Familja Simson

/

Seriali televiziv i animuar për të rritur është më i suksesshmi dhe më afatgjatë në historinë e televizionit amerikan. Kjo është një satirë idiosinkratike e Amerikës së klasës së mesme, me heronj anëtarët e një familjeje të pamundur, Simpsonët, të përbërë nga babai Homer, nëna Marge dhe tre fëmijët e tyre, Bart, Lisa dhe Maggie. Krijuesi i serialit është karikaturisti i madh bashkëkohor Matt Greining (“Futurama”, “Life in Hell”), i lindur në Portland, Oregon në 1954.

The Simpsons u shfaqën për herë të parë në ekranin e vogël më 19 Prill 1987, si një insert në shfaqjen javore të varietetit të Fox The Tracey Ullman Show, të drejtuar nga këngëtarja popullore pop Tracey Ullman. Suksesi ishte i menjëhershëm dhe dy vjet më vonë skeçet e Simpsons u bënë të pavarura dhe morën formën e një shfaqjeje gjysmë ore në të njëjtin kanal, në kohën kryesore. Episodi i parë u transmetua më 17 dhjetor 1989.

Simpsonët janë një familje jofunksionale e klasës së mesme, që jeton në Springfield, një qytet imagjinar në SHBA. I vetmi punëtor në familje është babai, Homeri mirëdashës, i cili është inspektor sigurie në një central bërthamor. Gruaja Marge është nënë dhe shtëpiake. Dhjetëvjeçari Bart është një ngatërrestar, i cili e konsideron veten një rebel. 8-vjeçarja Lisa është një aktiviste e krahut të majtë që i pëlqen të luajë saksofon. Megi është foshnja e familjes, e cila thith biberonin, nuk qëndron dot në këmbë dhe nuk flet ende. Simpsonët kanë një qen (Ndihmësi i vogël i Santa), një mace (Snowball II) dhe herë pas here kafshë të tjera shtëpiake.

Protagonistët e shfaqjes janë të rrethuar nga personazhe të shumë karaktereve, si bashkëpunëtorët e Homerit, mësuesit e fëmijëve, miqtë e familjes, të afërmit dhe personalitetet lokale të Springfield. Emra të ndritur të showbizit dhe shkencës janë shfaqur si yje të ftuar. Shembujt përfshijnë Sting, Meryl Streep, U2, Steve Martin, Mel Gibson, Ben Stiller, Reese Witherspoon, Hugh Hefner, Dennis Rodman, Metallica, Larry King, Liz Taylor, Michael Jackson, 50 Cent, Andre Agassi, Magic Johnson dhe fizikanti Stephen Hawking.

Springfield, i vendosur në një shtet të paspecifikuar të SHBA-së, është një mikrokozmos i botës. Në këtë mënyrë, krijuesit e serialit mund të prekin problemet që shqetësojnë shoqëritë moderne dhe jo vetëm atë amerikane. Çështjet e mjedisit, homoseksualizmit, nacionalizmit, arsimit, por edhe medias janë në ballë të kritikave të tyre. Kështu mund të shpjegohet suksesi i madh i serialit në mbarë botën. “Simpsons” janë ideologjikisht të afërt me të majtën, megjithëse shumë herë shkojnë deri në nihilizëm. Çdo pushtet dhe biznes i madh paraqitet në mënyrë krejtësisht negative. Politika është e zhytur në korrupsion, policia e paaftë dhe kisha indiferente ndaj kopesë së saj.

“The Simpsons” ishte në shënjestër të qarqeve konservatore thuajse që në fillimet e transmetimit. Barti shqetësues, i cili shpesh ikën pa u ndëshkuar, ka bërë që disa shoqata të prindërve të akuzojnë krijuesit e emisionit për “transmetim” të modeleve negative për fëmijët. Vetë presidenti amerikan Xhorxh W. Bush, i cili shpesh tallet nga “The Simpsons”, iu drejtua atyre në një fjalim: “Qëllimi i administratës sime është të forcojë familjen amerikane, rrugën e Waltons, jo Simpsons”. The Waltons ishte një serial televiziv amerikan i viteve 1970 për jetën e një familjeje fermere të lidhur ngushtë.

Në Rusi, seriali është akuzuar për promovimin e dhunës dhe brutalitetit, promovimin e drogës dhe seksit, duke qenë kështu i rrezikshëm për shëndetin mendor të shikuesve. Në fakt, një prind ka marrë masa ligjore ndaj krijuesve të tij, duke kërkuar dëmshpërblim për dëm moral.

“Simpsons”, të cilët nuk ngurrojnë të shprehin një mendim për gjithçka shkencore, vendosën “të mbanin qëndrim” edhe për çështjen e Qipros, duke zemëruar turqit. Homeri, babai i familjes, merret me një grup turqish që i rrëmbyen dy fëmijët e tij në një episod të emisionit të vitit 2005. Homeri zemërohet dhe i quan ata “të çuditshëm që përçanë Qipron”, diçka si “njerëz të mjerë, që ndanë Qipron”! Komentet kundër turqve i vazhdon gruaja e tij, Marge: “Dhe Kostandinopoja tani quhet Istambul”.

I madh është edhe ndikimi kulturor i shfaqjes. Zhurma e bezdisshme e Homerit “D’ oh!” ka kaluar si neologjizëm në fjalorin e Oksfordit, me shpjegimin: “Të shprehësh indinjatën kur ngjarjet nuk kanë shkuar siç pritej ose kur dikush thotë ose bën një marrëzi”. Shprehje të tjera kanë kaluar në fjalorin e përditshëm, si shqiptimi i zgjatur i fjalës i shkëlqyer (ee shkëlqyer), klithma tallëse e “Ha-ha!” nga Nelson Mantz dhe triumfues “Woohoo!” të Homerit. Fraza e një heroi të serialit për francezët, “Majmunët dorëzues që hanë djathë” (diçka si “Majmunët u dorëzuan para ngrënies së djathit”), u përdor shumë nga analistë dhe gazetarë seriozë konservatorë për të njollosur francezët kur ata kundërshtuan luftën në Irak.

Detaje rreth serialit.

Duhen 6-9 muaj për të prodhuar një episod prej 20-23 minutash.

Për serialin janë të punësuar 16 skenaristë.

Tema muzikore e serialit është nënshkruar nga Danny Elfman, i cili është nominuar për Oscar për muzikë tre herë.

Ka fituar çmime të panumërta, duke përfshirë 23 Emmy (televizion), 22 Annies (film vizatimor) dhe 1 Peabody (radio).

Në vitin 1998, revista prestigjioze TIME shpalli “The Simpsons” si serialin më të mirë televiziv të shekullit të 20-të.

Nga e njëjta revistë, Bart Simpson u përzgjodh në listën e 100 njerëzve më me ndikim të shekullit të 20-të. Ai ishte i vetmi person imagjinar.

Flokët e Bartit kanë 9 kunja.

Emrat e protagonistëve Homer, Marge, Lisa dhe Maggie janë emrat e vërtetë të prindërve dhe vëllezërve dhe motrave të Matt Groening.

Seriali u nderua në vitin 2000 me një yll në “Walk of Fame” në Los Angeles.

Të ardhurat nga shitja e suvenireve tejkalojnë 1 miliardë dollarë.

Më 27 korrik 2007 u shfaq premiera botërore e filmit të parë artistik “The Simpsons Movie”, me regji të producentit të serisë David Silverman.

Batutat kryesore të serisë:

“Nëse bëj diçka të keqe dhe nuk ka njeri që të më kapë, a më bën kjo Zot?” – Bart;

“U përpoqe dhe dështove triumfalisht. Morali është mos provo kurrë!” – Homeri;

“Nuk mund të premtoj se do të provoj. Por do të përpiqem që të provoj!” – Bart.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Zemërimi i Ukrainës me Kissinger: "Ka Recetën e Suksesit për Putinin & Dëshiron që Ne të Bëjmë Marrëveshje me Djallin!"

Next Story

Anna Vissi - HAPPY BIRTHDAY - 50 Vite në Skenë

Latest from Info