“STAND WITH TEXAS”: Gardistë nga 25 Shtete Rreshtohen në Kufirin me Meksikën

/

Ultimatumi Biden u refuzua.

Medvedev i drejtohet qytetarëve rusë me fjalët: “Mbështesni Teksanët me të gjitha mënyrat”.

25 shtetet “rebele” të SHBA-ve po mbledhin një ushtri për të mbrojtur kufirin e Teksasit nga pushtimi i dhjetëra mijëra emigrantëve që hyjnë çdo ditë në mënyrë të paligjshme nga Meksika në SHBA.

Pas vendimit të Gjykatës së Lartë të vendit për të pranuar ankesën e administratës federale Biden (që thotë se duhet të shembet muri dhe të lejohet hyrja masive e emigrantëve të paligjshëm), filloi lëvizja për të ndalur pushtimit, sip është quajtur, të SHBA nga emigrantët e paligjshëm.

Autokolona të pafundme kamionësh transportojnë personel, armë dhe furnizime në Teksas.

Shikoni në diagramin e mëposhtme se çfarë ka krijuar idenë e plotë lidhur me situatën kritike të Teksasit, njëp problem ky për të gjithë SHBA-në: Miliona emigrantë të paligjshëm hyjnë nga ky shtet dhe më pas shpërndahen në të gjithë SHBA-në!

Siç u raportua fillimishtnga Media dhe portale, guvernatorët e 25 shteteve lëshuan një deklaratë të përbashkët duke deklaruar vendimin e tyre për të mbështetur Teksasin dhe jo qeverinë Biden.

“Qëndrojmë në solidaritet me kolegun tonë Guvernator, Greg Abbott dhe shtetin e Teksasit në përdorimin e çdo mjeti dhe strategjie, duke përfshirë rrethimin me tela, për të siguruar kufirin”, thuhet në deklaratën e përbashkët, duke vazhduar:

“Po e bëjmë këtë pjesërisht, sepse administrata Biden refuzon të zbatojë ligjet e imigracionit që ekzistojnë tashmë dhe po lejon në mënyrë të paligjshme hyrjen masive në të gjithë Amerikën të emigrantëve ilegalë.”

Nënshkruesit janë këta:

Guvernatori i Alabamës. Kay Ivey
Guvernatori i Alaskës. Mike Dunleavy
Guvernatori i Floridës. Ron DeSantis
Guvernatori i Gjeorgjisë. Brian Kemp
Qeveria e Idahos. Brad Little
Guvernatori i Indianës. Eric Holcomb
Qeveria e Iowa-s. Kim Reynolds
Guvernatori i Luizianës. Jeff Landry
Guvernatori i Misisipit. Tate Reeves
Guvernatori i Misurit. Mike Parsons
Qeveria e Montanës. Greg Gianforte
Qeveria e Nebraskës Jim Pillen
Qeveria e Nevadës Joe Lombardo
Qeveria e Nju Hampshire. Chris Sununu
Guvernatori i Dakotës së Veriut. Doug Burgum
Qeveria e Ohajos. Mike DeWine
Qeveria e Oklahomas. Kevin Stitt
Guvernatori i Karolinës së Jugut. Henri McMaster
Guvernatori i Dakotës së Jugut. Kristi Noem
Guvernatori i Tenesit. Bill Lee
Guvernatori i Jutës Spencer Koks
Guvernatori i Virxhinias. Glenn Youngkin
Guvernatori i Virxhinias Perëndimore. Jim Justice
Guvernatori i Wyoming. Mark Gordon, Guvernatori i Arkansas. Sarah Huckabee Sanders »

Ndërhyri edhe ish Presidenti D. Trump, i cili u kërkoi të gjithë guvernatorëve të shteteve republikane të dërgojnë ndihma në shtetin e Teksasit!

Pak më parë, guvernatori i Oklahoma-s iu përgjigj pozitivisht thirrjes së Trump dhe duke folur në Fox njoftoi se po dërgon forcat e Gardës Kombëtare për të forcuar rojet kufitare në Teksas, në një kohë kur Presidenti Biden i bën thirrje konkretisht guvernatorit të Teksasit që të dorëzojë menjëherë postat kufitare, nën kontrollin e Ushtrisë Federale!

Guvernatori i Teksasit G. Abbott i quajti vendimet e Presidentit Biden “jokushtetuese dhe të paligjshme” dhe dërgoi Gardën Kombëtare dhe Policinë për të mbyllur kalimet dhe për të mos lejuar heqjen e gardhit nga federatat edhe kur të skadojë ultimatumi Biden.

Në të njëjtën kohë, Gardistët Kombëtarë të Floridës kaluan në Teksas për të ndihmuar banorët e Teksasit, me urdhër të guvernatorit të shtetit Ron DeSantis.

Në mes të gjithë kësaj situate vjen edhe një ndërhyrje mbresëlënëse nga Moska. Ish Presidenti dhe nënkryetari aktual i Këshillit të Sigurimit D. Medvedev lëshoi ​​një deklaratë sipas së cilës “Formimi i Republikës së Teksasit po bëhet gjithnjë e më shumë realitet” dhe u bëri thirrje rusëve të bëjnë gjithçka për të mbrojtur banorët e Teksasit!

Në njoftimin e plotë thuhet:

“Formimi i Republikës të Teksasit po bëhet gjithnjë e më shumë realitet. Kjo është ajo që kam shkruar në fund të 2022 në një parashikim humoristik.

Qeveria amerikane po tregon paaftësi të plotë për të përballuar krizën e emigracionit që ka shpërthyer në një nga shtetet më të mëdha amerikane.

Guvernatori i Teksasit injoron me guxim pozicionin e Shtëpisë së Bardhë, me Bidenin e vjetër dhe të brishtë në krye, teksa fillon rivendosjen e telave me gjemba.

Duhet të bëjmë çdo gjë për të mbrojtur Teksasin kundër fluksit të emigrantëve që kalojnë kufirin e pakontrolluar jugor të SHAB-së.

Një shembull tjetër i gjallë i dobësimit të hegjemonisë amerikane, që po ndodh për shkak të veprimeve të vetë amerikanëve.

Uashingtoni zyrtar, i cili me kaq entuziazëm mbështet neo-nazistët e Kievit dhe mesa duket nuk vëren asgjë tjetër, është treguar i paaftë në çështjet e politikës së brendshme.

Vendimet skrupuloze të Gjykatës së Lartë për çështjet e imigracionit që janë nën juridiksionin e autoriteteve federale dhe jo të shtetit, janë jashtë çdo realiteti.

Me mosveprimin e tyre, këto autoritete mund ta shtyjnë përfundimisht popullsinë e Teksasit, që tashmë po mendon seriozisht për shkëputjen, në pikën e thyerjes.

Historia regjistron raste kur shtete u përpoqën të ndanin rrugët me Shtetet e Bashkuara dhe të formonin një konfederatë.

E gjithë kjo çoi në një luftë të përgjakshme civile, e cila mori jetën e mijëra e mijëra njerëzve.

Në një mënyrë apo në një tjetër, Amerika mund të përballet me një krizë të pazgjidhshme kushtetuese dhe të zhytet në një humnerë të pafund mosmarrëveshjesh civile të reja, ndoshta edhe më shkatërruese.

Bota perëndimore do të shikojë me frymë të prerë, nga frika e kaosit në Amerikë. Megjithatë, këto janë problemet e tyre”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Cili Është Vendi ku Asnjë Njeri Nuk do të Mund të Shkelë për 100.000 Vjet

Next Story

Lunatikët e SHBA-së!

Latest from Info