Goditje Spektakolare Rusi-Kinë – Koreja e Veriut Kapi në Gjumë Korenë e Jugut & SHBA-në: Një Tufë Dronësh Mbërriti në Seul!

/

Zjarri i rëndë dhe përplasja e luftëtarit KA-1 (video).

Panik në Korenë e Jugut: Për shtatë orë dronët e Koresë së Veriut fluturonin në hapësirën ajrore të vendit!

Një incident shumë i rëndë ndodhi midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut kur një tufë dronësh të Koresë së Veriut hynë në hapësirën ajrore të Koresë së Jugut nga drejtime të shumta dhe arritën në kryeqytetin Seul të ndjekur nga avionë luftarakë dhe helikopterë të Koresë së Jugut!

Sipas informacioneve të fundit, dronët e Koresë së Veriut qëndruan në hapësirën ajrore të Koresë së Jugut për 7 orë!

Koreja e Jugut u përpoq më kot t’i qëllonte pa sukses dhe pavarësisht se ata hapën zjarr. Media-t koreano-jugore raportojnë se janë qëlluar me të paktën 100 të shtëna. Më vonë u raportua se një dron u rrëzua për shkak të një defekti teknik.

Gjatë përpjekjes për të përgjuar dronët e Koresë së Veriut, u rrëzua një avion luftarak i Koresë së Jugut KA-1!

Lajmi po shkakton tronditje në rajon pasi pas përfshirjes së Koresë së Veriut në luftën e Ukrainës, duket se Peniani ka marrë pajisje ruse dhe iraniane, përveç atyre kinezëve.

Incidenti është një mesazh nga Rusia dhe Kina për SHBA-në: “Ne gjithashtu mund të godasim bazat tuaja siç bëtë ju me bazën ruse të Engelsit”.

Koreja e Jugut nuk arriti t’i zbulonte në kohë dhe nuk arriti t’i përgjonte. Është gjithashtu mbresëlënëse që baza amerikane që ka THAAD nuk i ka parë në kohë dronët e Koresë së Veriut.

Koreja e Jugut më pas u detyrua të vendoste mjete zbulimi me pilot dhe pa pilot pranë kufirit ndërkorean.

Çfarë raporton Seuli?

Për 7 orë ata ndërprenë lëvizjet në SEDO!

Avionët luftarakë të Koresë së Jugut dhe helikopterët sulmues u ngritën sot dhe forcat e armatosura të Koresë së Jugut lëshuan të shtëna paralajmëruese pasi dronët e Koresë së Veriut shkelën hapësirën ajrore të Koresë së Jugut.

Koreja e Jugut ka pikasur dronët e Koresë së Veriut rreth orës 10:25 (02:25 me orën shqiptare) mbi qytetin perëndimor të Gibo, sipas të njëjtit burim.

Dronët janë të parët e konfirmuar që kanë kaluar në Korenë e Jugut nga fqinji verior i izoluar që nga viti 2017, kur një dron i Koresë së Veriut që besohet se ishte në një mision spiunazhi u rrëzua dhe u gjet në një zonë malore pranë kufirit. Në vitin 2014, një dron i Koresë së Veriut u gjet gjithashtu në një ishull kufitar të Koresë së Jugut.

Forcat e armatosura të Koresë së Jugut thanë se u përpoqën të rrëzonin dronët, të cilët nuk dihet nëse mbanin armë.

Agjencia koreano-jugore e lajmeve Yonhap raportoi se asnjëri prej tyre nuk u rrëzua dhe shtoi se dronët e Koresë së Veriut mund të kenë qenë në hapësirën ajrore kombëtare për shtatë orë të tëra!

Çfarë raportoi stafi i ED i Koresë së Jugut?

“Pesë dronë të Koresë së Veriut pushtuan hapësirën ajrore të Koresë së Jugut me një që mbërriti dhe fluturoi mbi Seulin verior të hënën.

Pjesa tjetër po fluturonte në dhe rreth ishullit Ganghwa, në perëndim të kryeqytetit”, tha Shtabi i Përgjithshëm i Koresë së Jugut.

“Ushtria dalloi shumë mjete ajrore pa pilot (UAV) në zonat kufitare të provincës Gyeonggi në orën 10:25 të mëngjesit. UAV-të ishin 2 metra të gjera ose më të vogla në madhësi.

Automjetet kaluan Linjën e Demarkacionit Ushtarak që ndan dy Koretë dhe u panë duke fluturuar mbi zonat Gimpo, ishullin Ganghwa dhe Paju, duke çuar në një pezullim të përkohshëm të fluturimeve civile.

Jugu lëshoi ​​mesazhe paralajmëruese, gjuajti të shtëna paralajmëruese ndërsa ngrinte avionë luftarakë, helikopterë sulmues dhe avionë të tjerë luftarakë për t’i larguar ata. Mbetet e pakonfirmuar nëse dronët mbanin armë”, tha një zyrtar i Koresë së Jugut.

“Ky është një akt i qartë provokimi nga Koreja e Veriut që ka shkelur hapësirën tonë ajrore”, tha në një konferencë shtypi gjeneral Lee Seung-oh, drejtor i operacioneve në Shtabin e Përgjithshëm të ED.

“Ushtria jonë do t’i përgjigjet tërësisht dhe ashpër një provokimi të tillë të Koresë së Veriut në të ardhmen.”

Rrëzimi i KA-1

Ministria e Transportit e Koresë së Jugut kishte njoftuar më herët se nisjet e fluturimeve nga aeroportet Incheon dhe Gibo ishin pezulluar pas një kërkese nga forcat e armatosura.

Pezullimi i fluturimeve filloi në orën 13:08. (05:08 me orën shqiptare)Gimbo dhe në orën 13:22 në Idson dhe zgjati rreth një orë, me fluturimet që rifilluan rreth orës 14:10, tha një zyrtar i ministrisë për Reuters.

“Nga avionët që u ngritën për t’iu kundërvënë dronëve, një avion sulmues i lehtë i Koresë së Jugut KA-1 u rrëzua pak pasi u ngrit nga baza e tij në Wonju, Qarku Hoengseong, rreth 140 kilometra në lindje të Seulit, në orën 11:39 të mëngjesit, në pjesën lindore të vendit”, tha një zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes.

Dy pilotët e saj u shpëtuan dhe po trajtohen.

Sa drone ka Koreja e Veriut?

Koreja e Veriut vlerësohet të ketë deri në 1.000 dronë në një përpjekje të dukshme për të kompensuar avantazhin e Jugut në avionët luftarakë të avancuar, si dhe për të rritur aftësitë e saj të zbulimit.

Midis tyre është klasa ‘Banghyun’ e cila besohet se është ndërtuar në bazë të sistemit të importuar të dronëve D-4 kinez. Ato përfshijnë gjithashtu automjetin me shumë role, që besohet të jetë i aftë si për misione mbikqyrjeje, ashtu edhe për sulme.

Mbeten shqetësimet se disa dronë të Koresë së Veriut mund të mbajnë armë kimike dhe biologjike për t’u përdorur në operacione të mundshme.

Në vitin 2017, Veriu e kapi Jugun në befasi duke dërguar një dron të pajisur me kamera përtej kufirit, i cili bëri fotografi të një baze ushtarake amerikane në Jug që kishte një sistem mbrojtjeje raketore THAAD.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

SHBA: Kjo Është Stuhia e Shekullit - Nuk Ka Mbaruar Ende!

Next Story

Kosovë: Shkëmbim Zjarri & Shpërthime - Serbët Goditën me Gaz Forcat Shqiptare të ROSU & Patrullën e KFOR-it

Latest from Info

Ati ynë!

Teksa studiojmë “Ati ynë” që na mësoi Jezu Krishti, kuptojmë gjithnjë e më shumë se është