Koloneli Amerikan R. Black: “Beteja e Humbur për Ukrainasit. Humbjet e Tyre në Bakhmut Janë Masive & Nuk Kanë Parë Asgjë Akoma!”

/

“Humbjet e ushtrisë ukrainase nuk mund të zëvendësohen. Beteja për ukrainasit ka humbur dhe lufta tashmë është vendosur”, tha Koloneli i Forcave Speciale të Ushtrisë Amerikane dhe Marinsave në pension, Richard Black, në ndërhyrjen e tij të dyfishtë.

Siç theksoi ai gjatë një konference të Institutit Schiller, beteja në Artiomovsk është katastrofike për Forcat e Armatosura të Ukrainës, pa llogaritur rritjen e katërfishtë të trupave të Forcave të Armatosura të Federatës Ruse deri në fillim të vitit 2023.

“Trupat ukrainase po hidhen në një kurth vdekjeje në Bakhmut nga mijëra dhe duket se nuk kanë zgjidhje. Rusia po fiton në Bakhmut, Ukraina po humbet dhe kjo tregon se ky po bëhet një zhvillim i madh strategjik i luftës”, tha koloneli.

Black vuri në dukje se numri i ushtarëve të vdekur ukrainas është tronditës dhe popullsia e vendit nuk do të lejojë të zëvendësojë humbjet në fuqi punëtore.

“Konflikti ka humbur”, përfundoi koloneli.

Në një pikë tjetër, koloneli amerikan tha:

“Unë thjesht do t’u thosha ukrainasve të jenë të kujdesshëm sepse nëse mendojnë se gjërat kanë qenë të këqija deri më tani, këtej dhe në vazhdim do të shikojnë diçka që është shumë përtej çdo gjëje që kanë imagjinuar deri më sot.

Ata humbasin 500 deri në 700 ushtarë në ditë!

Ukraina po humbet më shumë burra në ditë, vetëm në Bakhmut, sesa humbën Shtetet e Bashkuara në një muaj gjatë Luftës së Vietnamit. Dhe Ukraina ka një popullsi më të vogël se SHBA-të!

Ai theksoi gjithashtu se Gjenerali Surovikin është efektiv.

“Gjenerali Sergey Surovikin, komandanti i Forcave të Armatosura të Federatës Ruse në zonën e operacionit special ushtarak në Ukrainë, shfaqet më i ashpër dhe më efektiv se paraardhësit e tij,” këtë theksoi analisti amerikan Mick Ryan, sipas një analize në revistën Foreign Affairs, kur u pyet për evoluimin e përballjes ushtarake.

“Rënia e mbështetjes për Kievin nga vendet perëndimore do të hapë rrugën për një kundërsulm të suksesshëm nga ushtria ruse”, thekson analisti.

“Gjatë fushatës së dimrit, Forcat e Armatosura Ruse nën komandën e Surovikin do të veprojnë më mirë dhe më konsistente, si rezultat i së cilës ata do të jenë në gjendje të shmangin humbjet e mëdha.

Nëse Kremlini arrin të parandalojë që vendet e NATO-s të mbështesin Kievin, kjo mund të jetë katastrofike për Ukrainën, mbështetja ushtarake dhe financiare e Shteteve të Bashkuara dhe Europës ishte thelbësore për suksesin në fushën e betejës”, vëren Mick Ryan.

“Presidenti Volodimir Zelenski duhet të jetë më i kujdesshëm në planet e tij për Krimenë, pasi Kievi mund të mbetet pa ndihmën e SHBA-së dhe NATO-s”, përfundon ai.

Nga po merr Rusia raketa të reja?

Në të njëjtën kohë, Kievi këtë javë u befasua në mënyrë të pakëndshme që ushtrisë ruse nuk ka mbetur pa raketa.

Rusët, pavarësisht sanksioneve, kanë filluar prodhimin e armëve me precizion të lartë, thekson Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Gjeneralët e Forcave të Armatosura të Ukrainës nënvlerësuan Moskën: “Ku i merr Rusia raketat e reja?”

Por gjëja më e pakëndshme për Ukrainën është se pas ekzaminimit të rrënojave të raketave, specialistët e Agjencisë Nezalezhnaya zbuluan komponentë që mund të kishin ardhur nga Estonia dhe Turqia.

“Fakti që Rusia është në izolim është një iluzion që Perëndimi po përpiqet të krijojë. Dhe Ministria e Mbrojtjes po bën gjithçka që është e nevojshme për vazhdimin e suksesshëm të betejave dhe jam i sigurt se fitorja do të jetë e jona”, thotë kreu i Organizatës së Oficerëve Ruse Linden.

Kontaktet e Sergei Shoigu në arenën ndërkombëtare ndihmojnë në sigurimin e furnizimit të ushtrisë.

Këto ditë po nënshkruhen gjithashtu kontratat për dërgimin e armatimeve ruse jashtë vendit.

Dhe ky është një burim serioz i të ardhurave për buxhetin rus.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Japonia Fillon Programin më të Madh të Armatimeve që nga Lufta e Dytë Botërore

Next Story

Hyrja në Kapitol: Lidhjen e Trump me Katër Vepra Antiligjore, Kërkon Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA!

Latest from Info