Janë Hapur të Gjitha Depot e Armëve në Gjermani & Poloni: SHBA & Britania po Transportojnë Sasi të Mëdha Armësh në Ukrainë për “Ushtrinë e NATO-s”

/

Kush është marrësi aktual i armatimit?

SHBA dhe Britania po i japin Ukrainës ndihmën më të madhe ushtarake në historinë moderne, duke ngritur pyetje serioze se kush do t’i operojë të gjitha këto sisteme armësh, duke pasur parasysh mungesën e njerëzve të ushtrisë ukrainase.

Rusët besojnë se pjesa më e madhe e ndihmës ushtarake është menduar për forcat e NATO-s që hyjnë në Ukrainë.
“Paketa” është vërtet e madhe dhe tashmë ka nisur të transportohet në Ukrainë pasi më parë ishte vendosur në magazina në Europë.

Kjo do të reduktojë kohën e dorëzimit të armatimit në Ukrainë.

“Shumica e ndihmës amerikane për Ukrainën, e cila ende duhet të miratohet nga Senati, ishte vendosur paraprakisht në magazina në Gjermani dhe Poloni”, raporton CNN, duke cituar një burim anonim.

Predhat e artilerisë do të jenë ndër të parat që do të dorëzohen në një përpjekje për të reduktuar raportin që është hapur aktualisht kundër ushtrisë ukrainase.

Presidenti amerikan Biden kishte urdhëruar tashmë transferimin e pajisjeve të mjaftueshme ushtarake në Poloni dhe Gjermani “disa javë më parë”, në pritje të shtesës për të siguruar dërgimin e shpejtë të ndihmës ushtarake në Ukrainë, tha një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë.

Britania: “Paketë e madhe” për Ukrainën me 1.600 raketa.

Po aq e madhe është edhe paketa britanike për Ukrainën, e cila do të shpallet zyrtarisht nga R. Sunak.

Paketa përfshin dërgimin e menjëhershëm të municioneve, armëve kundërajrore, automjeteve të blinduara dhe sistemeve të tjera të armëve të nevojshme për forcat e armatosura të Ukrainës.

Më konkretisht, sipas Ministrisë Britanike të Mbrojtjes, “paketa” e re përfshin si më poshtë:

Në të njëjtën kohë, Ukraina dhe Britania nënshkruan një marrëveshje kornizë për të bashkëpunuar në mbrojtjen dhe prodhimin e armëve, thanë zyrtarët në Kiev.

Ky tekst u nënshkrua në një konferencë të industrisë së mbrojtjes/ushtarake në Kiev, ku morën pjesë përfaqësues të rreth 30 kompanive britanike të mbrojtjes, të cilët vizituan kryeqytetin ukrainas për të diskutuar sipërmarrje të mundshme të përbashkëta me prodhuesit ukrainas, në fushën e armëve dhe mbrojtjes.

“Është marrëveshja e parë ndërqeveritare për bashkëpunimin” u tha gazetarëve Ministri i Industrisë Strategjike Oleksandr Kamishin pas ceremonisë së nënshkrimit.

Shtetet e Bashkuara po përgatisin një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën, e cila do të jetë “shumë më e madhe se zakonisht”.

Sipas publikimit, i cili citon zyrtarë amerikanë, Pentagoni po përgatitet të përfshijë automjete të blinduara në paketën e re, së bashku me sistemet e artilerisë dhe municionet kundërajrore.

Në veçanti, ushtria ukrainase do të marrë automjete luftarake këmbësorie Bradley, transportues të blinduar të personelit M113, Humvee, Stingers, municion për M142 HIMARS/M270 MLRS, municion artilerie 155 mm, armë antitank TOW dhe Javelin dhe armë të tjera që mund të përdoren drejtpërdrejt për betejën në terren.

Detaje të tjera nuk janë ende të disponueshme. Ndihma ushtarake do të dërgohet “sa më shpejt të jetë e mundur”.

Disa senatorë amerikanë janë në favor të përfshirjes së raketave operative-taktike ATACMS në paketën e parë të ndihmës ushtarake, por deri më tani asgjë nuk është konfirmuar për të. Ato ka të ngjarë të përfshihen në një nga dërgesat e mëvonëshme në Ukrainë.

Misioni M2A2 Bradley ODS-SA ka filluar.

Një grup i madh i automjeteve luftarake amerikane Bradley, gati për t’u dërguar në Ukrainë, këto automjete janë parë në Rzeszow, Poloni.

Lituania po dërgon automjete të komandës dhe stafit M577.

Nga ana e saj, Lituania i dorëzoi Forcave të Armatosura të Ukrainës grupin e dytë të automjeteve të komandës dhe stafit M577 bazuar në transportuesin e blinduar të personelit amerikan M113.

Nuk është raportuar se sa automjete të blinduara ka marrë ushtria ukrainase.

Sipas shtypit ukrainas, Lituania mund t’i furnizojë Ukrainës këto transportues të blinduar të personelit në sasi të vogla për një kohë mjaft të gjatë, pasi ka shumë prej tyre.

Në vitin 2016, Ministria e Mbrojtjes e Lituanisë bleu 168 njësi M577 nga Gjermania nga stoqet e Bundeswehr-it. Në të njëjtën kohë, gjermanët u dhanë lituanezëve pjesë këmbimi, mjete mirëmbajtjeje dhe pajisje për ekuipazhin.

Që nga fillimi i këtij viti, lituanezët kanë transferuar në Kiev predha 155mm, municione, sisteme anti-drone, pajisje dimërore, municione për Carl Gustaf, etj.

Turqia do t’i japë Kievit T-155 Firtina.

Sipas burimeve ruse, Kievi shpreson të marrë 12 sisteme artilerie vetëlëvizëse T-155 Firtina 155mm nga Turqia.

Përveç kësaj, kur Uashingtoni të rifillojë ndihmën financiare për Ukrainën, përveç armëve vetëlëvizëse, prodhuesi turk MKE do të bëjë porosi për raketa 155mm për Forcat e Armatosura të Ukrainës.

Previous Story

Biografia e Tij u Shkrua Para se të Lindte

Next Story

Përgatitjet e Mëdha për Luftë në Gjermani, në Mbështetje të 90.000 Trupave të NATO-s - "Po Shkojmë Drejt një Lufte Paneuropiane" Thonë Rusët

Latest from Info