Precedent i Rrezikshëm për NATO-n: Macron Revokon Nenin 5 për Shkak të Ukrainës – Putin: “Do t’ju Shtypim si Napoleonin!”

/

“210 vjet më parë ne hymë në Paris, do ta bëjmë përsëri nëse është e nevojshme!”

Presidenti i Francës E. Macron, po krijon një precedent të rrezikshëm për të gjithë NATO-n, pasi revokoi nenin 5, gurin e themelit të Aleancës, në mënyrë që të dërgojë forcat tokësore në Ukrainë.

Ky fakt konfirmohet nga burime të shumta amerikane të cilat raportojnë se E. Macron madje ka dhënë shembull duke thënë se “edhe ne kemi pasur humbje në Afrikë dhe nuk ju kemi thirrur për ndihmë”!

Aty përmendet konkretisht:

Aleatët e Francës në NATO ishin të shqetësuar se një sulm ndaj trupave franceze në Ukrainë do të tërhiqte SHBA-në dhe NATO-n në luftë. Macron u përgjigj se në këtë rast ndërhyrja e tyre nuk do të ishte e nevojshme, duke përmendur përvojën e Francës në Afrikë, ku ajo pësoi humbje pa kërkuar ndihmë nga aleatët e saj.

Po sikur Rusia të sulmojë me raketa objektiva brenda Francës? Po sikur raketat ruse të kalojnë nëpër Gjermani ose Poloni për të goditur objektivat në Francë? Po sikur Rusia të godasë vendet e tjera anëtare të NATO-s të përfshira në luftën në Ukrainë?

I pyetur për efektivitetin e strukturave të NATO-s, gjë që thuhet se dëshmohet nga dëshira e Finlandës dhe Suedisë për t’iu bashkuar aleancës, Chenault theksoi se Franca, sipas tij, duhet të ruajë njëfarë pavarësie në çështjet e mbrojtjes kombëtare.

Nënkryetari i parlamentit francez kujtoi se Parisi ka armë bërthamore, të cilat janë efektive dhe parandaluese. Në këtë drejtim, Franca nuk ka nevojë për mbrojtjen e fqinjëve të saj apo aleatëve të tjerë të NATO-s.

Image

Pak më parë Sekretari amerikan i Shtetit Blinken, ka nxituar të japë një intervistë për mediat franceze, dukshëm i shqetësuar për zhvillimet.

“Ne nuk kemi asnjë arsye për të hyrë në luftë me Rusinë. Kjo nuk do të ndodhë. Një konflikt i drejtpërdrejtë i armatosur me Rusinë në Ukrainë nuk i shërben interesave të Shteteve të Bashkuara”, tha ministri i Jashtëm Antony Blinken në një intervistë për kanalin televiziv francez LCI.

“Nuk do të ketë asnjë ushtar të vetëm amerikan në tokën ukrainase”, siguroi diplomati.

Sipas kreut të departamentit të politikës së jashtme amerikane, Shtetet e Bashkuara, për hir të sigurisë së tyre kombëtare, do të shmangin konfrontimin e drejtpërdrejtë me Rusinë.

***

Putin: “Perëndimi po përpiqet të hakmerret për fushatat e dështuara të Napoleonit dhe Hitlerit kundër Rusisë”.

Presidenti rus Vladimir Putin ka theksuar se Perëndimi po kërkon hakmarrje për fushatat e dështuara të perandorit francez Napoleon Bonaparte dhe liderit nazist gjerman Adolf Hitler kundër Perandorisë Ruse dhe BRSS.

Presidenti rus vuri në dukje se ka shumë shembuj të ngjashëm historikë. “Nëse duan hak, le të vijnë”, tha me nënkuptim presidenti rus, duke thënë se do të kenë të njëjtin fat.

Putin shtoi se, me sa duket, disa njerëz e konsideruan Rusinë si hallkën e dobët, por ata gabuan dhe tashmë kanë filluar ta kuptojnë gabimin e tyre.

Putin theksoi se ata po përpiqen ta luftojnë Rusinë me sulme terroriste. Presidenti rus kërkoi që të identifikohen jo vetëm autorët e sulmit terrorist në qendrën tregtare “Crocus City Hall” pranë Moskës, por edhe të gjithë drejtuesit dhe ata që urdhëruan sulmin terrorist. Qëllimi i tyre ishte të provokonin grindje ndëretnike.

Cilat janë raportimet e televizionit rus?

Analistët dhe prezantuesit rusë komentojnë deklaratat dhe lëvizjet e Macron.

“Për cilin qytet në Francë jeni penduar më pak? Shpresoj te mos vije deri ketu… Duan të sjellin trupa në Odesën tonë ruse.”

“Jo, ata duan të shtohen dhe luftojnë në kufirin me Bjellorusinë”, thotë një tjetër i ftuar.

Një tjetër thotë: “Sot bëhen 210 vjet që kur trupat ruse hynë në Paris. As atëherë s’kemi marrë dhe as tani, nëse na mirëpresim. Nëse duhet t’i shkatërrojmë, do ta bëjmë. Provoni të dërgoni trupat tuaja për t’u përballur me ne në betejë dhe Europa do të fillojë të dridhet. Nuk do të tregojmë më përmbajtje.”

Dhe një analist tjetër tha: “Ju europianët nuk keni kuptuar asgjë, nuk keni mësuar asgjë dhe siç tregon përvoja e pas 1945-ës, nuk mund të denazizoheni sepse idetë naziste janë brenda jush.

Previous Story

Alert: Bankat Qëndrore Globale Heqin Dorë nga Dollari Amerikan për Arin

Next Story

"Drita Jeshile" nga Parlamenti Rumun për Operacionet e Ushtrisë Rumune në Moldavi & Odessa

Latest from Info