SHBA: “Waterloo” për Republikanët në Kongres – McCarthy i Dyti në Vota

/

“Ngjarja historike” dështimi për të zgjedhur Kevin McCarthy nga shumica e parë për të pasuar Pelosin.

Ai humbi gjithashtu në votimin e dytë. Udhëheqja republikane e dobësuar në Dhomën e Përfaqësuesve.

Përballë një rebelimi me pasoja më të gjera politike është Partia Republikane në SHBA, e cila është gjendur në pozitën e pakëndshme politikisht për të mos qenë në gjendje të zgjedhë në votimin e parë një kryetar të Dhomës së Përfaqësuesve për të pasuar Nancy Pelosi.

Kevin McCarthy mori 203 vota ndërsa i nevojiteshin 218 vota për një zgjedhje, madje margjinale. Kjo do të thotë se gati 20 republikanë nuk votuan për McCarthy, gjë që nuk fitoi mbi ligjvënësit e prirur nga Trump, të cilët e shohin atë si një mospërfillje. “Kevin nuk beson në asgjë, ai nuk ka një ideologji” tha “rebeli” Matt Getz nga Florida për kandidatin e partisë së tij.

Edhe pse u emërua për arsye formale, demokrati Hakeem Jeffries, kreu i KO në Dhomë, arriti të mbledhë më shumë vota, pa pasur shumicën. Jeffries kishte 212 vota.

Dhjetë vota shkuan për republikanin Andy Biggs nga Arizona, një kongresmen i zgjedhur nga kryengritësit republikanë. Nëntë deputetë të tjerë nuk votuan për asnjë.

Kjo ka vetëm një emër dhe quhet shthurje në radhët e republikanëve dhe rënie e aksioneve të Trump brenda partisë konservatore.

Fotografia është e ngjashme në votimin e dytë: 212 Jeffries, 203 McCarthy, 19 republikani Jim Jordan, një zgjedhje e rebelëve. Këtë herë nuk pati asnjë abstenim.

Problemi tani është edhe institucional: pa një president, Parlamenti nuk mund të mblidhet dhe do të duhet të votojë derisa të zgjidhet një kryetar.

Dështimi i McCarthy ishte i paracaktuar përpara se lista të ishte në gjysmë të rrugës. Në shkronjën “G” republikanët që nuk kishin votuar për të ishin tashmë shtatë, raporton Guardian. Vetë McCarthy, natyrisht, votoi për veten e tij, por duke shkaktuar siklet dhe të bërtitura në trupë.

Sot, e martë, organi u takua për herë të parë me përbërjen e re të dalë nga zgjedhjet afatmesme të nëntorit të kaluar. Pas proçedurave, presidenti i ri zgjidhet me thirrje të hapura.

Ai ka nevojë për 218 vota për shumicën (ose më pak nëse nuk ka kuorum në organ) dhe nëse nuk i merr herën e parë, zgjedhjet përsëriten aq herë sa të duhet. Në praktikë kjo ndodh shumë rrallë. Viti 1923 ishte hera e fundit që nevojiteshin votime të shumta për të zgjedhur Kryetarin e Dhomës, ndërsa në vitin 1856 organi votoi jo më pak se 133 herë në dy muaj!

Në plan të dytë është një zgjedhje e dytë për republikanët, Steve Scalise nga Luiziana, i cili edhe pse po përgatitet për skenarin se do të jetë ai kandidat, thekson se nuk do ta bëjë këtë nëse McCarthy nuk tërhiqet nga nominimi.

pelozi__1_

Një numër deputetësh republikanë të parlamentit (fillimisht pesë) kundërshtuan publikisht mundësinë e zgjedhjes së McCarthy-t, megjithëse ai u përpoq në shumë mënyra dhe kryesisht me kompromise dhe tërheqje të konsiderueshme, që të kapërcejë çdo reagim të brendshëm partiak.

Shumica e “disidentëve”, që vijnë nga krahu i djathtë i partisë, konsiderojnë se zgjedhja e tij në Presidencë do të jetë vazhdim i linjës që ai përfaqësoi në shtatë vitet e fundit si kryetar i fraksionit republikan, të cilin e konsiderojnë të moderuar.

Kjo është arsyeja pse opozita brenda grupit parlamentar përshkruhet nga shumica e analistëve si “e rrënjosur” duke theksuar McCarthy për rezultatin e votimit, pasi është e vështirë të përkulen kundërshtimet e krahut të linjës së ashpër të partisë së tij. Sidomos kur “vala e kuqe”, pra dominimi gjithëpërfshirës i republikanëve në zgjedhjet e fundit afatmesme, u la në letër, duke dobësuar fitoren e tyre në Dhomën e Përfaqësuesve. Edhe nëse Kevin McCarthy arrin të zgjidhet Kryetar i Dhomës, shtrirja e lëshimeve që ai ka bërë tashmë është e tillë që ai kërkohet si “një figurë e zvogëluar nën kujdesin e një krahu të fortë të djathtë”, sipas New York Times.

Pavarësisht atmosferës festive, pas konsultimeve dhe telekonferencave të ethshme gjatë fundjavës, Kevin McCarthy publikoi një “hartë” rregullash dhe lëshimesh për shumicën e re, vetëm për nëntë ligjvënës republikanë që u shfaqën kundër shumicës së re në një letër të dielën e kaluar, për kandidaturën e tij, pa përjashtuar “disidentët” që përfundimisht të arrijnë në dymbëdhjetë.

ΗΠΑ: Συμφωνία στο Κογκρέσο για διετή προϋπολογισμό ύψους 300 δισ. δολαρίων

Përballë mundësisë së një “qarku të shkurtër” të zgjedhjeve, demokratët duken në parim hezitues për t’i dhënë një votë tolerance liderit republikan, me udhëzimet që kanë marrë se duan që çdo anëtar të votojë për çdo zgjedhje tjetër përveç McCarthy. Edhe pse, në fakt, nuk është shfaqur asnjë sfidues i mundshëm për liderin republikan, nëse votat kalojnë pa rezultat, është e mundur që të dalë një kandidat i ri nga i njëjti kamp, ​​duke e bërë procesin një thriller, me thashetheme që vërtiten në favor të Steve Scalise, zëvendësi i McCarthy, ndonëse ai vetë ka qëndruar hapur në anën e kreut të fraksionit.

Megjithatë, nëse ata detyrohen të mbështeten në votat e demokratëve për të zgjedhur Kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve, ka mundësi që republikanët të detyrohen në lëshime të reja, duke ulur tonin ndaj politikës së administratës Biden ndaj Ukrainës dhe Kinës.

Me negociatat ndër-republikane duke u ndezur, nëse nevojitet më shumë kohë, Dhoma e Përfaqësuesve mund të shtyjë rinumërimin e votave (të mbajtura me emër për 435 anëtarët e saj) në një datë dhe orë tjetër, në mënyrë që të zgjidhë në prapaskenë çdo kompromis, megjithëse siç thekson CNN, nuk ka “Plan B” nëse McCarthy nuk zgjidhet për republikanët.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Putin Urdhëroi Hetim Urgjent për Varrin Masiv të 100 Ushtarëve Rusë të Vdekur në Makiivka - Zemërim në Rusi: "Ekzekutoni Ata që Janë Përgjegjës për Tragjedinë!"

Next Story

Peter A. McCullough: "Vaksinat Kundër Covid Shkaktojnë Dëme Serioze Neurologjike - Kushdo që Vaksinohet Luan Ruletë Ruse!"

Latest from Info