Rusia Kërkoi nga OKB “Dorëzimin Pa Kushte të Ukrainës”!

/

Moska forcon pozicionin e saj dhe shkon “deri në fund”.

Përfaqësuesi i Federatës Ruse, Vassili Aleksejevich Nebenzia, kërkoi në Këshillin e Sigurimit të OKB-së “dorëzimin e pakushtëzuar të Ukrainës” për të ndalur operacionet e Rusisë kundër “regjimit ukrainas”, siç e përshkroi ai.

Deklaratat e tij në detaje:

Kërkesa formulohet për herë të parë dhe të kujton ultimatumin e Aleatëve, Bashkimit Sovjetik, SHBA-ve dhe Britanisë ndaj Gjermanisë në Luftën e Dytë Botërore, pas konferencës së Teheranit.

Çfarë do të thotë kjo? Që Moska të forcojë pozicionin e saj dhe të braktisë kërkesën e moderuar për të zbatuar marrëveshjet e Minskut, që u lidhën për të mbrojtur komunitetin rusisht-folës të Rusisë pas vitit 2014.

Ukrainasit tërhiqen nga Chasiv Yar lindor, por vazhdojnë “goditjet” ruse.

Ukrainasit braktisin pozicionet e tyre në Chasiv Yar lindor dhe tërhiqen në bregun perëndimor të lumit Severski Donets për të mbrojtur tre urat dhe sektorin perëndimor të qytetit.

Sulmi i rusëve është i ashpër dhe me bombardimet masive të Forcave Ajrore Ruse dhe Artilerisë ruse krijojnë kushte mbytëse për ukrainasit.

Kalimi i lumit Severski Donets do të jetë një operacion veçanërisht i vështirë për rusët dhe vlen të përmendet se Chasiv Yar është ndërtuar një kodër, e cila ofron avantazhe të rëndësishme për ukrainasit, për t’u mbrojtur.

Nuk do të ishte ekzagjerim të thuhet se pjesa më e madhe e qytetit është një kodër e lartë.

Chasiv Yar është një objektiv i rëndësishëm strategjik, por në realitet është ura lidhëse që kërkojnë rusët, për të vënë më pas në shënjestër Kostandinovka dhe Kramatorsk-Slaviansk.

Kostandinovka u sulmua rëndë nga mori dronësh dhe raketash, që goditën depot e municioneve dhe rezervuarët e karburantit të forcave ukrainase.

Është një qytet i cili para luftës kishte një popullsi prej 65.000 banorësh dhe është qendra kryesore ushtarake në Donbass qendror pas rënies së Bakhmutit.

Në Donbasin verior, këtë rol e luajnë qytetet Slavyansk-Kramatorsk.

Kjo është situata tejet e rënduar e Ukrainës përballë Rusisë, situatë që tregon se Ukraina e vetme do të bjerë shumë shpejt, ndaj dhe kërkesa e Rusisë në OKB.

Previous Story

Suedia: Forcon Strehimoret Bërthamore - "Qytetarët Duhet të Përgatiten Mendërisht për Luftë"

Next Story

Bisha nga Toka

Latest from Info