Rusia i “Shpall Luftë” Greqisë

/

Një hap përpara “shpalljes së luftës” Rusia, ndaj Greqisë. Një sulm i ashpër rus që synon posaçërisht Athinën.

Askush nuk e kupton pse qeveria Mitsotakis është kaq e zemëruar me presidentin Putin dhe pse është kaq shumë në përplasje me të.

Marrëdhëniet greko-ruse po shkojnë drejt “fundit” të tyre, me Kremlinin që ka nisur një sulm të ri të ashpër kundër qeverisë Mitsotakis deri në atë pikë sa të pyesim veten se, çfarë do të ndodhë me Greqinë, nëse Rusia mbizotëron në Ukrainë dhe veçanërisht nëse ka një ndryshim të qeverisë në Uashington dhe në pushtet vjen Trump. E megjithatë, njerëzit inteligjentë e kuptojnë shumë mirë pse-në.

Por ajo që “i dha fund” – sipas M. Zakharova – ishte qeveria Mitsotakis, e cila fillimisht nuk pranoi t’u jepte miratimin qytetarëve rusë për të votuar, më pas dha miratimin e saj vetëm kur Moska ngriti çështjen e shkeljes së traktatit të Vjenës. Dhe ky miratim u dha vetëm më 8 mars, një javë para zgjedhjeve në Rusi! Edhe pse e dha miratimin, Athina nxitoi të deklaronte se “Greqia e jep miratimin pa dëshirë”!

Tani, pavarësisht nëse kryeministrit Mitsitakis i pëlqen apo jo Rusia dhe presidenti Putin, sa “i zgjuar” është ky “ngurrimin” dhe sa logjikë ka kjo sjellje e tij ndaj Moskës? Çfarë i ofron kjo sjellje dhe ky qëndrim interesit kombëtar grek?

Mos vallë e gjitha kjo për t’i fshehur Perëndimit se, pavarësisht embargos, grekët kanë filluar dhe po blejnë gaz natyror nga Rusia (në heshtje, por masivisht) në sasi edhe më të mëdha sesa blinin përpara luftës?

Si për të mos mjaftuar kjo, erdhi edhe refuzimi i qeverisë greke për të thirrur diplomatët rusë dhe bjellorusë në festimin e përvjetorit të 25 marsit, Festës Kombëtare të Greqisë, në përkujtim të themelimit të shtetit të ri dhe revolucionit grek.

Duhet t’i kujtojmë se nuk do të kishte 25 mars, nëse nuk do të ishte Rusia cariste dhe ky është një tjetër debat i madh, por pyetja që ngrihet është një dhe e vetme: Kush përfiton nga ky qëndrim dhe këto marrëdhënie të acaruara?

Në intervistën e saj, Zakharova akuzon politikën greke ndaj Rusisë, si politikë me “përmbajtje helmuese”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Macron: "Ukraina Mund të Bjerë Shumë Shpejt!"

Next Story

Sulm në Moskë (video)

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është