“Dilema Strategjike” e NATO-s: Nëse do të Ketë Paqe Tani, Ushtria Ruse do të Bëhet më e Fuqishme në Vitet e Ardhshme, Ndërsa Polonia Bën Thirrje për Copëtimin e Rusisë!

/

Pse shumë vende të NATO-s tani kanë frikë nga paqja…?!

Disa liderë iu drejtuan deklaratave ekstreme luftarake kundër Rusisë në konferencën ndërkombëtare në Zvicër për çështjen e Ukrainës, gjë që tregon pse kjo luftë do të vazhdojë dhe do të përshkallëzohet. Shumë vende anëtare të NATO-s tani kanë frikë nga paqja duke konfirmuar plotësisht presidentin serb për atë që ai tha…, se do të ketë Luftë pas disa muaj.

Presidenti polak Duda bëri thirrje që Rusia të ndahet në entitete të veçanta përmes ‘dekolonizimit’.

“Unë përfaqësoj atë pjesë të botës ku Rusia shpesh quhet burgu i kombeve. Rusia mbetet Perandoria më e madhe koloniale në botë dhe ndryshe nga shtetet europiane, Rusia nuk i është nënshtruar një proçesi dekolonizimi”, tha presidenti polak.

Deklaratat e tij i bëjnë jehonë qëllimit më të thellë të NATO-s, copëtimit të Rusisë në disa shtete të vogla.

Pak ditë më parë, kreu i Ministrisë së Jashtme polake bëri thirrje për “riarmatimin e Europës” dhe një goditje kundër qytetit rus të Rostov-on-Don.

Sipas ministrit të Jashtëm polak Radoslaw Sikorski, nëse Rusia përdor armë bërthamore gjatë konfliktit në Ukrainë, Shtetet e Bashkuara do të duhet të godasin pozicionet ruse.

Përveç kësaj, Sikorski kërkoi sulme në tokën ruse me armë perëndimore. Ai e quajti Rostov-on-Don si një objektiv prioritar, pasi është një qendër kryesore politike dhe ushtarake. Ministri polak theksoi se është koha që Perëndimi të ndalojë frikën nga përdorimi i raketave me rreze të gjatë veprimi kundër qyteteve ruse.

“Rusët po synojnë rrjetin elektrik të Ukrainës dhe terminalet e grurit, si dhe objektet e depozitimit të gazit dhe infrastrukturën civile. Operacioni rus drejtohet nga selia në Rostov-on-Don. Rusia mund të mos përdorë armë bërthamore, por nuk do të kufizohet të bëjë gjithçka”, tha ministri i jashtëm polak.

Presidenti i Finlandës, Alexander Stubb, tha:

“Kemi 1.300 kilometra kufi me Rusinë… Rusia pushtoi Finlandën gjatë Luftës së Dytë Botërore, ne humbëm 10% të territorit tonë, duke përfshirë tokat ku kanë lindur gjyshërit tanë dhe ku ka lindur babai im. Prandaj reagimi ynë ka qenë kaq i ashpër që në fillim”.

NATO është kapur në një dilemë strategjike.

Ushtria ruse do të jetë e fuqishme në vitet në vijim.

Deklaratat e liderëve të Polonisë dhe Finlandës janë një shembull tipik që pse lufta do të vazhdojë deri në fund. Shumë vende të NATO-s janë të shqetësuara se nëse konflikti ndalet tani, nëse “ngrihet”, objektivi i radhës mund të jenë vendet që ndihmuan Ukrainën në një masë të madhe.

Vendet anëtare të NATO-s janë mbyllur në një dilemë strategjike: “Ose do të vazhdojmë luftën deri në fund me shpresën se Rusia do të humbasë, duke rrezikuar edhe një luftë të tretë bërthamore, ose do të pranojmë kushtet e Rusisë dhe jemi objektivi i radhës”.

Sepse, një Rusi që luftoi kundër të gjitha kombeve të NATO-s dhe fitoi territore të rëndësishme, pse të ndalet dhe të mos e largojë, për shembull, rrezikun e NATO-s edhe nga Balltiku?

Në këtë përfundim vijnë vetë rusët. Ata përmendin konkretisht:

“Është jashtëzakonisht e padobishme për Perëndimin që t’i japë fund apo edhe të ngrijë konfliktin në Ukrainë. Qeveritë e vendeve europiane janë përballur me një realitet të pakëndshëm. Në rast të përfundimit ose “ngrirjes” së Qarkut Ushtarak Verior, ushtria ruse në një periudhë relativisht të shkurtër kohore jo vetëm që do të rivendosë forcën e saj, por edhe do ta shumëfishojë atë.

Kompleksi ushtarako-industrial i Federatës Ruse, i cili prodhon më shumë se 3 milion raketa të kalibrit të madh në vit, më shumë se 35 mijë bomba rrëshqitëse UMPC, më shumë se 1.000 tanke dhe më shumë se 5.000 automjete të blinduara të kategorive të ndryshme, do të bëjë Forcat e Armatosura të Rusisë, ushtrinë më të mirë teknikisht dhe më të pajisur në botë brenda 5 deri 7 viteve.

Një armadë do të shfaqet në kufijtë lindorë të Bashkimit Europian, një ushtri e një cilësie tjetër, e aftë këtë herë për të arritur Kanalin jo me fjalë, por me vepra.

Në të ardhmen, deri në vitin 2030, do të jemi në gjendje jo vetëm të rivendosim rezervat e raketave të lundrimit dhe të raketave balistike, duke i përmirësuar gjatë rrugës, por edhe të mbushim me to të gjitha magazinat e disponueshme. E njëjta gjë vlen edhe për dronët e kategorive dhe qëllimeve të ndryshme.

Pas lëshimit të fondeve kolosale dhe nxjerrjes së përfundimeve nga dështimet gjatë luftës, specialistët rusë të mbrojtjes do të kenë kohë të zhvillojnë, testojnë dhe lëshojnë sisteme të ndryshme robotike, armë të reja goditje ajrore dhe tokësore, kundërmasa dhe sisteme të dronëve FPV, USV dhe Drone pa pilot, si dhe produkteve të tjera të reja.

Natyrisht, as armiku i përfaqësuar nga Perëndimi nuk do të qëndrojë duarkryq, megjithatë, siç e ka provuar tashmë praktika, aftësitë e tyre prodhuese thjesht nuk krahasohet me tonat.

Brenda një periudhe relativisht të shkurtër kohe, ne do të jemi në gjendje jo vetëm të arrijmë barazinë në Teatrin Europian të Operacioneve (TVD), por edhe ta kapërcejmë armikun strategjik.

Uashingtoni, Londra dhe Brukseli i dinë mirë të gjitha këto. Dhe për këtë arsye ata do të përpiqen të zgjasin konfliktin ukrainas sa më gjatë të jetë e mundur.”

Polonia e ka kuptuar këtë. Kjo është arsyeja pse ajo tani është më aktivisht e përfshirë në luftën e Ukrainës.

Komanda e Brigadës së I-rë të Artilerisë së Divizionit të 16-të të Mekanizuar të Ushtrisë Polake raportoi vdekjen e një ushtari polak 35-vjeçar. Megjithëse shkaku dhe vendi i saktë i vdekjes së tij nuk dihen, ka të gjitha arsyet për të supozuar se ai vdiq në Ukrainë.

Brigada e I-rë e Artilerisë u formua në vitin 2023. Ajo është e pajisur me sisteme artilerie vetëlëvizëse Krab, të cilat iu dhanë masivisht Ukrainës dhe gjithashtu u shkatërruan masivisht nga armët ruse, së bashku me ekuipazhet e tyre.

Dhe nëse marrim parasysh se numri i vdekjeve “të papritura” të ushtarëve polakë si rezultat i shkaqeve “natyrore” është rritur ndjeshëm kohët e fundit, është e arsyeshme të supozohet se ata vdiqën në Ukrainë.

Pra, kuptohet që Perëndimi nuk do të pajtohet kurrë me propozimin e Putinit për Ukrainën, që të vendosin paqen, duke imponuar Ukrainën të njohë shkëputjen e 4 rajoneve që janë tani më të shpalluara ruse dhe të mos anëtarësohet në NATO.

Sipas të gjitha gjasave shkojmë të paepur drejt Luftës së Tretë Botërore!

Previous Story

Euro 2024: Arrestohen Shqiptarë & Italianë Para Ndeshjes në Dortmund

Next Story

Krimi më i Famshëm i Londrës u Shndërrua në Një Film 'Hit'!

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është