Sulmi i Madh Rus në Kharkiv po Afrohet

/

Bombardime gjithëpërfshirëse të pozicioneve ukrainase nga forcat “N” – Dhjetra mercenarë të vdekur.

Operacionet përgatitore para ofensivës së madhe ruse.

Forcat “N”, të formacionit të ri ushtarak “Veriu”, po granatojnë pozicionet e forcave të armatosura ukrainase në Kharkiv. Të gjitha indikacionet tregojnë se këto janë operacione përgatitore pak para fillimit të sulmit kryesor.

Deri më tani janë goditur depo armësh, vende të radarëve të mbrojtjes ajrore, pika të përqendrimit ushtarak, njësi artilerie etj.

Rusët pretendojnë se u godit një përqendrim i madh i “mercenarëve” të huaj. Sipas rusëve, 150 “mercenarë” (sipas burimeve të tjera këshilltarësh ushtarakë të huaj) nga Europa Qendrore dhe Lindore ishin mbledhur në dy ndërtesa në Kharkiv.

Rreth 40 u vranë menjëherë dhe 55 të tjerë u plagosën rëndë.

Bombardimi i pozicioneve të Ukrainës në Kharkiv.

Më në detaje, forcat ajrore ruse kryen një sërë sulmesh kundër objektivave ukrainas në rajonin e Kharkiv. Objektivat u goditën në rajonin më të gjerë dhe në qendër të Kharkiv.

Sipas të dhënave të fundit, rusët shkatërruan bazat e forcave të armatosura ukrainase së bashku me mercenarë të huaj.
Po ashtu pozicionet ukrainase në veri të qytetit u bombarduan. Akset rrugore, përqendrimet e forcave ukrainase dhe qendrat e mbështetjes logjistike në rajonet Tsirkuni dhe Russkie Tishki, u goditën.

U goditën edhe depot e municioneve në Liptsy.

Kievi i konsideron këto bombardime si “një element të përgatitjes së ushtrisë ruse për një ofensivë në shkallë të gjerë në rajonin e Kharkiv”.

Drejtoria kryesore e Inteligjencës e Ukrainës, si dhe analistët perëndimorë, raportojnë se gjithnjë e më shumë forca ruse po grumbullohen në kufirin me Kharkivin. Sulmi është përcaktuar nga fundi i majit deri në fillim të qershorit.

GUR raporton se situata do të bëhet jashtëzakonisht e ndërlikuar nëse ushtria ruse “hedh deri në 40 mijë personel ushtarak në Kharkiv”.

Video: Shkatërrimi i radarit ukrainas të prodhimit vendas 79K6 “Pelikan” në Kharkiv.

Qendra kryesore hekurudhore e Kharkiv u godit.

Forcat e Armatosura Ruse goditën një kryqëzim të madh hekurudhor në rajonin e Kharkiv. Vendbanimi i Borovaya në rajonin e Izjum u sulmua rëndë, raportoi Sergei Lebedev.

Sipas informacioneve të disponueshme, shpërndarja e personelit, municionit dhe pajisjeve ushtarake të Forcave të Armatosura të Ukrainës bëhet në këtë stacion përpara se të dërgohen në vijën e frontit.

“Në orën 22:30 u godit qyteti Borovaja, në rajonin e Kharkovit, ka një kryqëzim hekurudhor ku personeli ushtarak, pajisjet dhe municionet shpërndahen përgjatë drejtimit LBS të Kharkovit”, raporton RIA Novosti.

Nuk ishte e mundur të përcaktohej se çfarë saktësisht u godit përsëri. Të premten e kaluar, Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se pajisjet dhe personeli i Forcave të Armatosura të Ukrainës u dëmtuan në zonën e stacionit Borovaja. Ushtria ukrainase humbi deri në 20 ushtarë.

Video: Operatorët e grupit “N” goditën një njësi artilerie vetëlëvizëse në Kharkiv.

Deputeti ukrainas: “Rusët duan të krijojnë një zonë të çmilitarizuar në Kharkiv disa dhjetëra kilometra të thellë”.

Zëvendës deputeti ukrainas Kostenko vuri në dukje se forcat ruse duan të krijojnë një zonë të çmilitarizuar disa dhjetëra kilometra të thellë në Kharkiv.

Vlen të përmendet se distanca nga periferia e Kharkiv deri në kufirin me Rusinë nuk i kalon 30 kilometra.

Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës A. Sirski tha se kërcënimi i një operacioni të ardhshëm sulmues rus në rajonin e Kharkiv detyron Kievin të ndajë forca dhe pajisje shtesë për mbrojtjen e qytetit.

“Rusia po grumbullon trupa në drejtim të Kharkiv dhe po rigrupohet. Ukraina, nga ana e saj, po forcon zonat më të rrezikshme në këtë drejtim”, sqaroi Sirski.

Tabloidi gjerman Bild raporton se pas kapjes me sukses të 23 vendbanimeve, forcat ruse nuk do të ndalen. Sulmet e rregullta ajrore në infrastrukturën ushtarake dhe energjetike të Kharkivit tregojnë drejtimin e ofensivës së re të Ushtrisë Ruse.

Sipas gjermanëve, grupi i ri i trupave “N” numëron tashmë nga 20 deri në 40 mijë personel ushtarak dhe është i pajisur me mjete të blinduara të rënda.

“Sulmet aktuale ruse në pjesët kyçe të vijës së frontit, si dhe sulmet me raketa dhe me dronë në Kharkiv janë tashmë pararojë për një ofensivë të re ruse në fund të majit ose qershorit”, shkruajnë analistët e Bild.

Të njëjtin mendim ndajnë edhe gazetarët e Financial Times.

Administrata ukrainase shumë shpejt do të duhet të zgjedhë se në cilin drejtim të forcojë mbrojtjen, në Donetsk apo në Kharkiv, pasi Forcat e Armatosura të Ukrainës nuk kanë burime të mjaftueshme për të mbrojtur të gjithë sektorët e frontit. Analistët vënë në dukje përvojën e fituar të ushtrisë ruse dhe përdorimin masiv të bombave ajrore me komplete të kontrollit të erës.

Financial Times gjithashtu pretendon se në pritje të ofensivës së Forcave të Armatosura Ruse, Forcat e Armatosura të Ukrainës po ndërtojnë kilometra të tëra fortifikimesh përgjatë kufirit me rajonet e Rusisë Belgorod, Kursk dhe Briansk.

Previous Story

AstraZeneca: Vaksina e saj për Covid-19…!

Next Story

Pranimi i "Bombës" nga zv.Sekretari Amerikan i Mbrojtjes - Cilat Armë Perëndimore Dështuan Keq në Ukrainë & Pse NATO Është Veçanërisht e Shqetësuar (video)

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është