Anna Vissi – HAPPY BIRTHDAY – 50 Vite në Skenë

Anna Vissi lindi në Larnaka të Qipron, si sot, më 20 dhjetor 1957. Një prej këngëtareve më të njohura greke ndërkombëtarisht.

Filloi të këndojë si profesioniste në vitin 1973, në moshën 16 vjeç, ndërsa në moshën 19 vjeç u shpërngul me familjen në Athinë ku dhe nënshkroi kontratën e parë diskografike me kompaninë Minos EMI.

Në vitin 1977 fitoi Çmimin e Parë në Festivalin e Këngës së Selanikut, me këngën “As kanoume apopse mian arxi”.

Në vitet ’80 do të fillojë bashkëpunimin monol me kompozitorin dhe tekstshkruesin e këngëve të saj, Nikos Karvelas.

Ka qarkulluar 27 albume, 12 koleksione, ka 25 pjesëmarrje në disqe artistësh të tjerë, ka qenë protagoniste në katër shfaqje muziko-teatrale, tre opera dhe një musical, ndërkohë që ka marrë pjesë në disa produksione televizive si show woman dhe këngëtare.

Është nga këngëtaret e para, më e rëndësishmja ndoshta që futën në muzikën greke rrymën e muzikës perëndimore pop dhe që ndërthuri tinguj të modernes me tradicionalen, duke krijuar një gamë të gjerë këngësh. Me një karrierë që ka hyrë në dekadën e 6-të të saj, ka ndikuar dhe frymëzuar këngëtare më të reja në Greqi dhe Qipro.

Totali i diskografisë së saj përmban 37 disqe platin dhe 16 të artë, është këngëtarja më diakronike, afatgjatë në sukses dhe më komercialja. Ka shitur më shumë se 12 milionë disqe.

Përsa më lart ndërthurur me famën dhe publicitetin, me faktin që ka 50 vite që është në qendër të vëmendjes në Greqi dhe ndërkombëtarisht, ka marrë emërtimin “Ylli Absolut Grek”.

Jashtë Greqisë është shfaqur në teatro të rëndësishme dhe me famë botërore, si në “Royal Albert Hall”, në Operan Mbretërore të Londrës, në “Carnegie Hall”, në Madison Square Garden – New York, “Salle des Etoiles Sporting” në Monte Karlo.

Vissi është e vetmja këngëtare greke që preku majën e Billboard Dance Club Chart me këngën në anglisht “Call Me”, ndërsa shumë këngë të saj janë përkthyer dhe kënduar në gjuhë të huaja.

Ka marrë pjesë 3 herë në Eurovizion, 2 herë për Greqinë dhe 1 herë për Qipron.

Në mars 2011 në emisionin e TV Alpha “Chart Show Your Countdown, u rendit e dyta ndër këngëtaret më të famshme dhe më komerciale, pas Haris Aleksiu, për 50 vitet e fundit.

Anna Vissi është këngëtarja greke me më shumë tituj dhe çmime. Numëron më shumë se 70 të tillë për veprën e saj në artin dhe muzikën greke, në kulturën greke.

Çmim i 1rë në Festivalin e Selanikut;

7 Çmime të Muzikës “Arion”;

22 Çmime “Pop Corn”;

10 Çmime Muzikore në Qipro;

10 Mad Video Music Award;

Ka marrë çmime nga Mikhail Gorbachev, Valery Giscard d’Estaing dhe Boutros Boutros-Ghali;

Në korrik 2014 iu dha titulli “Doktor i Arteve” nga Universiteti i Boltonit, për kontributin e saj të madh në fushën e muzikës në një ceremoni speciale të mbajtur në Athinë;

Në korrik 2016 mori çmimin e nderit për gjithë karrierën e saj, nga Mad Video Music Awards;

Ndërsa në nëntor 2016 u nderua për kontributin e saj në teatër nga Academy of Greek Art Awards, me nderin ”Çmimi Korfiatiko Sofia Vembo”, për pjesëmarrjen e saj në dramat “Demons”, “Mala” dhe “The Bells of Edelweiss”.

Përveç kësaj, karriera e saj ka qenë subjekt i Tezës së Doktoraturës së Doktorit të Muzikës në Universitetin e Oksfordit, Ioannis Polychronakis.

Anna Vissi ka marrë pjesë në Ceremoninë e Mbylljes së Lojërave Olimpike Verore 2004 dhe në Ceremoninë e Anëtarësimit të Qipros në Bashkimin Europian në vitin 2004, në prani të qindra mijëra spektatorëve.

Vitet e hershme

Anna Vissi ka lindur më 20 dhjetor 1957 në Qipro. Babai i saj ishte pronar dyqani në Larnaka. Anna është e dyta nga tre vajzat e familjes. Në moshën gjashtë vjeç filloi të ndiqte mësime kërcimi dhe piano, në Konservatorin Kombëtar të Qipros. Gjatë kësaj periudhe ajo dha koncerte në fshatrat qipriote duke kënduar, ndërsa motra e saj, Lia, luante në piano. Kështu ato u bënë të njohura si “Motrat Vissi”.

Në vitin 1970, popullariteti i 13-vjeçares Anna Vissi në Qipro u rrit, me pjesëmarrjen e saj në një konkurs muzikor televiziv ku fitoi çmimin e parë. Dallimet e mësipërme i bindën prindërit për talentin e saj. Kështu, në vitin 1973, me iniciativën e nënës së saj, Sofias, Nestoras Vissis mbylli dyqanin e tij në Qipro dhe e gjithë familja u shpërngul në Athinë. Në shtator të vitit 1973, familja Vissi banonte në lagjen Nea Kypseli në Athinë. 16-vjeçarja e atëhershme Anna vazhdoi shkollën e mesme në Athinë, duke kënduar mbrëmjeve në një lokal në lagjen poshtë Akropolit, Plaka dhe regjistroi dy këngët e para për kompaninë diskografike MINOS, pasi kishte kaluar tashmë një audicion dhe kishte nënshkruar një kontratë me kompaninë.

Ajo studioi në Departamentin Politik të Shkollës Juridike të Universitetit Kombëtar dhe Kapodistrian të Athinës.

Karriera

1973-1976: Hapat e parë profesionalë.

Në vitin 1973 ajo bëri hyrjen e saj të parë rekorde. Mori pjesë me Jannis Kalatzis në këngën “Duke folur dhe duke qarë” me muzikë të Vassilis Dimitriou dhe tekst të Manos Eleftheriou. Në të njëjtin vit bëri performancën e saj të parë live së bashku me Jorgos Dalaras, Haroula Alexiou, Elpida dhe Kostas Smokovitis.

Në vitin 1974 bashkëpunoi me Tolis Voskopoulos, Jannis Parios, Haroula Alexiou e shumë të tjerë, në albumet turistike të kohës “Memories from Rhodes No 2”, etj.

Dy nga pjesëmarrjet e saj më të rëndësishme u zhvilluan në vitin 1974. E para në diskun 18 Lianotragouda e Pikris Patridas nga Mikis Theodorakis, në poezinë e Jiannis Ritsout, ku interpretoi katër këngë së bashku me Dalarën.

E dyta në albumin “Mikres polities” nga Stavros Koujoumtzis me dy këngë.

Në vitin 1974 bashkëpunoi për herë të parë me bashkëshortin e saj të ardhshëm Nikos Karvelas: mori pjesë në albumin debutues të kompozitorit të asaj kohe, me katër këngë, me muzikë të tij dhe tekst nga Varvara Tsimoulis.

Ajo bashkëpunoi sërish me Giorgos Dalaras në vitin 1975, si në performancat e saj live, së bashku me Alexiou dhe Antonis Vardis, ashtu edhe në incizime.

Më në fund, në vitin 1976 mori pjesë në albumin Himn dhe vajtim për Qipron dhe gjashtë poezi të Kostis Palamas nga Michalis Terzis, i cili muzikoi Kostis Palamas dhe Janis Ritsos, duke interpretuar këngën “Përshëndetje trëndafila”. Ajo gjithashtu vazhdoi performancat e saj live përkrah Dalara, Alexiou, Tania Tsanaklidou, Lizeta Nikolaou dhe Antonis Vardis.

1977-1979: Festivali i Këngës së Selanikut dhe Disku i Parë Personal.

Në vitin 1977 merr pjesë në Festivalin e 19-të të Këngës së Selanikut, më 15 dhe 16 shtator dhe fiton çmimin e parë me këngën “Na kanoume apopse mian arxi” me muzikë dhe tekst të Doros Georgiadis. Ky dallim në Festivalin e Këngës së Selanikut ishte shkas për fillimin e diskografisë së saj personale, pasi një muaj më vonë u publikua albumi i saj i parë personal. Në aspektin komercial, ky album ishte një debutim i fortë rekord për Vissin, duke arritur në 40.000 kopje. Në të njëjtin vit, u shfaq live përkrah Alexiou dhe Vasilis Papakonstantinou dhe dha një koncert në Londër, së bashku me Dalara dhe Alexiou.

Në verën e vitit 1978 bëri një turne përkrah Nikos Xylouris.

Në vitin 1979, Anna Vissi u largua nga Minos dhe publikoi albumin e saj të dytë me titull “Kitrino Galazio” nga kompania e saj e re EMI/Columbia, me këngën më të njohur “Aytos pou perimeno”. Ky rekord u bë platin me 100.000 shitje dhe shënoi kalimin e saj drejt këngëve me një stil më pop.

1980-1982

Albumi i saj i tretë personal, i titulluar “Nai”, u publikua në vitin 1980 dhe u bë i artë, duke shitur mbi 80.000 kopje.

Në të njëjtin vit, ajo përfaqësoi Greqinë duke marrë pjesë për herë të parë në Eurovision Song Contest, duke u renditur e 13-ta dhe publikoi një koleksion të hiteve të saj më të mëdha deri më atëherë, të titulluar “Këngët e mia më të mira”.

Në vitin 1981 ajo bashkëpunoi për herë të dytë me Nikos Karvelas, në albumin e saj të katërt radhazi personal me titull emrin e saj. Albumi u bë i artë me 50.000 shitje dhe prej tij ra në sy kënga “Kalimera kainourgia mou agapi”.

Në vitin 1982 ajo përsëri mori pjesë në Eurovision Song Contest, këtë herë duke përfaqësuar Qipron. Mori pjesë me këngën “Moni i agapi”, me muzikë dhe tekst të saj dhe zuri vendin e 5-të, që ishte vendi më i mirë që kishte zënë Qiproja, deri në vitin 2018 kur zuri vendin e dytë me këngën “Fuego” të Eleni Fureira.

Me rastin e pjesëmarrjes së saj në Eurovizion, albumi “Anna Vissi” u rilançua në një version të ri që përfshinte këngën me të cilën ajo mori pjesë në garë.

Në të njëjtin vit u publikua albumi i pestë radhazi i Anna Visit me tekst dhe muzikë të partnerit të saj Nikos Karvelas, me titull “Ego eimai to simera kai esy eisai to ayrio”. Megjithatë, disku nuk u publikua nga kompania diskografike EMI/Columbia, në të cilën ishte regjistruar Anna Vissi, por nga CarVi. CarVi, një titull i frymëzuar nga inicialet e emrave të tyre, ishte një firmë diskografike e themeluar nga Anna Vissi dhe Nikos Karvelas. Por kjo lëvizje ishte në kundërshtim me kontratën e Anna Visit, e cila e lidhte atë me një bashkëpunim ekskluziv me EMI/Columbia. Kështu, një vendim gjykate në favor të EMI/Columbia ndaloi qarkullimin e mëtejshëm të albumit, pas disa javësh.

1983-1989: Martesa dhe bashkëpunimi me Nikos Karvelas, transferimi tek komapnia CBS.

Më 14 maj 1983 u martua me Nikos Karvelas. Çifti u martua nga Presidenti i atëhershëm i Republikës së Qipros, Spyros Kyprianou. Në nëntor të po këtij viti lindi vajza e Anna Visit dhe Nikos Karvelas, Sofia.

Ishte koha kur Vissi tashmë bën një “kthesë” të përhershme drejt këngës pop dhe asaj moderne. Në këtë “kthesë” kontribuoi shumë Nikos Karvelas, i cili u bë thuajse kompozitori ekskluziv.

Në vitin 1984, Anna Vissi ndryshoi emërtimin e kompanisë së saj diskografike, nga CBS në Sony Music. Albumi u publikua në mars 1984, kompozuar nga Nikos Karvelas dhe me tekst nga ai dhe Vissi dhe u bë i artë (50.000 shitje).

Në vitet në vijim ata u konsoliduan si çift artistik dhe si një nga më të suksesshmit në diskografinë greke. Karvelas do të zhvillojë kursin e saj, duke i dhënë këngët e saj më moderne dhe në ritme më pop, me pasojë ndryshimin e plotë të stilit të saj artistik deri atëherë.

Në shtator të vitit 1985 u publikua disku i shtatë personal i Anna Visit, ku kompozitorë ishin Antonis Vardis dhe Nikos Karvelas dhe tekstshkrues ishin Sarantis Alivizatos, Nikos Karvelas, Antonis Vardis dhe Philippos Nikolaou. Ky disk mban dhe këngën e saj më të famshme dhe një ndër më të mirat e muzikës greke, balada e njohur “Dodeka”. Albumi shiti 80.000 kopje dhe u bë i artë.

Në të njëjtën kohë, ajo këndon në “Zoom” në Selanik me Viki Moskoliou, Marinella dhe Konstantina dhe në “Fantasia” në Athinë, me Doukissa, Manolis Mitsias dhe Michalis Menidiatis.

Puna e radhës diskografike në vitin 1986 është albumi “Epomeni Kinisi” me muzikë dhe tekst të Nikos Karvelas dhe me pjesëmarrjen lirike të saj dhe Giorgos Micigas në këngën “Pragmata”. Albumi u bë platin në vendin fqinj me shitje mbi 200.000 kopje.

Në shkurt 1988 ajo publikoi albumin e saj të nëntë personal të titulluar “Tora” me muzikë dhe tekst të Nikos Karvelas. Albumi i cili u bë i artë (50.000 shitje).

Në dhjetor të të njëjtit vit, u publikua albumi i dhjetë dhe gjithashtu i artë i Anna Visit “Empneysi”. Atë vit u shfaq në Athinë dhe Selanik së bashku me Paskalis Terzis dhe Nikos Karvelas.

Albumi i saj i njëmbëdhjetë i titulluar “Fotia” u publikua më 12 dhjetor 1989. Albumi u bë platin, duke tejkaluar 180.000 kopje dhe u bë rekordi i dytë më i shitur i vitit pas rekordit “San Trelo Fortigo” prej 200.000 kopjesh, nga Jannis Parios.

Në atë dimër shfaqet në Diogenis Palace në Athinë me Lefteris Pantazis, Christos Dantis, Litsa Giagousis, Katerina Kouka.

1990-1995: Divorci me Nikos Karvelas, Opera “Demones” dhe episioni televiziv “Me agapi Anna”.

Në shkurt të vitit 1990, doli albumi i saj i ri dhe në 1991 Anna Vissi u shfaq në operën greke “Demones”, me një libret të Stavros Sideras dhe muzikë dhe tekst shtesë nga Nikos Karvelas. Shfaqja u drejtua nga Roger Williams dhe luajti Anna Vissi, Jiannis Samsiaris, Marianthi Sontaki/Bessy Malfa (viti i dytë) dhe John Modinos/Giorgos Moutsios (viti i dytë).

Shfaqja u mbajt në Teatrin “Atticon” në sezonin 1991 – 1992. Demonët morën vlerësime të mira dhe të këqija dhe në vitin 2009, pati zëra se shfaqja do të vihej sërish në skenë, shumë shpejt, ndërsa vetë Vissi deklaroi në një intervistë se si ajo do të donte të vinte sërish në skenë shfaqjen me Karvelan. Në një intervistë të korrikut 2012 në një shfaqje televizive, ajo zbuloi se shfaqja do të vihej sërish në skenë, pas 22 vitesh në Teatrin Pallas, në mars 2013.

Kjo figurë ka një atribut alt të zbrazët; emri i kartelës për të është image-23.png

Në vitin 1992, Vissi dhe Karvelas i dhanë fund jetës së tyre martesore, por vazhduan të jetonin në të njëjtën shtëpi dhe të punonin së bashku. Atë vit, Anna Vissi u vlerësua si “Artistja e vitit” në Pop-Corn Awards, ndër emrat e rëndësishëm të pentagramit grek.

Në maj del në treg albumi i saj i përbashkët me Nikos Karvelas me titullin e përgjithshëm “Emeis”. Në këtë disk përfshihet kënga “Dena Thelo Na Ksereis” e cila u vlerësua si kënga e viteve 90.

Në dhjetor të po atij viti Vissi publikoi albumin “Lampo”.

Një vit më pas, Anna Vissi luajti në operën me një akt “Ode to the Gods” nga Stavros Sideras, në Qipro, e cila u prezantua në fund të Samitit të vendeve anëtare të Komonuelthit, në Nikosia, në prani të Presidentit të Republika e Qipros dhe Mbretëreshës së Anglisë.

Në vitin 1993, ajo plotësoi 20 vite në aktivitete muzikore dhe prezantoi në butikun “Zoom” në Plaka, një program përvjetor së bashku me Lampis Livierato dhe Jiannis Samsiaris.

Në vitin 1994 u publikua albumi “Re!”.

Në vitin 1995, albumi u ripublikua me dy këngë të reja, “Amen” dhe “Eleni”. Kënga ”Eleni” është shkruar dhe kushtuar fanses së Visit, Elenit, e cila vdiq nga anemia mesdhetare.

Në të njëjtin vit nxori në qarkullim edhe albumin “Oh!” në Qipro, i cili përmbante këngë tradicionale qipriote me instrumenta modernë.

Në të njëjtin vit, Vissi bëri debutimin e saj në televizion duke drejtuar emisionin e përjavshëm televiziv muzikor “Me Agapi Anna”, në stacionin televiziv ANT1. Shfaqja përfundoi para kohe dhe në vitin 2007 produksioni ngriti një padi kundër Anna Visit. Në këtë padi, kompania pretendonte “sjellje jo konvencionale të këngëtares“. Në këtë emision Vissi ka dhënë edhe puthjen e saj të parë publike me një femër, në skenë puthi këngëtaren Katerina Kuka.

Në vitin 1995 mori pjesë në disa koncerte bamirësie, duke ndihmuar fondacionet për fëmijë në Greqi dhe Qipro. Në të njëjtin vit publikoi këngën CD, “Mi ksexnas” e cila u publikua vetëm në Qipro, të ardhurat e së cilës u dhuruan për bamirësi.

1996-1999: Albumet, Klima Tropikale, Trauma dhe Antidoda.

Në shkurt 1996, Vissi publikoi albumin “Klima Tropiko”, i cili u bë dyfish platin, duke tejkaluar 130.000 kopje.

Në shkurt 1997, Vissi u shpërblye tre herë në Pop Corn Music Awards, në kategoritë e këngëtares më të mirë femër, performancës më të mirë dhe këngës më të mirë radiofonike.

Kursi shumë i suksesshëm vazhdoi me albumin tjetër “Trauma” të publikuar në prill 1997 që përmban vetëm hite. Albumi u bë i artë brenda 12 ditëve të para të qarkullimit, ndërsa në fund të verës ai u bë platin i trefishtë në vetëm 6 muaj, me shitjet totale që kaluan 180.000 kopje, duke u bërë kështu rekordi më i shitur i vitit, për vitin 1997. Disku qarkulloi edhe në Australi me shumë sukses.

Në fund të vitit 1997 ajo këndoi me Stelios Dionysios në klubin e natës “Gazi”, ndërsa në vitin 1998 u shfaq radhazi në “Asterias” dhe “Pili Axiou”, përsëri me Stelios Dionysios.

Në fund të viteve 1990 Vissi bëri një turne në Europë, duke përfshirë koncerte të shitura në Teatrin Palladium dhe Teatrin Music Forum në Londër, si dhe qytete të zgjedhura në Shtetet e Bashkuara (Los Angeles, Çikago, Nju Jork, etj.) të cilat u shoqëruan me qarkullimin e këngës së CD-së në gjuhën angleze, të prodhuar nga Ric Wake, “Forgive Me This”.

Në vitin 1998 këndoi në manifestimet e Vitit të Ri të Bashkisë së Athinës në sheshin Sintagma në prani të 20.000 njerëzve.

Më 1 prill 1998 publikoi albumin e shtatëmbëdhjetë personal në studio të karrierës së saj të titulluar “Antidote”, i cili përmbante hite të përjetshme, si balada dinamike “Gazi”, kompozim i Nikos Karvelas, të cilin e vulosi me performancën e saj të bujshme. Kështu, përpara se përvjetori i tij i parë të dilte në “Trauma” shumë të suksesshme të 1997-ës, “Antidote” shiti mbi 80.000 kopje në shtatë ditë dhe përfundimisht u bë platini trefish, duke shitur mbi 170.000 kopje.

Në Qipro, rekordi pasoi një sukses të ngjashëm. Ecuria e çmimeve ishte e ngjashme, pasi Anna Vissi fitoi 7 çmime të revistës Pop Corn atë vit: Këngëtarja më e mirë, Performanca më e mirë, Performanca më e mirë live, Albumi më i mirë, Kënga më e mirë, Kopertina e albumit dhe Kënga më e mirë në radio, ndërsa Nikos Karvelas mori çmimin. për Kompozicionin më të Mirë për baladën “Mavra Gialia”, nga albumi Trauma.

Në verën e vitit 1998 këndoi në Pallatin Presidencial të Qipros, me Orkestrën Filarmonike të Moskës, në prani të presidentit të atëhershëm të Republikës së Qipros, Glaukos Clerides.

Në vitin 1999, në çmimet e fundit Pop Corn, Anna Vissi fitoi titullin “Kënga më e mirë e dekadës (1990-1999)” për këngën “Den Thelo na Ksero”.

2000-2004: “Everything I am”, “Kravgi”, “Mala” dhe “Paraksenes Eikones”.

Në verën e vitit 2000, publikoi max-single “Agapi ypervoliki” i cili pati një sukses komercial, pasi u bë 4 herë platin në Greqi dhe Qipro.

Në të njëjtën periudhë, u publikua single i CD-së në gjuhën angleze “Everything I Am”, i cili u bë platin në Greqi dhe Qipro, ndërsa në tetor u publikua albumi tërësisht në gjuhë të huaj Everything I Am dhe u bë i artë në Greqi, argjendi në SHBA dhe platin në Qipro.

Më 23 nëntor 2000, u publikua albumi i dyfishtë “Kryvgi”. Shumica e këngëve janë shkruar nga Nikos Karvelas. Albumi u bë trefish platin brenda një muaji dhe gjithsej 7 herë platin në Greqi dhe 7 herë platin në Qipro dhe mbeti në vendin e parë në tabelën e albumeve për 14 javë rresht. Është një nga disqet greke më të shitur të viteve 2000, me shitje që i kalonin 175.000 kopje (ekuivalente me 350.000 shitje, pasi CD ishte dyfish). Ai gjithashtu arriti sukses të madh në Australi dhe Turqi duke hyrë në top listat atje. Albumi konsiderohet si një nga albumet më të shitur grekë të viteve 2000 dhe një nga albumet më të shitur të të gjitha kohërave në Greqi.

Vissi këtë vit prezanton një spektakël në Londër, bashkëpunon me ONE dhe Nikos Karvelas në Asteria, mban një koncert bamirësie në Qipro dhe këndon fillimisht në PRIME dhe më pas në Fever me Kaiti Garbin, në një bashkëpunim shumë të suksesshëm.

Në prill 2001 në Pop Corn Music Awards, Vissi fitoi pesë çmime: Këngëtarja më e mirë greke, Kënga më e mirë, Performanca më e mirë, Videoklipi më i mirë dhe Performanca më e mirë në skenë femërore.

Vissi interpreton teatrin-muzikal “Mala”: The Music of the Wind.

Më 6 qershor 2001, Anna Vissi performoi hitet e saj më të mëdha në eventin kulturor ballkanik “2001 – Odisea e Paqes”, mbajtur në Bukuresht, me bashkëpunimin e Organizatave Rumune të Telekomunikacionit Romtelecom dhe Cosmorom dhe pjesëmarrjen shtesë të OTE. Organizimin artistik e ka marrë regjisori ndërkombëtar Emir Kustouritsa, në bashkëpunim me regjisorin dhe producentin Angelos Hatziandreou.

Në të njëjtin vit, Vissi bëri paraqitjen e saj të dytë teatrale, në muzikalin “Mala”, “Muzika e erës”, ku luajti një grua hebreje gjatë Luftës së Dytë Botërore. Performanca përfshinte 23 këngë dhe përbëhej nga një trupë prej 60 aktorësh dhe një orkestër simfonike prej 35 pjesëtarësh.

Këngët nga muzika u publikuan në një album të dyfishtë i cili u bë i artë në Greqi dhe platini në Qipro.

Shfaqja kishte tekst, kompozim dhe skenar të Nikos Karvelas dhe regji të Janis Kakleas. Shfaqja u shfaq premierë më 19 janar 2002 dhe u mbajt në Teatrin Pallas deri në maj 2002. Është prodhimi më i madh i tillë i bërë ndonjëherë në Greqi, pasi kërkonte një konfigurim të veçantë të teatrit, instalimin e sistemeve për mbulimin e zërit si dhe prania e një lokomotive në skenë.

Në vitin 2002, Vissi u rikthye me albumin e saj të ri “X”, me tekst dhe muzikë të Nikos Karvelas dhe prodhuar nga producenti me famë ndërkombëtare George De Angelis. Rekordi përfshinte duetin me Giannis Parios (në të njëjtin vit ata bashkëpunuan në skenën muzikore) me tekst të Natalia Germanos dhe muzikë të Nikos Karvelas. Albumi u dyfishua platin në Greqi dhe platin në Qipro.

Në vitin 2003 Anna Vissi publikon albumin e dyfishtë “Paraksenes Eikones” me këngë të kompozitorëve dhe tekstshkruesve të ndryshëm. Albumi u bë platin i dyfishtë në Greqi dhe Qipro.

Nga fundi i vitit 2003 kthehet në Diogenis së bashku me Nino, Christoforou dhe Hi-5. Shfaqjet e Visit në klubin e natës Diogenes në vitin 2003 ishin të suksesshme. Kështu, një album i dyfishtë (i cili u bë platin) dhe DVD live u lëshua në 2004, i cili është një nga DVD-të më të suksesshme komerciale së bashku me DVD-në e vitit 2001.

Më 31 mars dha një koncert të madh në Nikosia, për anëtarësimin e Qipros në Bashkimin Europian. Ajo u shfaq edhe në ceremoninë e mbylljes së Lojërave Olimpike të Athinës dhe në shtator mbajti një tjetër koncert në Qipro.

2005-2007: “Call me”, “Nylon” dhe Eurovizioni.

Në janar 2005, kënga në gjuhën angleze “Call Me”, një cover i këngës “Eisai” greke, u publikua në format dixhital. Ai qarkulloi me sukses të madh jashtë vendit, duke arritur numrin një në Billboard Dance Club Charts në prill të të njëjtit vit.

Në verë u publikua si një CD single edhe në Greqi, i shoqëruar me një këngë të re, “Lie” dhe një remix të “Call Me”.

Në shtator u publikua albumi “Nylon”, i cili ishte i pari DualDisc grek. Teksti dhe muzika u shkrua nga Nikos Karvelas dhe është disku i saj i parë pas vitesh që bazohej kryesisht në tingujt pop/dance, me elementë rock dhe elektronikë edhe pse elementët “më grekë” nuk munguan. Albumi u bë platin në ditën e parë të publikimit.

Në vitin 2006 televizioni shtetëror e ngarkoi drejtpërdrejt Anna Vissi-n që të përfaqësonte Greqinë për herë të dytë në Eurovision Song Contest të mbajtur më 20 maj 2006. Me pjesëmarrjen e saj në Eurovizion, Vissi u bë artistja me rekordin e distancës më të gjatë të rishfaqjes në Konkurs, pasi u rikthye plot 24 vite pas pjesëmarrjes së saj të fundit në 1982.

Në vitin 2007, u krijua klubi i saj zyrtar i fansave, i quajtur “Fannatics”.

2008-2009: “Apagoreymeno” dhe “The Fabulous Show”.

Në Vitin e Ri 2008, Vissi dha një koncert të hapur në Larnaka, Qipro. Më 9 dhjetor 2008, ditën e emrit të saj dhe pas 3.5 vitesh mungesë, ajo u rikthye me albumin e ndaluar, duke pasur si producent dhe menaxher amerikanin Greg Latani. Kompozitorët e 15 këngëve në album ishin: Patrick Leonard, Kara Dioguardi, Glen Ballard, Christina Aguilera, Anna Vissi, Yiannis Christodoulopoulos, Adam Cohen, Alex Papakonstantinou, Adam Baptiste, Marcus Englof, Vangelis Papazoglou, Bolero Nordico, Grigoris Kollias Kyfonidis dhe Dan Wilson. Teksti u nënshkrua nga Eleana Vrachali, Myrto Kontova, Grigoris Kollias, Vaia Kalantzi dhe Giorgos Mitsigas.

Kënga “To Parelthon Mou” me muzikë të Yiannis Kyfonidis dhe tekst të Giorgos Mitsigas, ishte single i saj i parë pas 3 vitesh dhe mori pjesë në kolonën zanore të filmit “Bank Bang”.

Premiera e radios u zhvillua më 29 tetor në të njëjtën kohë me premierën e videoklipit në MAD TV.

Pas performancës së suksesshme në Athinë, “The Fabulous Show” vazhdoi në Selanik.

Në të njëjtin vit, ajo u shpërblye në Balkan Music Awards për kontributin e saj të përgjithshëm në muzikën ballkanike dhe u nominua në kategorinë e videoklipit më të mirë ballkanik për këngën “Stin Pyra”. Në fund të çmimeve, Vissi performoi këngët e saj dhe një duet me Dave Stewart.

2010-2012: “Agapi einai esy”, “Face2Face”, “Oso exo foni”, “Dodeka”.

Vissi dhe Sakis Rouvas në “Athinon Arena” në vitin 2011.

Në shtator të vitit 2010, ajo bashkëpunoi sërish me Nikos Karvelas dhe publikoi CD-single “Agapi Eisai Esy” me 3 këngë të reja nga Karvelas, ndërsa më 17 dhjetor të po këtij viti publikoi albumin e saj të ri me të njëjtin titull, i cili u bë i artë në katër javë lançim, pavarësisht nga kritikat negative dhe reklamat e pakta.

Në të njëjtën kohë, gjatë gjithë këtij sezoni, u shfaq për herë të dytë radhazi në “Athens Arena”, këtë herë me Sakis Rouvas, 13 vite pas bashkëpunimit të tyre të parë, duke prezantuar spektaklin “Face2Face”.

Në dimrin e vitit 2011, Vissi nisi performancat live në klubin e natës “REX” me programin Dodeka, duke u shfaqur pikërisht në orën 12 pasdite, duke hapur vetë programin.

Më 20 korrik 2012, maxi cd single “Tyranniemai” u publikua si insert me revistën javore Teletheatis.

Më 21 korrik 2012, Vissi filloi turneun e saj veror “Summer 2012” duke performuar koncerte në disa qytete të Greqisë dhe Qipros.

Më 26 tetor në “Qendrën e Athinës” u zhvillua premiera e performancave të saj të natës me spektaklin “Love”. Me të u shfaqën Nikos Zoidakis, Demy dhe grupi My Excuse. Mirëpo, premiera nuk shkoi mirë pasi pak pas orës 4.30 të mëngjesit, gjatë programit, Vissi u rrëzua papritur nga skena kur një pjesë e skenës rrotulluese u “hap” duke bërë që ajo të humbiste ekuilibrin dhe të bjerë në boshllëk nga lartësia e një metër e njëzet centimetra. Vissi humbi vetëdijen dhe kur mori vetëdijen, u konstatua se ajo ishte plagosur dhe u dërgua me urgjencë në spital, ku u ekzaminua nga mjekët dhe gjeti thyerje të brinjëve. Vissi ka qëndruar në spital deri më 2 nëntor 2012, ku ka dalë nga spitali. Më 17 nëntor Vissi vazhdoi paraqitjet e saj dhe më 20 dhjetor publikoi këngën e saj të re me titull “Protimo” me muzikë dhe tekst të Nikos Karvelas.

Më 26 janar 2013, Vissi përfundoi paraqitjet në “Kentro Athens” dhe më 14 shkurt 2013 u publikua në mënyrë dixhitale kënga e saj e re “The Biggest Fraud Is Love”.

2013-2015

Që nga korriku i vitit 2012, Vissi ka treguar në një intervistë se në mars 2013 do të vërë sërish në skenë Demons me Nikos Karvelas, 22 vjet më vonë. Shfaqja do të shfaqet premierë më 22 mars 2013. Shfaqja u drejtua në teatrin Pallas dhe u drejtua nga Yiannis Kakleas, ndërsa skenografia ishte nga Manolis Pantelidakis. Ajo luajti bashkë me Evelina Papulia në rolin e Magjistares/Loa dhe Panagiotis Petrakis në rolin e Danielit. Demons shitën 53.000 bileta dhe u shfaqën si hiti më i madh i sezonit teatror 2013.

Më 5 tetor, Anna Vissi u rikthye në skenën e teatrit Pallas për sezonin e dytë të operës rok, për dhjetë shfaqje kolektive. Në nëntor shfaqja e suksesshme teatrale u publikua në CD dhe DVD nga revista Teletheatis. Shitjet i kaluan 80.000 kopje dhe revista u rendit në vendin e parë në shitje.

Më 20 dhjetor 2013, shfaqja teatrale muzikore e Anna Visit me Antonis Remos, e titulluar “Një ose Asnjë”, u shfaq premierë në Teatrin Pantheon në Athinë. Titulli i performancës vjen nga dueti i njëjtë i Visit dhe Remos (me muzikë dhe tekst të Nikos Karvelas) i cili u përfshi në albumin e saj të ardhshëm.

Në të njëjtën ditë Vissi u votua si këngëtarja e vitit 2015 në Qipro, nga dëgjuesit e stacionit muzikor Super FM.

Më 24 janar, “One Or None” u publikua në mënyrë dixhitale dhe më 28 janar, të dy versionet e këngës (versioni i rregullt dhe më i shkurtër i radios).

Në verën e vitit 2014, Vissi, në bashkëpunim me Antonis Remos, mbajti një turne veror me pesë koncerte të mëdha të shitura në Selanik (02/07), Heraklion (07/07), Rodos (11/07), Patra (14). /07) ) dhe Nikosia (03/09).

Më 9 korrik iu dha titulli “Doktor i Arteve” nga Universiteti i Boltonit, për kontributin e saj të madh në fushën e muzikës në një ceremoni të veçantë të mbajtur në Athinë.

Më 26 korrik, me rastin e festimit të 40 viteve të karrierës dhe prezencës së saj në fushën e muzikës, Vissi prezantoi një spektakël ndërkombëtar muzikor live të titulluar Vissi Fever në ”Jackie O Club” që ndodhet në plazhin Super Paradise të Mykonos, duke parë piketa kryesore gjatë rrugës. Në krah kishte artistë të rinj nga skena e estradës vendase, si Demy, Freaky Fortune dhe Riskykidd, por edhe emra me famë ndërkombëtare, si ekscentrika Conchita Wurst. Mbrëmja u drejtua nga Christine Krokos.

Më 14 nëntor 2014, u njoftua një pjesë e kastit kryesor për operën “The Bells of Edelweiss”, i cili përfshinte Yiannis Samsiaris, Nikolaos Karagiaouris, Thanasis Alevras, Emilianos Stamatakis dhe Tania Trypi. Shfaqja u shfaq premierë më 12 shkurt 2015.

Në maj 2015, Anna Vissi filloi regjistrimin për albumin e saj të ri, i cili u publikua me muzikë të Nikos Karvelas dhe tekst të Gerasimos Evangeliatos.

Në shtator, Anna Vissi dhe Michalis Hatzigiannis dhanë 4 koncerte në Qipro, 3 prej të cilave ishin të shitura, të titulluara “Së bashku në skenë”, ku një pjesë e të ardhurave u ndanë për mbështetjen financiare të Kryqit të Kuq qipriot.

2015-2019

Në maj 2015, Anna Vissi filloi regjistrimin për albumin e saj të ri, i cili u publikua me muzikë të Nikos Karvelas dhe tekst të Gerasimos Evangeliatos.

2020 deri më sot.

Në mars 2020, shfaqjet u pezulluan (si të gjitha ngjarjet), për shkak të zbatimit të masave për mbrojtjen e qytetarëve nga pandemia e koronavirusit.

Më 1 maj 2020, ai u rikthye në televizion, duke prezantuar në Mega Channel, spektaklin-koncert televiziv, Meno me tin Anna Vissi, duke pasur sukses artistik dhe vlerësime të favorshme.

Në verë ajo dha koncerte të matura si pjesë e turneut të saj në Greqi dhe Qipro.

Më 1 janar 2021, ai mbajti një koncert ndërkombëtar online nga Teatri Pallas për të pritur vitin e ri.

Në verën e vitit 2021, Vissi zhvilloi një turne në të gjithë Greqinë me titull “Amen”. Si pjesë e turneut, u shfaq në shumë qytete të Greqisë si dhe dha koncerte të shitura në shumë zona të Athinës.

Në shkurt 2022, ai u rikthye për një sezon të gjashtë në skenën e Hotel Ermou.

Më 14 shkurt, në bashkëpunim me radiostacionin e Qipros Love fm 100.7, ai dha një koncert të shitur në Teatrin Komunal të Nikosias me titull “Baladat e Anës”, kushtuar festës së Shën Valentinit.

Më 5 mars u shfaq për herë të dytë në emisionin Home me Mega. Programi iu kushtua vetë karnavalit Patrinos, pasi shfaqja u incizua nga Teatri historik Apollo në Patras. Paraqitja e këngëtares u bë temë e parë në rrjetet sociale.

Në pranverën e vitit 2022, ajo përfundoi një tjetër turne të shitur në Australi, SHBA dhe Kanada, ndërsa gjatë verës turneu i saj do të vazhdojë në Greqi dhe Qipro.

Të hënën më 30/5/2022 u publikua kënga “Blood” me muzikë dhe tekst të Nikos Karvelas dhe me pjesëmarrjen e Daphne Lawrence, duke vendosur një rekord të ri në youtube dhe spotify, i cili i shpall, edhe një herë, dinamikën e përjetësisë së saj. Kënga, brenda pak orëve nga publikimi i saj, hyri në vendin e parë të top-listave të iTunes në Greqi dhe Qipro, ndërsa në vendin e 2-të të tendencave në YouTube. Ai u rendit gjithashtu në iTunes në Holandë. Ajo gjithashtu hyri në top 50 në Spotify, ndërsa pak muaj pas publikimit, Anna Vissi u bë këngëtarja e 5-të greke me më shumë dëgjues në këtë platformë. Në verën e vitit 2022, ai bën një turne veror të titulluar “red tour” dhe ia del të shesë në Greqi dhe Qipro.

Më datë 12.12.2022 publikohet kënga e saj e re me titull “Gazoza”, me muzikë dhe tekst të Nikos Karvelas. Kënga arrin të hyjë brenda pak orësh në vendin e parë të itunes, në Greqi dhe Qipro si dhe në vendin e 3-të të tendencave të Youtube-it në Qipro, ndërsa në Greqi në vendin e 4-të.

Më 13/12 ajo shfaqet në Madwalk 2022, duke prezantuar këngën e saj të re dhe një përzierje këngësh të tjera.

Άννα Βίσση - «Στην εποχή μας μετράει πρώτα η εικόνα» | overfm.gr
ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ Βιογραφικό | Τηλ. 211-7707570 | 2022kratisinow.gr
Άννα Βίσση: Αυτός ήταν ο άνδρας που ερωτεύτηκε παράφορα στην ζωή της - Και  δεν είναι ο Καρβέλας
Άννα Βίσση: Το όνομα έκπληξη πίσω από το styling της σταρ
Άννα Βίσση: «Έχω ζηλέψει τραγούδια που έχει γράψει ο Καρβέλας για άλλους»  (Video) | ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ
Αννα Βίσση...
ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ - ΑΝΤΙΔΟΤΟ (VINYL 2020 VERSION) - cdbay.gr
Άννα Βίσση – Παράξενες Εικόνες (2003, CD) - Discogs
Anna Vissi - Re | Panik
ΡΑΔΙΟ ENERGY - ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΩΝ - ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ - ΒΙΟΓΡΑΦΙΕΣ. - Ράδιο  Energy 96.6 Fm.
Τραυμα | Αννα Βισση
Αννα Βίσση - Φωτιά [CD]
Anna Vissi - Den Thelo Na Xeris: listen with lyrics | Deezer

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Familja Simson

Next Story

Molla: 3 Fjali!

Latest from Info