Trekëndëshi i Ri i Bermudës

/

Ku po fluturonte linja Singapore Airlines me turbulencat vdekjeprurëse? Atje mesa duket gjendet Trekëndëshi i ri i Bermudës?

Çfarë e shkaktoi një incident kaq të çuditshëm njerëzish që “hidheshin dhe goditeshin në tavan”?

Fluturimi fatal i Singapore Airlines nga Londra në Singapor duket se ka kaluar përmes Zonës të rrezikshme të Konvergjencës Intermodale.

Fluturimi SQ321 hasi në “turbulenca të rënda”, ndërsa incidenti i mori jetën britanikut 73-vjeçar Geoffrey Ralph Kitchen, me rreth 30 persona të tjerë që u plagosën, shtatë prej tyre në gjendje të rëndë, me skena kaotike dëmtimi dhe shkatërrimi, që u shfaqën nga brenda Boeing-777, pasi ai bëri një ulje emergjente në Bangkok, Tajlandë.

Por çfarë e shkaktoi një incident kaq të çuditshëm të njerëzve që “përplaseshin në tavan”?

https://x.com/i/status/1792909859333001526

Duke folur për Times of India, ish-piloti Marco Chan vuri në dukje se turbulenca ka të ngjarë të ketë ndodhur brenda Zonës së Konvergjencës Ndërtropikale.

Zona përreth Gjirit të Bengalit është e njohur për turbulencat, por edhe pse pilotët e dinë këtë, opsionet e tyre për ta shmangur atë shpesh janë të kufizuara.

Z. Chan shpjegoi se incidenti ndodhi: “brenda Zonës së Konvergjencës Intertropikale, ku stuhitë janë famëkeqe. Stuhitë shfaqen dukshëm në ekranin e navigimit të pilotëve, por mund të mos jetë e mundur të anashkalohet plotësisht grupi i stuhive pasi mund të shtrihet përtej 50 milje detare.”

Kjo zonë është e njohur më së shumti për atë që marinarët e quajnë përgjumje, ku ajri i qetë mund t’i lërë anijet të bllokuara për ditë të tëra. Ndodhet afër ekuatorit dhe shfaqet si një brez reshjesh dhe stuhish që formohen aty ku bashkohen erërat e veriut dhe jugut.

Dielli i ngrohtë dhe detet e ngrohtë ngrohin ajrin në Zonën e Konvergjencës Ndërtropikale. Kjo ngrohje dhe ftohje e vazhdueshme çon në një rrjedhë thuajse të pamëshirshme stuhish dhe ndryshimet sezonale në pozicionin e saj në planet, diktojnë stinët e lagështa dhe të thata të tropikëve, në krahasim me stinët e ngrohta dhe të ftohta më larg nga ekuatori.

Stuhitë për të cilat njihet Zona e Konvergjencës Intertropikale ishin ato që në vitin 2009 rrëzuan Fluturimin 447 të Air France, i cili u rrëzua dhe vrau të gjithë personat në bord, 228 total, gjatë rrugës për në Rio de Zhaneiro, nga Parisi.

Në përgjithësi, besohet se shumë pilotë nuk e preferojnë dhe pëlqejnë Zonën e Konvergjencës Intermodale për shkak të kushteve të saj të paparashikueshme dhe të vështira.

Previous Story

Sunak “Nuk Duroi Më”: Shpall Zgjedhje të Parakohshme – Ukraina e “Gëlltiti”!

Next Story

Medvedev: "Zelenski Është Një Objektiv Ushtarak!"

Latest from Info