Blinken “Bllokon” edhe Armëpushimin e Propozuar nga Pekini në Ukrainë

/

Në të njëjtën gjatësi vale, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s tha se Kina është e pabesueshme!

Sekretari i Jashtëm Anthony Blinken ka paralajmëruar Këshillin e Sigurimit të OKB-së që të mos mashtrohet nga thirrjet për një armëpushim të përkohshëm ose të pakushtëzuar në Ukrainë, duke thënë se një paqe “e drejtë dhe e qëndrueshme” nuk mund të lejojë Rusinë të pushojë dhe të ripajiset.

Kështu ai dëshiron të paragjykojë çdo vend që do të dëshirojë një zgjidhje politike të ukrainasit nëse SHBA nuk fiton atë që kërkon.

Në fakt, kjo është mënyra sesi ata përfundojnë efektivisht edhe planin e paqes prej 12 pikash të Kinës, të cilin Zelenski tha se do ta konsideronte. Ai ndoshta duhet të kishte pyetur fillimisht.

Këshilli i Sigurimit u mblodh për të shënuar përvjetorin e parë të ndërhyrjes ruse në Ukrainë. Në të njëjtën ditë të vitit të kaluar, trupi prej 15 anëtarësh po mblidhej në New York mes shqetësimeve perëndimore se Moska po planifikonte një lëvizje të tillë.

Paralajmërimi i Blinken për Këshillin erdhi disa orë pasi Kina paraqiti një plan prej 12 pikash për një armëpushim në Ukrainë sot.

“Çdo paqe që legjitimon kapjen e tokës nga Rusia me forcë do të dobësojë Kartën (KB) dhe do t’u dërgojë një mesazh agresorëve të mundshëm kudo që ata mund të pushtojnë vendet dhe të shpëtojnë me të”, theksoi Sekretari amerikan i Shtetit.

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së me 193 anëtarë veçoi Rusinë të enjten, duke bërë thirrje për një “paqe gjithëpërfshirëse, të drejtë dhe të qëndrueshme” sipas Kartës së OKB-së dhe përsëri duke i bërë thirrje Moskës të tërheqë trupat e saj dhe të ndalojë betejat.

“Asnjë anëtar i këtij Këshilli nuk duhet të kërkojë paqe duke mbështetur luftën e Rusisë kundër Ukrainës dhe Kartën e OKB-së”, theksoi Blinken, i cili akuzoi Kinën se po konsideronte furnizimin e Rusisë me armë dhe paralajmëroi Pekinin kundër një lëvizjeje të tillë.

Fuqitë perëndimore i kanë ofruar Ukrainës armë me vlerë miliarda dollarë që nga sulmi i Rusisë. Kina i tha Asamblesë së Përgjithshme dje se “dërgimi i armëve nuk do të sjellë paqe” në Ukrainë.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba i tha Këshillit të Sigurimit se çdo propozim i ri për paqen do të duhej të përputhej me kërkesat e Asamblesë së Përgjithshme.

Në të njëjtën kohë, G. Stoltenberg në një fjalim në Estoni deklaroi se Kina nuk është e besueshme për bisedime, duke i hedhur më shumë benzinë ​​zjarrit dhe duke ndalur efektivisht çdo përpjekje për paqe.

Megjithatë, këto lëvizje mund ta bëjnë Kinën të mbajë një qëndrim të hapur pro rus, që do të thotë hapja e derës për armët kineze, që mund të furnizojnë ushtrinë ruse dhe / ose të prodhohen me një ritëm të furishëm.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

G7 Kërkon Gjithçka nga Moska: "Tërhiquni Menjëherë nga Ukraina & Ktheni Krimenë"

Next Story

Viktor Hygo dhe Letrari i Ngathët

Latest from Info

Ati ynë!

Teksa studiojmë “Ati ynë” që na mësoi Jezu Krishti, kuptojmë gjithnjë e më shumë se është