Çfarë Ndodhi? – Sot Greqia Mund të Mbetej pa Kryeministër – Mitsotakis në Odessë Takim me Zelenskin

/

Odessa: Bombardimet ruse kundër takimit K. Mitsotakis & V. Zelensky. 3 të vdekur.

Rusia shenjëstroi Mitsotakis dhe mes tij të gjithë aleatët e Ukrainës.

Bombarduesit për pak nuk arritën të shkatërronin objektivat kryesorë, ose ishte një paralajmërim i rrezikshëm.

Rezultatet e deklaratës se Mitsotakis se “Greqia dhe Rusia janë në gjendje lufte”, morën sot një përgjigje. Për herë të parë një kryeministër grek sulmohet nga një fuqi e huaj.

Rusët bombarduan autokolonën dhe vendin e takimit të K. Mitsotakis dhe V. Zelensky në Odessa, me qëllimin e dukshëm, për t’i shfarosur.

Nga goditja mbetën 3 të vdekur.

Në veçanti, raketat ruse Iskander-M dhe/ose P-800 Onyx (të mbrojtjes, por tashmë të përdorura edhe kundër objektivave tokësore nga brigjet e Krimesë) goditën sot vendin ku do të takoheshin kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dhe presidenti ukrainas V. Zelensky.

Goditjet u kryen sapo K. Mitsotakis kishte mbërritur në qytet, intinerari i të cilit monitorohej me satelit nga rusët.

Nuk arritën të godisnin objektivin, goditën disa metra më tej: Rreth 80 metra nga pika ku kishte mbërritur autokolona e automjeteve të misionit grek, ndodhi shpërthimi i parë.

Dhe vetëm 150 metra nga automjeti i vetë kryeministrit grek.

Nëse diçka e shpëtoi atë, ishte ndryshimi i papritur i erës që ndryshoi lëvizjen e predhave për disa metra. mendojnë disa ekspertë.

Rusët përdorën gjithashtu dronë kamikaze që ndoshta ishin të tipit Shaheed-136.

Nga shpërthimi i fuqishëm, vala goditëse ka mbërritur deri tek anëtarët e misionit grek, pot të gjithë anëtarët e tij konfirmohet se janë mirë.

Për herë të parë në histori, një kryeministër grek sulmohet nga një fuqi e huaj për vendimet e tij, të cilat sigurisht lidhen me një deklaratë të tij për “Gjendje Lufte midis Greqisë dhe Rusisë”.

Në fund të fundit, rusët, përmes përfaqësueses së Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, kishin deklaruar se kryeministri grek “do të mbajë përgjegjësi” për armët dhe municionet që ka dërguar në Ukrainë.

Duhet theksuar se për rusët, Odesa është territor rus dhe objektivi kryesor i “operacionit special” që ka nisur dy vite më parë të jetë kushdo që e kundërshton këtë fakt.

Ministri grek i Mbrojtjes Kombëtare Nikos Dendias kontaktoi me homologun e tij ukrainas Rustem Umerov dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm Ukrainas Olesandr Sirsky të cilët e informuan se K. Mitsotakis ka shpëtuar pa lëndime dhe se u dërgua në një strehë, nga ku me shpejtësi skëterë iu drejtua Rumanisë, ku ndodhet ende.

Εικόνα

Takimi midis Mitsotakis dhe Zelenskit u realizua për 45 minuta, dy liderat folën tet a tet për 15 minuta dhe kryeministri grek u largua me urgjencë.

Ky paralajmërim rus sot për Greqinë është përshkallëzim i luftës.

Bombardimi tjetër rus nuk do të jetë më disa metra larg objektivit, por në objektiv, këtë mesazh duan të kalojnë rusët.

Ky ishte edhe momenti i parë më i vështirë për presidentin Zelenski në këto 2 dite luftë.

***

I shqetësuar dukshëm, K. Mitsotakis nxitoi të largohej nga Odessa me automjet për në Rumani, me pak deklarata dhe pa asnjë kamera, por vetëm me disa foto nga takimi i tij me kreun e regjimit ukrainas.

Ai tha se do të financojë rindërtimin e qytetit të Odessa në Mariupol, ndërkohë që ukrainasit ende presin që Mitsotakis të financojë rindërtimin e maternitetit të qytetit që “Urdhri Azov” përdorte si selinë e tij. Dhe të gjithë e dimë se ç’do të thotë Azov.

Mitsotakis deklaron: “Kur dëgjuam disa sirena dhe pak më pas kur po shkonim te makinat tona, dëgjuam një shpërthim të madh. Na kujtuan realisht se këtu po zhvillohet një luftë e vërtetë. Çdo ditë.”.

Veçse nuk tha kryeministri grek se shpërthimi ishte drejtuar ndaj tij, apo se bombardimi kishte atë për objektiv!

Në përgjithësi, Mitsotakis ai ishte shumë i mërzitur, i shqetësuar, në stres, qëndroi pak minuta dhe më pas nxitoi për t’u futur në një vendstrehim, para se të nisej për në Rumani.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Stern për Ursula von der Leyen: "Gruaja më Kriminale & e Pamëshirshme e Europës!"

Next Story

Trump do të Jetë Kandidati i Republikanëve - Tërhiqet Nikki Haley

Latest from Info