Zbulohet Shkaku i ‘Mallkimit të Faraonit’ që Vrau 20 Njerëz Kur u Hap Varri i Tij – Çfarë Kanë Zbuluar Hulumtimet?

/

Studimi zbuloi se shkaku ishte helmimi nga rrezatimi, nga elementët natyrorë që përmbajnë uranium dhe mbetje toksike!

Shkaku i “Mallkimi të Faraonit” që besohet se ka vrarë më shumë se 20 njerëz, të cilët hapën varrin e mbretit Tutankhamun në vitin 1922 është zbuluar nga një shkencëtar.

Një tekst i lashtë egjiptian kërcënon, këdo që do të prekë mumjen e mbretit, me “vdekje nga një sëmundje që asnjë mjek nuk mund ta diagnostikojë”. Por shkencëtari Ross Fellowes pretendon se kishte një arsye biologjike pas vdekjeve të njëpasnjëshme.

Studimi arriti në përfundimin se shkaku ishte helmimi nga rrezatimi nga elementët natyrorë që përmbajnë uranium dhe mbetje toksike që ishin vendosur qëllimisht brenda kasafortës së mbyllur të mbretit.

Ekspozimi ndaj substancave mund të ketë çuar në disa lloje tumoresh, si ai që i mori jetën arkeologut Howard Carter – personi i parë që hyri në varrin e Tutankhamun, 100 vite më parë.

Teoria në thelb dëshmon se varri ishte me të vërtetë “i mallkuar” – në një mënyrë biologjike të qëllimshme – dhe jo në mënyrën të mbinatyrshme, që pretendonin disa egjiptologë të lashtë.

Carter vdiq në vitin 1939 nga një atak në zemër pas një beteje të gjatë me limfomën Hodgkin, e cila ndikon në sistemin imunitar të trupit që lufton mikrobet dhe helmimi nga rrezatimi është lidhur si shkaktar i tumorit.

Lordi Carnarvon, një nga njerëzit që kaloi gjithashtu nëpër dhomat e çmuara, vdiq nga helmimi i gjakut pesë muaj pas zbulimit.

Ai pësoi një pickim të rëndë nga mushkonja, i cila u infektua pasi u pre me brisk.

Menjëherë pas hapjes së varrit, pati një ndërprerje të shkurtër të energjisë dhe të gjitha dritat anembanë Kajros u fikën. Djali i Carnarvon gjithashtu raportoi se qeni i tij i dashur bërtiti dhe papritmas ra i vdekur.

Njerëz të tjerë të përfshirë në gërmim vdiqën nga mbytja, goditja në tru, diabeti, ataku në zemrës, pneumonia, helmimi, malaria dhe ekspozimi ndaj rrezeve X. Të gjithë vdiqën në të 50-at.

Egjiptologu britanik Arthur Weigall, i cili mori pjesë në hapjen e varrit të Tutankhamun – ku ai u akuzua për nxitjen e ‘mitit’ të mallkimit, vdiq nga tumori në moshën 54-vjeçare.

Megjithatë, mbishkrimet e gjetura brenda varreve të tjera në të gjithë Egjiptin, sugjerojnë se njerëzit e lashtë dinin për toksinat. Teksti përfshinte zona që ishin “të ndaluara” për shkak “të shpirtrave të këqij”. Studimi, i botuar në Journal of Scientific Exploration, shpjegoi se nivele të larta radioaktiviteti u regjistruan gjithashtu në rrënojat e varrit të Mbretërisë së Vjetër, në dy vende, në Giza dhe disa varre nëntokësore në Saqqara.

I njëjti përfundim u gjet edhe në të gjithë varrin e Osiris në Giza. Fellowes vuri në dukje se “radioaktiviteti intensiv ishte i lidhur me dy arkivole guri, veçanërisht nga brendësia e tyre”. Studime të tjera kanë matur drejtpërdrejt gazin e radonit në vende të ndryshme në varret në Saqqara. Gazi i radonit është një produkt i ndërmjetëm i kalbjes së uraniumit, me një jetëgjatësi prej 3.8 ditësh.

Përqendrimet e radonit në ambient u zbuluan në gjashtë zona brenda rrënojave të Saqqara: Varri i Jugut, ditarët e piramidës së Djoserit dhe tunelet e varrit të Serapeumit.

Mijëra anije të gërmuara nga poshtë Piramidës së Hapit në vitet 1960 përmbanin deri në 200 ton substanca të panjohura, që ende nuk janë identifikuar – duke sugjeruar se toksinat ishin varrosur me mbetjet e mumifikuara.

Previous Story

Mesazhi Alarmues i Murgut për Besimtarët e Krishterë

Next Story

Kampi i Përqendrimit të Aushvicit

Latest from Info