Fluturimi Londër – Singapor: Pamje & Video Tronditëse nga Aksidenti Fatal në Aeroplan

/

Video tregon stjuardes duke u hedhur në tavanin e avionit.

Tragjedia me një të vdekur dhe dhjetëra të plagosur ka ndodhur në një fluturim të Singapore Airlines nga Londra në Singapor, pamjet dhe videot nga brenda avionit që kanë dalë në dritë, janë tronditëse.

Një pasagjer u vra dhe dhjetëra, thuhet se më shumë se 30 persona, u plagosën kur një fluturim i Singapore Airlines në linjën Londër – Singapor hasi në turbulenca të forta, duke e detyruar atë të bënte një ulje emergjente në Bangkok.

Vihet re se Singapore Airlines nuk specifikoi numrin e të plagosurve, por mediat tajlandeze raportuan për 30 persona.

Foto dhe video tronditëse!

Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë përmasat e turbulencave si dhe panikun që mbizotëronte brenda avionit.

Tabakatë me ushqimet e destinuara për pasagjerët kanë rënë në dysheme. Në kabinë, maskat e oksigjenit kanë rënë, ndërsa disa pasagjerë shikohen me gjak në fytyrë.

Image
Image
Image
Image

Një tjetër video është shfaqur ku piloti njofton uljen emergjente në Bangkok.

Pasagjerët përpiqen të mbahen në vendet e tyre dhe të luten në mes të turbulencave të forta. Ka panik dhe dëgjohen britma.

Video shokuese tregon momentin kur një stjuardesë hidhet në tavanin e avionit:

Kronika e Terrorit

Aeroplani Boeing 777-300ER me 211 pasagjerë dhe 18 anëtarë të ekuipazhit ishte duke shkuar në Singapor, nga Londra, kur iu desh të bënte një ulje emergjente në orën 15:45 (ora lokale), tha kompania.

Në një moment gjatë udhëtimit, avioni Boeing i Singapore Airlines goditi një boshllëk ajri që e bëri atë të bjerë me shpejtësi rreth 6000 këmbë. Rezultati ishte një person i vrarë dhe 30 të tjerë të plagosur.

Një zëdhënës i aeroportit të Bangkok tha se një ekip mjekësor ishte në gatishmëri.

“Prioriteti ynë është të ofrojmë ndihmë për të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhin”, theksoi kompania. “Ne po punojmë me autoritetet lokale në Tajlandë për të ofruar kujdesin e nevojshëm mjekësor.

Singapore Airlines shpreh ngushëllimet më të thella për familjen e të ndjerit”, deklaroi kompania.

Njoftimi i Singapore Airlines:

“Fluturimi i Singapore Airlines #SQ321, në rrugë nga Londra (Heathrow) për në Singapor më 20 maj 2024, përjetoi turbulenca të rënda gjatë rrugës. Avioni u devijua për në Bangkok dhe u ul në orën 15:45 me kohën lokale më 21 maj 2024.

Mund të konfirmojmë se ka të lënduar dhe një humbje jete në Boeing 777-300ER.

Gjithsej 211 pasagjerë dhe 18 anëtarë të ekuipazhit ishin në bordin e avionit.

Singapore Airlines shpreh ngushëllimet më të thella për familjen e të ndjerit.

Prioriteti ynë është të ofrojmë të gjithë ndihmën e mundshme për të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhin në bordin e avionit.

Ne po punojmë me autoritetet lokale në Tajlandë për të ofruar ndihmën e nevojshme mjekësore dhe po dërgojmë një ekip në Bangkok për të ofruar çdo ndihmë shtesë të nevojshme.”

Ky është avioni fatal.

Përvojë e tmerrshme, përshkrimet e pasagjerëve janë tronditëse.

Pasagjerët e gjakosur ulërijnë nga dhimbja pas turbullirave në fluturimin nga Britania e Madhe në Singapor.

Një pasagjer i Singapore Airlines ka dhënë një rrëfim të frikshëm të asaj që ndodhi në fluturim pas uljes emergjente.

Dzafran Azmir, një student 28-vjeçar, tha për Reuters se avioni filloi të dridhej përpara se të binte papritmas.

“Papritmas avioni filloi të kërcejë dhe të dridhej, kështu që unë fillova të përgatitem për atë që do të ndodhte dhe shumë papritur pati një rënie shumë dramatike, kështu që të gjithë ata që ishin ulur dhe nuk kishin vendosur rripin e sigurimit u hodhën menjëherë në tavan”, ai tha.

“Dikush goditi kokën në kabinat e bagazheve dhe i preu ato, goditi aty ku janë dritat dhe maskat dhe i theu menjëherë”.

Andrew Davies, nga Lewisham, Londër, shkroi në X se ai dhe pasagjerët e tjerë që nuk u lënduan nga turbulencat jemi duke pritur aktualisht në një zonë pritjeje në aeroport.

Sipas zotit Davies, një burrë që udhëtonte me gruan e tij në fluturim, vdiq.

Ai i shkroi X: “Isha në atë fluturim dhe ndihmova me aq sa munda. Ata që nuk u lënduan (përfshirë mua) janë në një zonë pritjeje në aeroportin e Bangkok. Zemra më shkon për zotërinë që humbi jetën dhe gruan e tij të varfër. Eksperiencë e tmerrshme”.

“Shumë njerëz u plagosën – përfshirë stjuardesat që ishin stoike dhe bënë më të mirën. Shërbimet e urgjencës së Bangkok reaguan shpejt. Shumë pak paralajmërim. U ndez shenja e rripit të sigurimit, vendosa menjëherë rripin dhe më pas avioni u rrëzua”, tha një tjetër.

“Pasagjerët me trajnim mjekësor ndihmuan aq sa mundën. Ne i bëmë CPR zotërisë së gjorë që vdiq. Një pasagjer tjetër u shtri në korridorin pas meje. Nuk jam i sigurt se çfarë ndodhi me ta. Do të doja të kisha ndihmuar më shumë”, përshkruan një tjetër.

Një tjetër përshkruan: “Sende të shpërndara, kafe dhe ujë të spërkatur në tavan. Surreal. Kaq shumë të plagosur. Shpërthime gjaku nga kokë dhe veshët e gjakosur. Një zonjë po bërtiste nga dhimbje të shpinës. Unë nuk munda ta ndihmoja, i çova vetëm ujë.”

Previous Story

Lavrov: “SHBA-të Janë Përgjegjëse për Vdekjen e Presidentit të Iranit, Ebrahim Raishi!”

Next Story

Kulla Eifel: Kjo Është Arsyeja Pse Është e Paligjshme ta Fotografosh Gjatë Natës!

Latest from Info

Ati ynë!

Teksa studiojmë “Ati ynë” që na mësoi Jezu Krishti, kuptojmë gjithnjë e më shumë se është