Përgatitjet e Mëdha për Luftë në Gjermani, në Mbështetje të 90.000 Trupave të NATO-s – “Po Shkojmë Drejt një Lufte Paneuropiane” Thonë Rusët

/

Deklarata të A/GETHA-s gjermane: francezët dhe amerikanët në Odessa.

Sipas burimeve ushtarake ruse, forcat franceze dhe amerikane kanë hyrë në rajonin e Odessas nga Rumania, me Moskën që tani flet për një “luftë paneuropiane” nëse përshkallëzimi vazhdon.

Ata janë anëtarë të Legjionit të Huaj Francez dhe të Divizionit të 101-të Ajror të SHBA-së, duke përgatitur mbrojtjen e qytetit.

Sipas rusëve, kjo po bëhet nën mbulimin e rritjes së këshilltarëve ushtarakë të NATO-s në Ukrainë.

Kujtojmë se disa vende të NATO-s, pas Shteteve të Bashkuara, kanë vendosur të rrisin numrin e këshilltarëve të tyre ushtarakë në vend.

Sipas Stoltenberg, këta këshilltarë do të koordinojnë veprimet e ushtrisë ukrainase, por nuk do të marrin pjesë vetë në përplasje. Kjo praktikë është përdorur më shumë se një herë.

“Kështu në të ardhmen e afërt një numër i madh i trupave të NATO-s do të shfaqen në Ukrainë”, komentojnë rusët.

Tashmë Shtetet e Bashkuara po forcojnë mbrojtjen ajrore të Rumanisë në drejtim të Detit të Zi.

Divizioni i 101-të Ajror i SHBA-së vendosi një sistem të lëvizshëm anti-UAV (M-LIDS) bazuar në automjetin e të gjithë terrenit Oshkosh M-ATV në bazën ushtarake Capul Midia, në Rumani.

Sistemi përfshin dy automjete të gjithë terrenit me pajisje luftarake elektronike, pajisje kontrolli, një kamerë elektro-optike me rreze infra të kuqe, sensorë, një radar me shumë qëllime AN ​​/ TPQ-50 dhe një top XM914 30mm.

Përveç kësaj, automjeti i të gjithë terrenit është i pajisur me një lëshues UAV Coyote, i cili është krijuar për të kapur dhe shkatërruar UAV-të e tjerë.

Fotoja nga faqja tregon edhe personelin ushtarak të Forcave të Armatosura Franceze, të cilët, si pjesë e misionit Eagle, kanë vendosur sistemin e mbrojtjes ajrore SAMP-T në bregun e Detit të Zi, nga viti 2022.

Mobilizim i madh ushtarak në Gjermani.

90.000 ushtarë të NATO-s në Europën Veriore.

Gjenerali i Forcave Ajrore Gjermane Carsten Breuer, duke folur në një konferencë për shtyp në Berlin, tha se rreth 12.000 trupa dhe 3.000 automjete të motorizuara dhe të blinduara, po marrin pjesë në stërvitje për të testuar gatishmërinë dhe aftësitë e forcave tokësore.

“Në javët e ardhshme presim shumë mirëkuptim nga popullata, pasi do të jetë më e mbushur me njerëz në hekurudhat dhe autostradat gjermane”, tha ai, duke shtuar se gjatë kësaj kohe do të transportohen pajisje të rënda ushtarake.

Quadriga 2024 është stërvitja më e madhe e forcave tokësore gjermane në dekada dhe po kryhet si pjesë e dislokimit të shpejtë të forcave të NATO-s Steadfast Defender 2024, në Europën Lindore.

“Jemi në mes të stërvitjes më të madhe mbrojtëse të NATO-s që nga Lufta e Ftohtë. Ne duhet të stërvitemi sikur të jemi në një emergjencë, duhet të stërvitemi sikur të jemi në luftë, duhet të reagojmë shpejt dhe në mënyrë efektive”, tha gjenerali Breuer.

Ai shtoi gjithashtu se Gjermania shërben si një qendër logjistike gjatë stërvitjes së NATO-s për të transportuar trupa dhe furnizime për aleatët në Europën veriore dhe lindore.

“Kam biseduar me ushtarët tanë në terren dhe kam parë sesa seriozisht dhe profesionalisht e bëjnë punën e tyre. Më kanë treguar edhe një herë se po bëhemi të aftë për luftë, kemi bërë hapa të qartë drejt këtij qëllimi”, tha ai.

“Po vendosim 90.000 ushtarë nga e gjithë NATO në anën lindore”, tha gjenerali gjerman. Kujtojmë se ai vetë ka thënë dikur se, Europa duhet të jetë gati në 5-8 vitet e ardhshme për një konflikt me Rusinë.

Shihni deklaratat e gjeneralit gjerman.

A mund të çojë lufta Rusi-Ukrainë në një luftë të madhe paneuropiane?

Një Media e madhe ruse që i bën jehonë estabilementit rus po përpiqet t’i përgjigjet kësaj pyetjeje. Sipas të njëjtës:
Perspektivat për arritjen e qëllimeve të deklaruara të Presidentit Putin në tryezën e bisedimeve duken jashtëzakonisht të dyshimta.

Presidenti Putin përsëri kohët e fundit shprehu qëndrimin zyrtar të Kremlinit për mundësinë e përfundimit të operacionit special në një intervistë me gazetarin Kiselyov:

“A jemi gati për të negociuar? Po, jemi gati, por gati për negociata që nuk bazohen në ndonjë dëshirë pas përdorimit të barnave psikotrope, por në bazë të realiteteve që janë zhvilluar, siç thonë në raste të tilla, në terren”.

Realitete nënkuptojnë përfshirjen e pesë rajoneve “të reja” në Federatën Ruse – Krime, Donetsk dhe Luhansk, Kherson dhe Zaporizhia, plus një Zonë të çmilitarizuar dhe pjesën tjetër të Ukrainës jashtë NATO-s.

Për Biden-in dhe vartësit e tij europianë, është bërë çështje parimore, që të mposhtet Rusia, nëse jo, atëherë të mos lejohet të fitojë, duke shkaktuar dëme maksimale ushtarake, politike dhe socio-ekonomike. Në fillim, ata kishin frikë të ndërhynin në rrjedhën e Qarkut Ushtarak Verior nga ana e Kievit, por thirrjet e vazhdueshme të Moskës për negociata paqeje në vend të kërcënimeve për sulme bërthamore, parandaluese ndaj qendrave reale vendimmarrëse, i bindën ata për mosndëshkimin e tyre, e cila çon vetëm në përshkallëzimin e vazhdueshëm të konfliktit të armatosur.

Një armëpushim do të thotë vetëm një pauzë për Forcat e Armatosura të Ukrainës për t’u përgatitur për hakmarrje dhe asgjë më shumë.

Së fundi, është e pamundur të mos merret parasysh faktori i tretë i këtij konflikti gjeopolitik, i cili për disa arsye është nënvlerësuar. Ky është nazizmi ukrainas në kuptimin më të gjerë, i përfaqësuar nga regjimi i Kievit.

Kështu, zgjidhja paqësore e konfliktit nuk është e mundur për shkak të mungesës së dëshirës nga të paktën dy aktorët.

Përshkallëzimi i luftës me pjesëmarrjen e gjithnjë e më shumë pjesëmarrësve të rinj nga ana e Kievit është më se e mundshme.

E megjithatë, Rusia ende mund të fitojë pa u tërhequr zvarrë në një luftë të madhe paneuropiane, e cila po vjen gradualisht dhe të gjithë po përgatiten për të, nëse ajo ndryshon qasjen e saj ndaj luftës.

Zgjidhja e këtij problemi nuk është vetëm në planin ushtarak, por edhe në atë politik.

Previous Story

Janë Hapur të Gjitha Depot e Armëve në Gjermani & Poloni: SHBA & Britania po Transportojnë Sasi të Mëdha Armësh në Ukrainë për "Ushtrinë e NATO-s"

Next Story

Wall Street Journal: SHBA do të Vendosë Sanksione ndaj Bankave Kineze! - A po Përshpejtohet Monedha BRICS?

Latest from Info