Putin Paralajmëron NATO-n: “Perëndimi Ka Harruar se Çfarë do të Thotë Luftë – Mund t’ia Kujtojmë në Mënyrë të Dhimbshme!”

/

Putin: “Për t’ju kujtuar fatin tragjik të atyre që dërguan një ushtri kundër Rusisë”.

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar NATO-n dhe SHBA-në se rrezikojnë një konflikt bërthamor nëse dërgojnë trupa në Ukrainë.

Ai shtoi se kërcënimet perëndimore paraqesin një kërcënim “real” të luftës bërthamore. “Ne kemi edhe armë që mund të godasin tokën tuaj”, theksoi ai.

Në veçanti, ai tha se: “ata duhet të kuptojnë më në fund se ne kemi edhe armë që mund të godasin objektivat në tokën e tyre. Gjithçka që Perëndimi po mendon, krijon kërcënimin real të një konflikti me përdorimin e armëve bërthamore dhe rrjedhimisht, shkatërrimin e qytetërimit.

Iu kujtojmë fatin tragjik të atyre që dërguan ushtrinë kundër Rusisë. Perëndimi ka harruar se çfarë do të thotë luftë”.

Përveç kësaj, ai tha se “rusofobia i verbon njerëzit dhe i privon ata nga aftësia e tyre për të qenë racionalë”.

Rusia duhet të forcojë perimetrin e saj ushtarak perëndimor tani që Suedia dhe Finlanda janë anëtarësuar në NATO, tha presidenti rus.

Presidenti rus, i cili shihet si i sigurtë për t’u rizgjedhur në një mandat të ri gjashtëvjeçar, në zgjedhjet presidenciale të 15-17 marsit 2024, u krenua me arsenalin bërthamor gjerësisht të modernizuar rus, të cilin ai tha se “është më i madhi në botë”.

“Forcat strategjike bërthamore janë në një gjendje gatishmërie të plotë”, tha Putin, duke vënë në dukje se armët bërthamore hipersonike të gjeneratës së ardhshme, për të cilat foli për herë të parë në vitin 2018, ose janë zhvilluar, ose janë në proçes të përfundimit të zhvillimit dhe testimit të tyre.

I zemëruar dukshëm, Putin u bëri thirrje politikanëve perëndimorë të kujtojnë pasurinë e Adolf Hitlerit të Gjermanisë naziste dhe Napoleon Bonapartit të Francës, të cilët pushtuan Rusinë, por pa sukses në të kaluarën.

“Tani, megjithatë, pasojat do të jenë shumë më tragjike”, tha Putin. “Ata mendojnë se (lufta) është një karikaturë”, duke akuzuar kështu politikanët perëndimorë se kanë harruar se çfarë është lufta e vërtetë, sepse ata nuk janë përballur me sfidat e sigurisë me të cilat janë përballur rusët gjatë tre dekadave të fundit.

Më shumë ushtarë në kufirin perëndimor.

“Forcat ruse tani kanë iniciativën në fushën e betejës në Ukrainë dhe po përparojnë në disa rajone”, tha Putin. “Rusia duhet gjithashtu të përforcojë trupat që ka vendosur përgjatë kufirit të saj perëndimor me Bashkimin Europian pas vendimit të Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s”, shtoi ai.

Udhëheqësi veteran i Kremlinit hodhi poshtë pretendimet perëndimore se trupat ruse mund të lëvizin përtej Ukrainës dhe të sulmojnë vendet europiane si “të pakuptimta”. Ai tha gjithashtu se Moska nuk do të përsërisë gabimin e bërë nga Bashkimi Sovjetik duke lejuar Perëndimin ta “zvarritë” atë në një garë armatimi, që do të konsumonte shumë nga buxheti i tij.

“Prandaj detyra jonë është të zhvillojmë kompleksin mbrojtës-industrial në atë mënyrë që të rrisim kapacitetet shkencore, teknologjike dhe industriale të vendit”, vazhdoi ai.

Megjithatë, Putin tha se Moska është e hapur për diskutime mbi stabilitetin strategjik bërthamor me Shtetet e Bashkuara, por la të kuptohet se Uashingtoni nuk është realisht i interesuar për bisedime të tilla dhe është më shumë i fokusuar në ngritjen e pretendimeve të rreme për qëllimet e supozuara të Moskës.

Shumë analistë besojnë se ato i shërbejnë planifikimit të “binjakëve” Victoria Nuland dhe Anthony Blinken.

Pas tyre ka një sistem në SHBA që kërkon një konfrontim të drejtpërdrejtë ushtarak me Rusinë, sepse ky grup njerëzish të sistemit, beson se në pak vite amerikanët nuk do të kenë më fuqi të mjaftueshme për të ruajtur hegjemoninë e tyre në botë.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Turq të Armatosur në "Zemër" të Athinës

Next Story

Diabolikja në Sistemin e Arsimit - Largoni Fëmijët nga Tableta, Celulari & Rrjetet Sociale

Latest from Info