Vatikani Ngre Pyetjen: “Do të Filloni Një Luftë Botërore?”

/

Edhe me një F-16!

SHBA dhe Danimarka i dhanë leje Kievit për të goditur objektivat në Rusi, njofton Vatikani dhe shtron pyetjen: “Do të filloni një luftë botërore?”

Vatikani paralajmëron vendimin e vendeve të NATO-s për të lejuar sulmet e Ukrainës me armë të NATO-s, duke përfshirë aeroplanët F-16, brenda territorit rus.

Danezët dhe amerikanët i dhanë Kievit të drejtën për të goditur objektivat brenda territorit rus me sistemet e armëve që u dhurojnë atyre. Vatikani, megjithatë, paralajmëron për rreziqet e natyrshme të një vendim të tillë.

Vendimi i Presidentit Biden

Pas presionit nga liderët europianë, presidenti amerikan Joe Biden miratoi së fundmi përdorimin e armëve amerikane nga forcat ukrainase për të goditur territorin rus, konfirmuan dy zyrtarë amerikanë. Që nga fillimi i luftës e deri më sot, Kievi nuk kishte marrë leje përkatëse nga SHBA, pasi Uashingtoni kishte frikë nga përshkallëzimi i konfliktit.

“Presidenti së fundmi udhëzoi ekipin e tij që të sigurojë që Ukraina mund të përdorë armët e dërguara nga SHBA për të kundërshtuar objektivat ruse që godasin rajonin e Kharkiv nga territori rus”, tha një zyrtar amerikan pa emër.

“Megjithatë, politika jonë e ndalimit të përdorimit të raketave ATACMS ose armëve të tjera me rreze të gjatë veprimi, thellë brenda territorit të Rusisë nuk ka ndryshuar”, shtoi amerikani.

Uashingtoni tani po lejon vetëm sulme pranë kufirit ruso-ukrainas, në mënyrë që të mbrojë zonat ukrainase si Kharkiv nga sistemet e armëve të Moskës që godasin pozicionet e armikut nga territori rus.

Edhe Danimarka ka dhënë dritën jeshile për F-16

Në një zhvillim po aq të rëndësishëm, ministri i Jashtëm danez Lars Løkke Rasmussen njoftoi se Ukraina do të jetë në gjendje të përdorë aeroplanët F-16 me origjinë daneze, për të goditur objektivat ushtarake brenda territorit rus, me kusht që sulmet të mos shkelin Ligjin e Luftës.

Duke folur më 30 maj në Bruksel, ministri danez theksoi se përsa kohë që këto sulme synojnë instalimet ushtarake ruse ato konsiderohen të ligjshme, sipas rregulloreve ndërkombëtare.

Paralajmëron Vatikani

Çdo sulm ukrainas mbi Rusinë me armë të NATO-s do të shkaktonte një “përshkallëzim të pakontrolluar të konfliktit midis dy vendeve”, paralajmëroi ministri i Jashtëm i Vatikanit, Kardinali Pietro Parolin.

Këto deklarata kardinali Parolin i bëri gjatë një fjalimi në Milano, raportojnë mediat e huaja. Natyrisht, ministri i Vatikanit foli për rastin e ndryshimit të qëndrimit të gjithnjë e më shumë vendeve të NATO-s, lidhur me lejimin e përdorimit të armëve perëndimore kundër objektivave në territorin rus.

“Unë mendoj se kjo duhet të shqetësojë këdo që kujdeset për fatin e botës sonë. Kjo mund të çojë në përshkallëzim që askush nuk do të jetë në gjendje ta kontrollojë. Është një situatë shumë shqetësuese”, përfundoi Parolin.

Previous Story

Elon Musk Deklaron Mbështetjen për Trump, pas Dënimit të Tij nga Gjykata e NY!

Next Story

Zemërim në Itali: "NATO Nuk Mund të Na Detyrojë të Godasim Brenda Rusisë - Nuk Jemi në Luftë me Moskën!"

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është