Bombardimi Testues i Urës së Kerçit në Krime nga Avionët Francezë Rafale F.3

/

Bombardimi testues i urës së Kerçit në Krime nga avionët francezë Rafale F.3, të përgjuar nga Su-27 rusë.

Avionët francezë shoqëroheshin nga E-3F AWACS.

Avionët luftarakë Su-27 u ngritën dhe kapën dy avionë luftarakë të Forcave Ajrore Franceze Rafale F.3 dhe një avion zbulues AWACS mbi Detin e Zi, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë.

Sipas deklaratës, avioni u identifikua si një E-3F AWACS dhe dy avionë luftarakë Rafale, të cilët ndryshuan drejtim dhe u larguan nga zona.

I gjithë organizimi duket se është një “provë” e bombardimit të urës së Kerçit në Krime, siç përshkruhet në bisedën e përgjuar midis zyrtarëve të Ministrisë së Mbrojtjes gjermane dhe oficerëve të Forcave Ajrore gjermane.

Objektivi E-3F AWACS dhe arma e zjarrit Rafale F.2. është paketa klasike e sulmit me objektiv tokësor.

Gjermanët thanë konkretisht në bisedën e publikuar në mast.al dhe më konkretisht nga inspektori i përgjithshëm i Bundeswehr-it (i forcave të armatosura gjermane), Gerhartz dhe punonjësi i Qendrës së Operacioneve Hapësinore të Bundeswehr-it, Fenske që i është përgjigjur.

Gerhartz: “Ekziston një mendim se Demi do të ketë sukses nëse përdor luftëtarin francez Dassault Rafale”.

Fenske: “Gjithçka që duhet të bëjnë është të hapin një vrimë dhe të shkatërrojnë urën. Dhe përpara se të bëjmë ndonjë deklaratë të rëndësishme, duhet të…”.

Gerhartz: “Ne të gjithë e dimë se ata duan të shkatërrojnë urën, çfarë do të thotë kjo në fund të fundit, që ka një rëndësi të madhe ushtarako-strategjike, por edhe politike”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Gjykata e Lartë e SHBA Rrëzoi Komplotin Kundër Trump

Next Story

Çfarë Tha Sot Elon Musk për Facebook, Instagram & Messenger?

Latest from Info