Japonia Fillon Programin më të Madh të Armatimeve që nga Lufta e Dytë Botërore

/

Japonia fillon programin më të madh të armatimeve që nga Lufta e Dytë Botërore. Cakton prokurime për armëve në vlerën 320 miliardë dollarë!

Ata duan të krijojnë “një forcë efektive të vërtetë, të klasit botëror”.

Japonia paqësore nis programin më të madh të armatimeve që nga Lufta e Dytë Botërore, duke treguar kështu se Azia është një “kazan që zien”, që mund të ketë degëzime në shumë nivele, si krijimi i një blloku të madh kino-rus në nivelin euro-aziatik “NATO”, si kundërvënie ndaj bashkëpunimit amerikano-japoneze dhe çështja gjithnjë e ndezur midis Pekint dhe Tajvanit.

Është një plan prej 320 miliardë dollarësh për të blerë raketa të afta për të goditur Kinën dhe për të përgatitur vendin për konflikt të vazhdueshëm. Pse? Tensionet rajonale dhe pushtimi rus i Ukrainës po ushqejnë frikën e luftës.

Sipas Reuters, plani gjithëpërfshirës 5-vjeçar i armatimeve, dikur ishte i paimagjinueshëm në Japoninë paqësore.

Tani do ta bëjë vendin shpenzuesin e tretë më të madh ushtarak në botë pas Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, bazuar në buxhetet aktuale.

Kryeministri Fumio Kishida foli për një “pikë kthese në histori”. Ai tha se rritja e shpenzimeve të mbrojtjes ishte “përgjigja ime ndaj sfidave të ndryshme të sigurisë me të cilat përballemi”.

Administrata e tij shqetësohet se Rusia ka krijuar një precedent që do të inkurajonte Kinën të sulmonte Tajvanin, duke kërcënuar ishujt japonezë aty pranë, duke ndërprerë furnizimet me gjysmëpërçues të avancuar dhe duke vendosur një pengesë të mundshme në korsitë detare që furnizojnë me naftë Lindjen e Mesme.

“Kjo vendos një drejtim të ri për Japoninë. Nëse ekzekutohen siç duhet, Forcat e Mbrojtjes do të jenë një forcë efektive e vërtetë, e klasit botëror”, tha Yoji Koda, një ish admiral që komandonte flotën japoneze në vitin 2008.

Qeveria tha gjithashtu se do të grumbullojë pjesë rezervë dhe municione të tjera, do të zgjerojë kapacitetin e transportit dhe do të zhvillojë aftësitë e luftës kibernetike.

Në kushtetutën e saj të pasluftës, të hartuar nga Amerika, Japonia hoqi dorë nga e drejta për të bërë luftë, si dhe mjetet për të bërë luftë.

Sfida strategjike nga Kina.

“Invazioni rus i Ukrainës është një shkelje serioze e ligjeve që ndalojnë përdorimin e forcës dhe ka tronditur themelet e rendit ndërkombëtar”, thuhet në dokumentin strategjik të Japonisë.

“Sfida strategjike e paraqitur nga Kina është më e madhja me të cilën është përballur ndonjëherë Japonia”, tha ai duke vënë në dukje gjithashtu se Pekini nuk e kishte përjashtuar përdorimin e forcës për të vënë Tajvanin nën kontrollin e saj.

Një tjetër dokument i strategjisë së sigurisë kombëtare që i referohet Kinës, Rusisë dhe Koresë së Veriut thekson bashkëpunimin e ngushtë me Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera, me mendime të ngjashme për të parandaluar kërcënimet ndaj rendit ndërkombëtar të vendosur.

“Kryeministri po bën një deklaratë të qartë strategjike për rolin e Japonisë si një ofrues sigurie në Indo-Paqësor”, tha ambasadori i SHBA-ve në Japoni, Rahm Emanuel.

Duke takuar Presidentin e Shoqatës së Bashkëpunimit Japoni-Tajvan, Mitsuo Ohashi në Taipei të premten (16/12), presidentja e Tajvanit Tsai Ing-wen tha se ajo pret një bashkëpunim më të madh të mbrojtjes me Japoninë.

“Ne presim që Tajvani dhe Japonia të vazhdojnë të krijojnë arritje të reja bashkëpunuese në fusha të ndryshme, duke përfshirë mbrojtjen dhe sigurinë kombëtare, ekonominë, tregtinë dhe transformimin industrial”, tha Tsai nga zyra presidenciale.

Nga ana e tij, Pekini ka akuzuar Japoninë për pretendime të rreme për aktivitetet ushtarake të Kinës në strategjinë e re të sigurisë, sipas një deklarate nga ambasada e saj në Japoni.

“Lufta në Ukrainë na ka treguar domosdoshmërinë për të qenë të aftë për luftë dhe kjo është diçka për të cilën Japonia nuk është përgatitur deri më tani” tha Toshimichi Nagaiwa, një gjeneral në pension i Forcave Ajrore. “Japonia fillon ngadalë, është sikur jemi 200 metra prapa, në një sprint 400 metra” shtoi ai.

Shpenzimet e mbrojtjes së Kinës tejkaluan ato të Japonisë në fillim të shekullit dhe tani Kina ka një buxhet ushtarak më shumë se katër herë më të madh se Japonia. Shumë pak municione dhe mungesa e pjesëve rezervë për avionët, pamundësojnë marrjen e pajisjeve të tjera ushtarake. Këto janë problemet më të menjëhershme me të cilat duhet të përballet Japonia, thanë burimet ushtarake për Reuters.

Dyfishimi i shpenzimeve për mbrojtjen.

Plani i Kishida do të dyfishonte shpenzimet e mbrojtjes në rreth 2% të prodhimit të brendshëm bruto gjatë pesë viteve, duke tejkaluar kufirin e shpenzimeve prej 1% që nga viti 1976.

Kjo do të rriste buxhetin e ministrisë së mbrojtjes në rreth një të dhjetën e të gjitha shpenzimeve publike në nivelet aktuale dhe do ta bënte Japoninë shpenzuesin e tretë më të madh ushtarak në botë, pas Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, bazuar në buxhetet aktuale.

Kjo ekstravagancë do të sigurojë punë për prodhuesit japonezë të pajisjeve ushtarake si, Mitsubishi Heavy Industries, e cila pritet të zhvillojë tre nga raketat me rreze më të gjatë, që do të jenë pjesë e forcës së re raketore të Japonisë.

Mitsubishi do të ndërtojë gjithashtu avionin luftarak të ardhshëm japonez së bashku me BAE Systems PLC dhe Leonardo SPA në një projekt të përbashkët midis Japonisë, Britanisë dhe Italisë të shpallur javën e kaluar.

Tokio ndau 5.6 miliardë dollarë për të, në programin 5-vjeçar të mbrojtjes.

Do të përfitojnë edhe kompanitë e huaja. Japonia thotë se dëshiron që raketat e lundrimit të lëshuar nga anijet amerikane Tomahawk të prodhuara nga Raytheon Technologies të jenë pjesë e forcës së saj të re parandaluese.

Zëra të tjerë në listën e shpenzimeve ushtarake të Japonisë për pesë vitet e ardhshme përfshijnë interceptorët e raketave balistike, dronët e sulmit dhe zbulimit, pajisjet e komunikimit satelitor, avionët Stealth Lockheed Martin F-35, helikopterët, nëndetëset, anijet luftarake dhe avionët e rëndë.

Për të paguar për këto pajisje, blloku qeverisës i Kishidës tha se do të rriste taksat për duhanin dhe korporatat.

Megjithatë, ndërsa rritja e taksave kundërshtohet nga Partia Liberale Demokratike në pushtet, kryeministri japonez nuk ka thënë ende se kur do të vendosë në zbatim normat më të larta të buxhetimit për mbrojtjen.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Australi: Gjendet Dele e Harruar në Pyll Prej 5 Vitesh - Sa Peshonte Leshi i Saj?

Next Story

Koloneli Amerikan R. Black: "Beteja e Humbur për Ukrainasit. Humbjet e Tyre në Bakhmut Janë Masive & Nuk Kanë Parë Asgjë Akoma!"

Latest from Info

Vjen Krizë Bankare?!

Deutsche Bank: “Një krizë e madhe krediti po vjen, me një valë falimentimesh dhe kredish problematike”.