SHBA: Kjo Është Stuhia e Shekullit – Nuk Ka Mbaruar Ende!

/

SHBA: “Kjo është stuhia e shekullit, nuk ka mbaruar.”

Njerëz kanë vdekur me lopatë në dorë duke pastruar borën nga oborret e tyre!

Numri i të vdekurve shkoi në 55 persona. Në shumë pjesë të vendit, ekipet e shpëtimit nuk mund të arrijnë t’u vijnë në shërbim të bllokuarve.

Stuhia e egër e borës që ka goditur prej ditësh SHBA-në dhe ka marrë jetën e dhjetëra njerëzve “është ende larg përfundimit”, paralajmëruan sot autoritetet.

“Është ende shumë herët për të thënë se ka mbaruar”, tha guvernatori i New York Kathy Hokul, duke vënë në dukje se sinoptikanët po parashikojnë 12 centimetra të tjera borë.

“Është qartësisht stuhia e shekullit”, shtoi ai në një konferencë shtypi në qytetin e saj të lindjes, Buffalo. Vihet re se numri i të vdekurve nga moti i ashpër që ka përfshirë SHBA-në që prej javës së kaluar ka shkuar në 55, sipas raportimit të fundit të rrjetit televiziv NBC News.


Disa njerëz vdiqën të bllokuar në automjetet e tyre, ose në rrugë.

Disa prej tyre vdiqën të bllokuar në makinat e tyre, të tjerët u gjetën të vdekur në rrugë, ose pësuan sulm kardiak ndërsa përpiqeshin të pastronin borën nga oborret e tyre.

Kjo stuhi akulli konsiderohet si më e keqja në dekadat e fundit. Guvernatori i New York Kathy Hokul komentoi se do të hyjë në histori si “Stuhia e ’22”, pas asaj të vitit 1977 që rezultoi në humbjen e afro 30 jetëve.

Edhe pse intensiteti i stuhisë ka rënë në krahasim me ditët e mëparshme, “është gjithmonë e rrezikshme të jesh jashtë”, tha guvernatori.

New York-u perëndimor, edhe pse i mësuar me të ftohtin dhe stuhitë, u mbulua nga dy metra dëborë gjatë fundjavës. Temperatura ka mbetur në nivele polare që nga java e kaluar.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Krishtlindje të Bekuar 2022

Next Story

Goditje Spektakolare Rusi-Kinë - Koreja e Veriut Kapi në Gjumë Korenë e Jugut & SHBA-në: Një Tufë Dronësh Mbërriti në Seul!

Latest from Info