Fitorja e Madhe e Rusëve – Për 6 Ditë Pushtuan Qytetin Soledar – 400 Ushtarë Ukrainas të Rrethuar & 300 të Dorëzuar

/

Goditje raketore në Harkovo.

Kreu i Wagner PMC deklaroi kontrollin e plotë të qytetit Soledar. Flamuri rus valëvitet në qendër të qytetit. Menjëherë pas këtij informacioni rusët goditën në Harkovo një depo municionesh.

Zhvillimi është shumë i rëndësishëm, sepse rënia e Soledar sjell një efekt domino në frontin e luftës. Ndërkohë ukrainasit kanë humbur brigada të rëndësishme ushtarake.

Kjo marrje e qytetit erdhi si pasojë e një rrethimi të menjëhershëm dhe të papritur nga ana e rusëve, që me një menaxhim brilant arritën që brenda pak orësh të mbjellin tmerrin tek ushtrai ukrainase dhe të shtien në dorë të gjitha vatrat ku ishin pozicionuar ukrainasit.

Rusët e morën qytetin dhe rrethinat për 6 ditë, me një shpejtësi që askush nuk e priste, as perëndimorët dhe as Kievi.

Zelenski pranoi dorëzimin e qytetit duke deklaruar: “Duhet të nderoj heronjtë e Brigadës së 46të ajrore për betejën që dhanë në Soledar. Ju falenderoj luftëtarë!”

Rusët administrojnë gjithashtu të gjitha galeritë e minierave të kripës.

400 ushtarë ukrainas, mes tyre ofierë të lartë, janë ende të rrethuar në një strehim në qendër të qytetit. U është kërkuar të dorëzohen, pas pak orësh mbaron koha e dhënë për ta në dispozicion nga Wagnger, pritet të dorëzohen, në të kundërt disa do të vetëvriten, ose do të kapen si robër lufte.

Duhet theksuar se për marrjen e qytetit Soledar kanë luftuar vetëm forcat e Wagner dhe askush prej ushtrisë së rregullt ruse.

Rruga nacionale Bakhmut – Soledar – Seversk që ishte një linjë mbrojtëse e ushtrisë ukrainase deri edhe para 3 ditësh, sot është tashmë nën kontrollin rus.

1 Comment

  1. Great blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any tips? Cheers!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Zhurmë me Jokerin: Shfaqet Duke Mbetur… Shtatzënë & Duke Sjellë në Jetë Pasardhësin!

Next Story

Pasaportë Klimatike? Në Gjermani po Bëjnë Thirrje për Kufi Individual të CO₂ për Person!

Latest from Info

Ati ynë!

Teksa studiojmë “Ati ynë” që na mësoi Jezu Krishti, kuptojmë gjithnjë e më shumë se është