100 Miliardë Dollarë për Ukrainën – NATO Është Kundërshtari Absolut

/

Video e re e bombardimit të parë të pozicioneve ruse me një armë franceze HAMMER.

Është publikuar video e re e bombardimit të parë me armën e famshme franceze HAMMER të njohur si ASSM që u zhvillua në Ukrainë, në një kohë kur Moska tashmë zyrtarisht e quan NATO-n “kundërshtar” pas lajmit se aleanca po përgatit një fond prej 100 miliardë dollarësh për pajisjen e Ukrainës dhe ushtrisë së Zelenskit.

Në video shihet arma franceze duke goditur një ndërtesë në zonën Tonenke.

Për herë të parë, presidenti francez E. Macron kishte bërë një raport për dërgimin e armëve në Ukrainë më 24 janar 2024.

Që atëherë, Franca ka furnizuar Ukrainën me rreth 500 bomba në grupe prej 50 në muaj, ndërsa ato përdoren kryesisht nga luftarakët MIG-29.

I njohur gjithashtu si HAMMER (Highly Agile Modular Munition Extended Range) versioni ‘bunker buster’ është në thelb një bombë me shtimin e një kompleti që e bën atë një armë precize.

Sipas prodhuesit Safran, sigurimi i bombave standarde me një sistem shtytjeje dhe një komplet udhëzues nga një sërë koleksionesh lejon që HAMMER të përdoret nga lartësia e ulët ose në mjedise kodrinore, ndryshe nga bombat e thjeshta, ndërsa aftësia për të rënë nga një rreze prej 20 -70km e mban avionin transportues jashtë rrezes së mbrojtjes ajrore të armikut.

Kompletet udhëzuese (GPS-INS, IR, lazer) mund “të montohen” në bomba me peshë 125, 250, 500 dhe 1000kg. Kujtohet se Forca Ajrore Franceze ka porositur tashmë më shumë se 1500 HAMMER prej 250 kg.

Reagimi i Rusisë ndaj dërgesave të vazhdueshme të materialit luftarak në Ukrainë erdhi nga ambasada ruse në Londër. Sipas një deklarate të postuar nga Ministria e Punëve të Jashtme ruse.

“NATO po përgatitet të krijojë një fond të përbashkët që do të mbledhë rreth 100 miliardë dollarë për të furnizuar Ukrainën me armatime.

Kjo konfirmon mirëkuptimin tonë se Aleanca është bërë kundërshtari absolut i Rusisë”, tha ambasada ruse në Londër.

Previous Story

Arkitektura e Selisë së Re të NATO-s në Bruksel të Kujton Diçka?

Next Story

Bombë: Turqia Tërhiqet nga Traktati CFE & Transferon Personel & Armëve në Kufirin me Greqinë!

Latest from Info