Ja Pse do të Rritet Çmimi i Naftës

/

Rusia dhe OPEC po “i mbyllin rubinetin” e naftës Perëndit. Moska vendosi për një reduktim të ri të prodhimit.

Hakmarrja për sanksionet perëndimore në lidhje me tavanin e naftës ruse vjen sërish.

Në një lëvizje të befasishme, Moska vendosi të shkurtojë prodhimin e naftës, duke ushtruar kështu presion mbi tregjet që do të kërkojnë naftë nga vende të tjera, duke rritur çmimin e saj.

Kjo është në thelb një hakmarrje e Moskës në tavanin e vendosur nga Perëndimi për çmimin e naftës ruse në 2022.
Ky mekanizëm sanksionesh hyri në fuqi më 5 dhjetor 2022 dhe parashikonte vendosjen e një tavani prej 60 dollarë për fuçi për çmimin e naftës së papërpunuar ruse të shitur në vendet që e kishin adoptuar: Australi, Kanada, BE, Japoni, Britani dhe Shtetet e Bashkuara.

Ai gjithashtu ndaloi kompanitë me bazë në ato vende që të ofrojnë shërbime transporti në Rusi, veçanërisht shërbimet e sigurimit për naftën e shitur mbi atë çmim.

Rusia kishte gjetur një mënyrë për të shmangur sanksionet duke blerë cisterna të vjetra që shisnin naftë të papërpunuar me çmime mbi 60 dollarë për fuçi në Indi dhe Kinë.

“Deri në një farë mase BE-ja dhe SHBA-ja mbyllën sytë ndaj faktit se nafta ruse me një çmim mbi tavan po i shitej Kinës ose Indisë, sepse do të thoshte më shumë naftë bruto nga SHBA dhe Lindja e Mesme për tregjet perëndimore”, shpjegon një analist ekspert i fushës.

Por tani ulja e prodhimit do të çojë në një rritje të çmimit të naftës për Perëndimin, pasi India dhe Kina kthehen në Lindjen e Mesme.

Siç tha sot zëvendëskryeministri i qeverisë ruse, Alexander Novak: “Me qëllimin e shpërndarjes së barabartë të shkurtimeve në raport me pjesën tjetër të vendeve anëtare të OPEC-ut, Rusia ka vendosur të reduktojë prodhimin e saj të naftës”.

Në fillim të këtij muaji, Rusia njoftoi se do të shkurtonte prodhimin dhe eksportet e saj të naftës me 471.000 fuçi shtesë në ditë (bpd) në tremujorin e dytë, në bashkëpunim me disa vende të OPEC+.

Novak u tha gjithashtu gazetarëve se kompanitë ruse të naftës do të ulin prodhimin në proporcion me pjesën e tyre në prodhimin total të vendit.

Rusia planifikon të lehtësojë shkurtimet e eksporteve: në prill ajo do të ulë prodhimin me 350.000 fuçi në ditë të jashtëzakonshme, me eksportet që bien me 121.000 fuçi në ditë. Në maj shkurtimet e jashtëzakonshme do të arrijnë në 400.000 fuçi në ditë dhe shkurtimet e eksporteve 71.000 fuçi në ditë.

Rusia, eksportuesi i dytë më i madh i naftës në botë, ka ulur eksportet e naftës së papërpunuar dhe karburantit me një total prej 500.000 fuçi në ditë në tremujorin e parë, përveç premtimeve të saj për të ulur prodhimin së bashku me anëtarët e tjerë të OPEC+. Lëvizja e Rusisë për të ulur më tej prodhimin e naftës, jo eksportet, ishte një veprim i papritur.

JP Morgan, e cila në fillim të këtij muaji e quajti atë një ndryshim të papritur në strategji, tha se nëse Rusia do të zbatonte shkurtimet e premtuara, prodhimi i papërpunuar i vendit do të binte në 9 milionë fuçi në ditë deri në qershor, që korrespondon me prodhimin e Arabisë Saudite.

Rusia aktualisht prodhon rreth 9.5 milion bpd naftë bruto.

“Kjo është një masë (duke thelluar shkurtimet e prodhimit) e marrë në mënyrë që të gjitha vendet të kontribuojnë në mënyrë të barabartë (në uljen e prodhimit sipas marrëveshjes së OPEC +)”, tha Novak.

“Siç e mbani mend, ne nuk e kemi shkurtuar (prodhimin) me volumin, përqindjen që kanë shkurtuar vendet e tjera. Kemi pasur rënie të eksporteve. Ka ardhur ky moment kur në kundërshtim me eksportet po ulim prodhimin”, shtoi ai.

Burime të industrisë i thanë Reuters të hënën se qeveria ruse ka urdhëruar kompanitë të ulin prodhimin e naftës në tremujorin e dytë për t’u siguruar që të përmbushin objektivin e tyre të prodhimit prej 9 milionë fuçi në ditë deri në fund të qershorit, në përputhje me angazhimet ndaj OPEC+.

Previous Story

Zemërimi i Vuçiç me Dora Bakogianni

Next Story

Babilonia e Re - Cila Është Vallë?

Latest from Info