SHBA Rrit Epërsinë në Ukrainë

/

Deri në fund të javës, SHBA do të dërgojnë raketa në Ukrainë me rreze veprimi deri në 300km!

Ata do të mund të godasin edhe Krimenë.

Duket se ndihma që SHBA do t’i dërgojë Ukrainës do të jetë e menjëhershme, raportohet se në fund të javës së ardhshme mund të kenë mbërritur në Ukrainë raketa të reja me rreze veprimi prej 300km.

Kjo u bë e ditur nga senatori Mark Warner i Komisionit të Inteligjencës së Kongresit në emisionin CBS “Kundër Kombit”.
Siç tha ai, pasi Senati miratoi paketën e ndihmës ushtarake prej 61 miliardë dollarësh, SHBA mund të konsiderojë dërgimin në Ukrainë të raketës së re ATAMCS me një rreze më të gjatë veprimi.

Senatori nuk dha detaje të mëtejshme, por versionet e ATACMS (që e ka edhe ES) që janë dërguar deri më tani kanë një distancë maksimale prej 165km, megjithatë, versionet më të reja kanë një rreze të rritur prej 300km. Këto janë versionet M48 ose M57, të cilat të dyja kanë një aftësi goditëse prej 300km, kjo do të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë në fushën e betejës lindore të Ukrainës, pasi forcat ukrainase do t’i përdorin këto raketa për të goditur objektivat edhe në Krime apo edhe brenda territorit rus.

Është një realitet i ri për ushtrinë ukrainase dhe ruse. Ajo që mbetet për t’u parë është nëse forcat ruse do të jenë në gjendje t’i gjurmojnë dhe t’i godasin në vendet e tyre të ruajtjes përpara se të mund të përdoren.

Nga ana e tij, presidenti ukrainas Volodimir Zelenski përshëndeti miratimin e ndihmës prej 60 miliardë dollarësh për Ukrainën nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së, por i bëri thirrje Uashingtonit që të bëjë ligjin dhe të vazhdojë me transferimin aktual të armëve, duke thënë se armët me rreze të gjatë dhe sistemet e mbrojtjes ajrore, janë prioritetet më të larta që ka Kievi.

Në një intervistë për NBC, Zelenski tha se miratimi i projektligjit do t’i dërgonte një mesazh të fortë Rusisë se, Uashingtoni qëndron në krah të Kievit dhe se Ukraina nuk do të jetë “një Afganistan i dytë”.

“Mendoj se kjo mbështetje do të forcojë vërtet forcat e armatosura të Ukrainës dhe do të kemi një shans për fitore”, tha Zelenski përmes një përkthyesi. Por ai vazhdimisht u bëri thirrje ligjvënësve amerikanë që të veprojnë shpejt për të miratuar projektligjin në Senat.

“Me të vërtetë këtë që u aprovua duhet ta shohim të aprovohet deri në fund, duhet të miratohet nga Senati… në mënyrë që të kemi një ndihmë të prekshme për ushtarët në vijën e frontit, sa më shpejt që të jetë e mundur, jo në gjashtë muaj të tjerë”, tha Zelenski.

Previous Story

4 Himne Kombëtare që Nuk Kanë Tekst

Next Story

Erdogan Pritje Mbretërore Kreut të Hamas - Marrëveshja mes Tyre - Në Këmbë Izraeli & Amerika

Latest from Info