Sulmi i Befasishëm i Izraelit Ndaj Iranit – Goditi Bazën Ajrore të Isfahanit – Sulmoi Pranë Objekteve Bërthamore (video)

/

SHBA-ja dhe Izraeli konfirmojnë sulmin. “Ranë 3 dronë”, thotë Irani.

Izraeli nisi një sulm të befasishëm ndaj Iranit duke goditur bazën ajrore Khatami në Isfahan. Në këtë zonë strehohet Forca e 8-të Taktike Ajrore, ndërsa afër janë objektet bërthamore iraniane.

Duhet të theksohet se Izraeli bëri një sulm në të cilin testoi plane të ndryshme për “orën zero”, pasi Isfahani është një objektiv prioritar për Forcat Ajrore izraelite.

Kjo bazë ajrore me radarët dhe sistemet e saj kundërajrore mbron objektet bërthamore të vendosura në zonë.

Izraeli sulmoi në një kohë kur kishte “mjegulluar” ujërat, pasi po rridhte në orët e fundit që nuk do të sulmojë ndoshta deri më 30 prill.

Mbetet për t’u parë nëse Teherani do të minimizojë sulmin izraelit në tokën e tij, apo do të përshkallëzohet për t’u kundërpërgjigjur.

Agjencia iraniane e lajmeve Fars raporton tre shpërthime pranë aeroportit të Isfahanit dhe bazës ajrore Hashtam Shikari. Shton se një radar mund të jetë shënjestruar.

Deri më tani ka mosmarrëveshje në lidhje me mjetet me të cilat izraelitët goditën. Disa zyrtarë amerikanë dhe izraelitë po flasin për raketa dhe të tjerë për dronë.

Tre zyrtarë iranianë kanë konfirmuar tani për NYT se sulmi i mbrëmshëm i Izraelit ishte kundër një baze ajrore pranë qytetit të Isfahanit në Iranin Qendror, ndoshta duke treguar se sulmi kishte për qëllim me të vërtetë bazën e 8-të taktike ajrore të Forcave Ajrore iraniane.

Një zyrtar ushtarak amerikan theksoi se “sulmi ishte i kufizuar dhe nuk u krye me dron”.

Këshilli i Lartë i Sigurisë Kombëtare i Iranit thirri një seancë emergjente pas sulmit hakmarrës sonte izraelit kundër tokës iraniane.

Një gazetar për Jerusalem Post të Izraelit raportoi se “përgjigja izraelite duket se ka qenë e kufizuar në një pjesë të vogël të objektivave ushtarake thellë brenda Iranit.

Mesazhi i Izraelit është i qartë: Ne po përgjigjemi në një mënyrë të matur, por mos bëni gabim – ne mund t’ju godasim, mund t’ju godasim fort dhe mund t’ju godasim kudo.

Mos na vini në provë!”

Zëdhënësi i agjencisë iraniane të hapësirës tha: “Rrëzuam 3 dronë.

Izraelitët thanë se hodhëm 500 dronë vetëvrasës dhe raketa dhe tani po përgjigjen me tre dronë të cilët i rrëzuam. Izraelitët gjithashtu thonë se nuk e kanë informuar më parë SHBA-në”, shkroi në një postim zëdhënësi i agjencisë iraniane të hapësirës, ​​Hossein Dalirian.

Amerikanët konfirmojnë sulmin.

Izraeli sulmoi Iranin me raketa në të paktën një objekt ushtarak të premten herët në mëngjes, sipas ABC dhe CNN.

Një zyrtar amerikan konfirmoi për ABC News se raketat izraelite goditën një objektiv në Iran. Izraeli goditi tokën iraniane, tha një zyrtar për CNN, duke sqaruar se objektivi nuk ishte objekt bërthamor.

Sipas agjencisë së lajmeve FARS të Iranit, një shpërthim është dëgjuar në veriperëndim të qytetit iranian të Isfahanit, ndërsa të njëjtat informacione transmetohen edhe nga Press TV iranian.

Megjithatë, zyrtarët iranianë më vonë pretenduan se nuk kishte asnjë goditje në tokë, por në vend të kësaj se tre objektivat u kapën në qiellin iranian.

Menjëherë pasi u raportuan raketat e supozuara izraelite, senatori i Floridës Marco Rubio publikoi një postim në X ku shkruhej: “Izraeli ka aftësinë të godasë objektivat brenda Iranit pa hyrë në hapësirën ajrore iraniane nga avioni mbi hapësirën ajrore të Sirisë dhe Irakut”.

Senatori në postimin e tij të dytë informoi se Isfahani është qyteti i bazës ajrore Khatami dhe ndodhet në verilindje të qytetit.

Menjëherë pas sulmit izraelit, Irani pastroi të gjithë hapësirën e tij ajrore dhe i largoi të gjithë avionët nga vendet e lëshimit të raketave.

Shpërthimet erdhën pasi Izraeli u zotua t’i përgjigjet një sulmi me dron dhe raketa nga Irani të shtunën mbrëma kundër Izraelit.

Më herët, ministri i jashtëm i Iranit u zotua përpara Këshillit të Sigurimit të OKB-së se Teherani do ta bënte Izraelin “të pendohej” për çdo sulm ndaj Republikës Islamike.

“Veprimet legjitime të mbrojtjes dhe kundërmasat e Iranit kanë përfunduar, kështu që regjimi terrorist izraelit duhet të ndalojë çdo aventurizëm ushtarak kundër interesave tona”, tha Hossein Amirabdollahian gjatë takimit të SA mbi situatën në Lindjen e Mesme.

“Nëse regjimi izraelit përdor forcën dhe shkel sovranitetin tonë kombëtar, Republika Islamike e Iranit nuk do të ngurrojë për asnjë sekondë të rikthejë të drejtat e saj duke u kundërpërgjigjur me vendosmëri dhe mjaftueshëm për ta bërë këtë regjim të pendohet për veprimet e tij”, shtoi ai.

Irani deklaron: “U rrëzuan dronët. Nuk ka pasur sulm me raketa deri më tani”.

Disa dronë u “shkatërruan” nga mbrojtja ajrore iraniane në orët e para të mëngjesit, por, të paktën “deri tani”, nuk ka asnjë informacion për një sulm me raketa, siguroi pak kohë më parë një përfaqësues i agjencisë iraniane të hapësirës. duke dashur të ulë vlerësimin e sulmit izraelit.

“Deri më tani, nuk ka pasur asnjë sulm ajror të huaj në Isfahan ose pjesë të tjera të vendit”, tha Hussein Dalirian përmes X, duke hedhur poshtë raportet e rrjetit televiziv amerikan për një sulm izraelit në Iran.


IRNA: Nuk ka dëme serioze pas shpërthimeve.

Agjencia zyrtare iraniane e lajmeve IRNA raporton se “asnjë dëm i madh” nuk u raportua pas shpërthimeve që u dëgjuan në orët e para.

“Pas aktivizimit të mbrojtjes kundërajrore në disa zona të vendit”, nuk u raportua asnjë “dëm apo shpërthim në shkallë të gjerë”, sipas agjencisë, bazuar në informacionet e gazetarëve të saj.

Tasnim: Objektet bërthamore pranë Isfahanit ‘absolutisht të sigurta’.

Objektet bërthamore në provincën Isfahan të Iranit qendror janë “absolutisht të sigurta”, ka siguruar agjencia iraniane e lajmeve Tasnim, mes raporteve për “shpërthime të forta” në zonë.

“Informacioni i transmetuar nga disa media të huaja për një incident në këto objekte është i pasaktë” shtoi agjencia, duke cituar “burime të besueshme”.


CNN: Izraeli kishte informuar SHBA-në të martën se do të sulmonte në ditët në vijim.

Një zyrtar amerikan i tha CNN se Izraeli kishte informuar SHBA-në të martën se do të hakmerrej kundër sulmit të Iranit në ditët në vijim.

“Ne nuk e inkurajuam përgjigjen”, tha i njëjti zyrtar


Bombardime ajrore edhe në Siri. Goditet një ndërtesë në Irak.

Sulmet ajrore u kryen në Sweida, në Sirinë jugore, në orët e hershme, tha për AFP themeluesi i një faqe interneti rajonale të lajmeve, mes raporteve për të paktën tre “shpërthime të fuqishme” në Iran.

“Kishte granatime kundër një pozicioni radar të ushtrisë siriane në pjesën perëndimore të provincës Sweida”, shpjegoi Rayan Marouf, pa qenë në gjendje të specifikojë nga kush.

Informacionet bëjnë me dije se një ndërtesë është goditur në Bagdad të Irakut, ku në atë kohë po zhvillohej një mbledhje e figurave të larta të Gardës Revolucionare.

Previous Story

Dritarja e Biblës - Vdekja Është Tani, e Përkohshme!

Next Story

Poloni: Arrestohet Polaku që Planifikoi të Vriste Zelenskin në Bashkëpunim me Shërbimet Sekrete Ruse

Latest from Info