J. Prigozhin: “Ne Po i Shtypim Ukrainasit në Bakhmut që të Mos Kundërsulmojnë!” – V. Zelenski: “Nëse Bie do të Humbasim edhe Territore të Tjera!”

/

Amerikanët nuk besojnë në kundërsulmin e Ukrainës.

Luftimet që po zhvillohen në Bakhmut janë të ashpra, me ekipin Wagner që shkon shtëpi më shtëpi për të spastruar forcat e mbetura ukrainase.

Kreu i Grupit Wagner, Jevgeni Prigozhin, theksoi se qëllimi është të shtypet ushtria ukrainase në Bakhmut, në mënyrë që ukrainasit të mos luftojnë.

“Misioni ynë është të shtypim ushtrinë ukrainase. Për të mos u dhënë atyre një shans për të organizuar një kundërsulm. Këtë po e arrijmë me shumë sukses”, thotë Prigozhin në një postim në Telegram.

Siç thotë ai, sipas “Anadolu”, njësitë ushtarake ukrainase brenda Bakhmutit dhe luftimet janë në fakt rreth dy kilometra larg.

Prigozhin madje thekson se veprimet dhe aksionet e ushtarëve të tij i vlerëson si të shkëlqyera. Në të njëjtën kohë, kreu i Wagner deklaroi se kundërsulmi i Kievit do të fillojë sapo të dëbojnë ushtrinë ukrainase nga Bakhmut.

“Mund të jetë pas disa ditësh ose një jave, por do të jetë shumë afër, sepse ukrainasit do të rreshtojnë një numër të madh trupash”, tha ai.

Ai tha gjithashtu se Ukraina nuk ka nisur kundërsulmin e saj për shkak të kushteve të motit dhe qëllimit të Presidentit Volodymir Zelenski për të prishur festimet e 9 majit në përkujtim të fitores së Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste në vitin 1945.

“Kështu, vektorët konvergojnë: kapja e Bakhmut, kundërsulmi, furnizimi me pajisje të huaja, pakujdesia jonë e plotë – të gjitha konvergojnë në një moment. Zelenski duhet të godasë pa humbur asnjë goditje dhe pavarësisht sesi kritikohet, ai po e bën këtë në mënyrë shumë profesionale. Dhe ne duhet të bëjmë të njëjtën gjë”, tha ai.

Zelenski: “Ne nuk mund të largohemi nga Bakhmut, në të kundërt do të humbasim toka të tjera”.

Në të njëjtën kohë, presidenti ukrainas Volodymir Zelenski argumentoi se Bakhmut nuk duhet të bjerë, pavarësisht sesa e vështirë mund të duket kjo.

“Është e pamundur për ne që të dorëzojmë Bakhmut, sepse kjo do të zgjeronte frontin. Ky zhvillim do t’u japë forcave ruse dhe forcave Wagner mundësi shtesë për të pushtuar një pjesë edhe më të madhe të territoreve tona”, tha Zelenski, duke folur për rrjetin televiziv arab Al Arabiya.

Duke iu referuar kundërofensivës ukrainase, ai tha se ajo do të zhvillohet dhe se Kievi beson në suksesin e saj, pa dhënë detaje të mëtejshme. “Kundërsulmi është ende në fazën përgatitore”, theksoi Zelenski.

Ndryshe nga V. Zelenski, amerikanët duket se nuk besojnë në kundërsulmin e Ukrainës. Këshilli i Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës njoftoi se Forcat e Armatosura të Ukrainës do të jenë të gatshme për një kundërsulm sapo të marrin armët, tha Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksij Danilov.

“Sot gjithçka varet nga partnerët, kur ata të japin armë, ne do të jemi gati”, tha ai në një intervistë të botuar në gazetën italiane “La Stampa”.

“Unë do të doja që aleatët të ishin më të zellshëm (në prokurim)”, tha Danilov.

Washington Post, pasi shqyrtoi vlerësimet e inteligjencës amerikane nga dokumentet top-sekret, vuri në dukje se Shtetet e Bashkuara shohin “mangësi serioze në formimin e forcave dhe mbështetjen për ushtrinë ukrainase” dhe beson se një kundërsulm nga Forcat e Armatosura të Ukrainës do të çojë vetëm në “fitore modeste territoriale” në skenarin më të mirë.

Nënkoloneli në pension i Milicisë Popullore të Luganskut, Andrei Maroshko theksoi se trupat ruse janë gati të zmbrapsin një kundërsulm të mundshëm armik.

Sipas tij, detyra kryesore e forcave ruse është të parandalojnë sulmin e Forcave të Armatosura të Ukrainës, duke i penguar ato të mbledhin një sasi të mjaftueshme të forcave dhe sistemeve të armëve.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Krishti u Ngjall - Fitorja e Krishtit mbi Vdekjen

Next Story

Netflix Shkatërron Historinë - Skandali me Kleopatrën - Nuk Përmbahen më!

Latest from Info