të xhandarmërisë janë të gatshme të hyjnë në Kosovë kurdoherë që të thirren. Gaçiç vuri në dukje se të gjitha forcat e MPB-së janë vendosur në gjendje të lartë të gatishmërisë luftarake.

Gjithashtu, ministri serb i Mbrojtjes ka inspektuar edhe trupat serbe të vendosura në Rashkë, një frymë larg Kosovës.

Shqiptarët morën pushtetin në Mitrovicën e Veriut me pakicë serbe!

“Shqiptarët e Kosovës morën pushtetin në komunën e Severna Mitrovicës, në veri të Kosovës dhe Metohisë”.

Kështu ka bërë të ditur të mërkurën, më 14 dhjetor, shefi i Zyrës për Kosovë dhe Metohi pranë Qeverisë së Serbisë, Petar Petkoviç.

“Shqiptarët me forcë ligjore dhe veprime të njëanshme zunë vendet e serbëve në komunën serbe të Mitrovicës, edhe pse askush nuk i votoi dhe nuk kanë mbështetje nga populli serb”, tha Petkoviç.

“Faktet tregojnë qartë se qëllimi kryesor i Prishtinës dhe i Albin Kurtit është që të mos ketë asnjë serb në veri”, ka theksuar Petar Petkoviç.

Të mërkurën, forcat e policisë së Kosovës kanë pushtuar komunën, kanë mbajtur mbledhjen e këshillit, në të cilën kanë emëruar deputetë shqiptarë. Deputetët e emëruar bënë “betimin” në shqip dhe më pas “zgjodhën” shqiptarin Nejat Uglyanin në krye të komunës.

Gjatë gjithë kohës policia e Kosovës ishte jashtë ndërtesës së parlamentit lokal.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Alibeajt po i Falet Një Pasuri Kombëtare - PD

Next Story

Franca Rivendos në Funksion 45 Reaktorë Bërthamorë për të Shmangur Ndërprerjet e Energjisë

Latest from Info