Poloni: Arrestohet Polaku që Planifikoi të Vriste Zelenskin në Bashkëpunim me Shërbimet Sekrete Ruse

/

Ata po planifikonin vrasjen e Zelenskit.

Një burrë që dyshohet se ishte në kontakt me shërbimet ruse të spiunazhit, që po i ndihmonte ata të përgatisnin një përpjekje atentati ndaj presidentit ukrainas Volodimir Zelenski, është arrestuar në Poloni, thanë prokurorët ukrainas dhe ata polakë.

Ai është një shtetas polak, emri dhe mbiemri i të cilit është publikuar: Pavel K.

Ky njeri dyshohet se kishte për detyrë “të mblidhte dhe t’i jepte informacion shërbimit të inteligjencës ushtarake të Federatës Ruse (…), kryesisht për të ndihmuar shërbimet e inteligjencës ruse. Planifikoni një atentat të mundshëm ndaj një lideri të shtetit të huaj, presidentit ukrainas Volodimir Zelenski”, tha në një deklaratë zyra e prokurorit polak.

Pavel K. u deklarua “i gatshëm për të ndërmarrë veprime në emër të shërbimit të inteligjencës ushtarake të Federatës Ruse dhe kishte kontakte me qytetarë të Federatës Ruse që janë të përfshirë drejtpërdrejt në luftën në Ukrainë”, shton i njëjti tekst.

Varshava u informua për veprimin e Pavel K. nga Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës.

Sipas Prokurorit të Përgjithshëm ukrainas Andrij Kostin, i arrestuari kishte për detyrë “të mblidhte dhe t’i transferonte shtetit sulmues informacion në lidhje me sigurinë e aeroportit Rzeszow-Jasionka, në Poloninë juglindore, ku Zelenski fluturon shpesh kur udhëton jashtë vendit, si dhe zyrtarë të vendeve të tjera që shkojnë në Ukrainë, por edhe autokolonat me ndihma për Ukrainën kalojnë nga i njëjti aeroport”.

Pavel K. për momentin është vendosur në arrest të përkohshëm.

Previous Story

Sulmi i Befasishëm i Izraelit Ndaj Iranit - Goditi Bazën Ajrore të Isfahanit - Sulmoi Pranë Objekteve Bërthamore (video)

Next Story

Netaniahu Ofendon & Sulmon Ministren Gjermane

Latest from Info