Termocentrali më i Madh në Ukrainë u Shkatërrua Plotësisht nga Sulmi Rus (video)

/

Sot rusët kryen sulmet më të rënda në infrastrukturën energjetike të Ukrainës që nga fillimi i luftës.

Termocentrali më i madh i Kievit dhe Ukrainës në Trypilska u shkatërrua nga një sulm raketor rus gjatë sulmeve të sotme në të gjithë territorin ukrainas.

Në territorin e Ukrainës ka objekte të prodhimit të energjisë elektrike me një kapacitet total prej 3.600MW, nga të cilat kapaciteti i instaluar i termocentraleve është rreth 57%.

Ky stacion furnizon me energji elektrike jo vetëm Kievin dhe rajonin, por edhe provincat fqinje të Cherkasi dhe Zhitomir.

Dëmi ishte gjithashtu i madh në shumë qytete të tjera të Ukrainës.

Ndërprerjet e energjisë elektrike janë të përhapura në pothuajse të gjithë Ukrainën, madje edhe në provincat që nuk u goditën drejtpërdrejt nga sulmet ruse.

Pas mbylljes së termocentralit bërthamor të Çernobilit, termocentrali në Trypilska u bë termocentrali kryesor për rajonin e Kievit.

Kjo goditje e veçantë është një nga më të këqijat në infrastrukturën ukrainase që nga fillimi i luftës.

Sipas raporteve nga burime ukrainase, rezultatet e sulmeve ruse janë si më poshtë:

▪️ Rajoni i Kievit: Rusët shkatërruan infrastrukturën kritike të energjisë. Ndërprerje të energjisë elektrike në të gjithë kryeqytetin;

▪️ Rajoni i Kharkiv: Të paktën 10 goditje në infrastrukturën kritike. Ndërprerje ebergjie dhe metroja nuk funksionon;

▪️ Rajoni Lviv: Infrastruktura kritike e depozitimit të gazit u shkatërrua;

▪️ Zona e Zaporizhia: Shkatërrimi i infrastrukturës kritike të energjisë;

▪️ Zona e Odessës: Zjarri në një objekt energjetik nga një sulm me dron.

Shpërthime ndodhën gjithashtu në rajonet Rivne, Mikolajiv, Kherson, Cherkasi, Khmelnitskji, Dnipropetrovsk dhe Chernivtsi.

Previous Story

Grekët Protestojnë në Bruksel Kundër Mitsotakis

Next Story

Alarm Bërthamor në Poloni nga Sulmi me Raketa Hipersonike Ruse Kh-47 Kinzhal (video)

Latest from Info