Vendimi Historik i Putin: Godisni Bazat e SHBA-së & Objektivat e NATO-s në Mbarë Botën – Qëndrimi Pasiv i Rusisë Mori Fund!

/

Në shënjestër 900 baza amerikane.

Medvedev: “Do të godasim armiqtë tanë të përbashkët”.

Presidenti i Rusisë Putin, për 3.5 orë informoi korrespondentët e mediave ndërkombëtare për ndryshimin e qëndrimit të Moskës ndaj SHBA-së dhe NATO-s.

Rusia tani do të armatosë të gjithë armiqtë e SHBA – NATO për të goditur bazat dhe objektivat ushtarake amerikane në mbarë botën në një aplikim të doktrinës “armiku i armikut tim është miku im”.

Karakteristikë e kritikës së njoftimit, që i ngjashëm nuk ka ekzistuar kurrë më parë, është fakti se gazetarët amerikanë dukeshin jashtëzakonisht të shqetësuar me dëgjimin e lajmit.

Në Kremlin thonë: “Shpresojmë që Perëndimi të ketë marrë mesazhin nga Putin”!

Anëtari i Dumës së Shtetit Leonid Slutski shtoi se “durimi i Rusisë është sigurisht i gjatë, por nuk është i pakufizuar.

Rusia do të japë armë me rreze të gjatë në rajone të ndryshme të botës, prej nga do të ketë sulme të ndjeshme kundër vendeve që furnizojnë Ukrainën me armë”.

Putin: “Goditni bazat amerikane në mbarë botën”.

Rusia mund të dërgojë armë me rreze të gjatë në rajone të botës, të cilat do të pasohen nga sulme të ndjeshme ndaj shteteve që furnizojnë Ukrainën me armë, tha Putin.

Presidenti rus Vladimir Putin e bëri këtë njoftim në Shën Petersburg në një takim në Lakhta Center me gazetarë dhe drejtues të agjencive kryesore të lajmeve në botë.

“Pse nuk kemi të drejtë të furnizojmë me armë të së njëjtës fuqie, ato zona të planetit, ku do të jetë në shënjestër infrastruktura e ndjeshme e atyre vendeve që e bëjnë këtë ndaj Rusisë?”, ishin fjalët e Putin kur u pyet për goditjet brenda territorit rus me armë perëndimore.

Praktikisht, kjo do të thotë se bota është në prag të një Lufte të Tretë Botërore.

Ka rreth 900 baza ushtarake amerikane në mbarë botën. Pa llogaritur ato britanike të cilat, siç e thamë tashmë, janë në pikëpyetje.

Cilat opsione po shqyrtojnë rusët:

Lindja e Mesme, Siria, Iraku, Jemeni Hezbollahu-Houthi pajisen me raketa balistike, drone dhe raketa kundër anijeve për të shënjestruar aeroplanmbajtëset amerikane.

***

Mbështetja e “lëvizjeve nacionalçlirimtare” në mbarë botën jo vetëm në Afrikë, por edhe në Europë, si në Irlandën e Veriut, Skoci, Uells, Katalonia, Bask, Korsika, Bavari, Tiroli, Silesia, Flanders, kolonitë franceze si Kaledonia e Re dhe gjetiu.

Medvedev: “Do të mundim armiqtë tanë të përbashkët”.

Ish presidenti i Rusisë Dmitri Medvedev, komentoi njoftimin e Putinit për dërgimin e armëve ruse tek armiqtë e shteteve perëndimore, me qëllim goditjen e infrastrukturës së “armiqve të Rusisë”.

“Do të gëzohemi me goditjet e armëve ruse kundër armiqve tanë të përbashkët”, komentoi ndër të tjera politikani nr. 2 për nga popullariteti.

“Dje, Presidenti i Rusisë për herë të parë lejoi dërgimin e armëve tona në rajonet në luftë me shtetet që furnizojnë me armë Ukrainën (ose më mirë, ato armë që përdoren në të gjithë vendin tonë). Me fjalë të tjera, ato forca që janë në konflikt me Amerikën dhe vendet e NATO-s.

Ky është një ndryshim shumë i rëndësishëm në politikën tonë të jashtme.

Në fund të fundit, siç argumentojnë qyramanët dhe qentë e tyre luftarakë europianë: ata kanë të drejtë të transferojnë çdo armë në Ukrainë (dmth tek armiku ynë), ndërsa vendet e tjera nuk lejohen të ndihmojnë Rusinë.”

Me fjalë të tjera, “ne do t’ju shkatërrojmë në çdo mënyrë”, por askush nuk guxon t’i furnizojë rusët me armë, pajisje, mjete të tjera për të mbrojtur vendin.

Le të ndjejnë tani Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre përdorimin e drejtpërdrejtë të armëve ruse nga palët e treta. Këta njerëz ose zona janë qëllimisht pa emër, por mund të jetë kushdo që SHBA-ja dhe satelitët e saj e konsiderojnë si armiq të tyre, pavarësisht bindjeve të tyre politike dhe njohjes ndërkombëtare.

Armiku i tyre është SHBA, që do të thotë se ata janë miqtë tanë.

Le të digjet në zjarr “infrastruktura e ndjeshme e shteteve që furnizojnë Kievin me armë”. Ata do të digjen së bashku me ata që i kontrollojnë.

Dhe ne do të gëzohemi për goditjet e tyre të suksesshme, me armët tona, kundër armiqve tanë të përbashkët, thotë Medvedev.

Previous Story

Nikola Jokić - Europianët që Dominojnë NBA

Next Story

Mobilizim i Madh Aeronautik Rus – Njoftim i Çuditshëm nga Kuba

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është