Sulm i Ri i Ashpër Ukrainas me Raketa Balistike ATACMS në Gadishullin e Krimesë

/

Rusët pretendojnë se i kanë rrëzuar të gjitha raketat.

Një sulm i ri i ashpër me raketa balistike ATACMS dhe gjithashtu me raketa HIMARS u krye nga ukrainasit në Gadishullin e Krimesë.

Rusët pretendojnë se kanë rrëzuar ATACMS, duke përdorur një sistem Buk-M3 ajër-ajër, me elektronikë të përmirësuar dhe të pajisur me raketën e re 9M3 17M3.

Vihet re se ukrainasit kishin kryer sërish një sulm me këto raketa vetëm dy ditë më parë.

Në sulmin aktual duket se kanë shkatërruar një magazinë të madhe me pajisje ruse me sipërfaqe totale 1.800 metra katrorë, në Zemchusina.

Pala ukrainase duket se ka shënjestruar infrastrukturën qendrore të Krimesë me objektivin përfundimtar urën.

Megjithatë, lidhja e re hekurudhore që do të lidhë Rostov-on-Don me Krimenë do të jetë një problem i madh për ukrainasit.

Përfundimi i tij pritet në fund të vitit. Megjithatë, një pjesë e konsiderueshme e tij tashmë funksionon normalisht. Donetsk tani është i lidhur me portin e Mariupolit dhe pavarësisht sa herë goditet një infrastrukturë hekurudhore, rusët kanë mjaft mjete për ta riparuar atë përsëri.

Previous Story

CIA Kërkon Agjentë - Çfarë Kualifikimesh Duhen për t'u Anëtarësuar?

Next Story

Brazil: Përmbytjet Vdekjeprurëse - 66 të Vdekur & 101 të Zhdukur! (video)

Latest from Info