Inteligjenca Kineze Brenda Territorit Amerikan, Një Frymë Larg 19 Bazave Amerikane!

/

Marrja e SHBA-ve nga brenda, mes edhe inteligjencës kineze që gjendet një frymë larg 19 bazave amerikane me një rrjet mbikëqyrjes nga Pekini (hartë, video).

Spiunazhi kinez në tokën amerikane.

Raporti i New York Post mbi aktivitetet e Kinës brenda territorit amerikan është tronditës.

Më konkretisht, publikimi flet për pronësinë e tokës bujqësore literalisht pranë 19 instalimeve ushtarake amerikane.
Ekspertët flasin për një kërcënim të madh për sigurinë kombëtare të SHBA-së, pasi “pronarët” kinezë janë brenda rrezes për të sabotuar bazat, në skenarin më të keq, ose për t’u vjedhur atyre informacione të fshehta ushtarake.

Kinezët janë pranë 19 instalimeve ushtarake amerikane!

New York Post ka identifikuar 19 instalime ushtarake nga Florida në Hawaii, pranë së cilave “entitete kibeze” zotërojnë prona, tuall.

Zonat specifike të tokës mund të përdoren si trampolina nga spiunët, që veprojnë në emër të vendit komunist.

Shembujt përfshijnë Fort Liberty (ish Fort Bragg) në Karolinën e Veriut, Fort Cavazos (ish Fort Hood) në Teksas, Baza e Trupave Detare të Camp Pendleton në San Diego, Kaliforni dhe Baza e Forcave Ajrore MacDill në Tampa, Florida.

Gjeneral brigade Robert S. Spalding III, ekspert i marrëdhënieve kinezo-amerikane, jep alarmin se, “duhet të shqetësohemi për shkak të afërsisë me zonat strategjike. Këto zona mund të përdoren për grumbullimin e inteligjencës, por ato janë gjithashtu një trampolinë për Kinën për t’u përzierë në politikën lokale, siç e kemi parë tashmë edhe në të kaluarën…

Është shqetësuese, nuk ka ligje që i pengojnë kinezët të blejnë prona në SHBA.

“Nën maskën e operacioneve bujqësore, pronarët kinezë mund të instalojnë teknologji gjurmimi dhe identifikimi, të përdorin radarë dhe skanime infra të kuqe për të monitoruar bazat, apo edhe të fluturojnë drone mbi këto objekte top-sekret”, siç raportojnë burime të tjera për New York Post.

Një raport në Wall Street Journal nga shtatori 2023 foli për hakerat kinezë që përpiqeshin të shkelnin instalimet ushtarake amerikane më shumë se 100 herë, në vitet e fundit, duke përfshirë një përpjekje të poshtër për të depërtuar në një vend testimi rakete në New Mexico, si dhe zhytësit skuba (zhytësit Scooba), të cilët u panë pranë një objekti raketash në Florida.

Departamenti i Sigurisë Kombëtare ka paralajmëruar gjithashtu kërcënimin e infiltrimit të spiunëve kinezë në kufirin jugor të SHBA-së, të maskuar si emigrantë. Këta spiunë ka të ngjarë “të përdorin spiunazh ekonomik” dhe “të kërkojnë të marrin në mënyrë të paligjshme teknologjitë dhe pronën tonë intelektuale”, sipas vlerësimit të kërcënimit të DHS 2024.

“Ata po monitorojnë lëvizjet e forcave amerikane”, Morgan Lerette, ish-anëtar i Blackwater jep alarmin.

“Kinezët po përdorin ose do ta përdorin këtë tokë bujqësore për të mësuar më shumë rreth aftësive, lëvizjeve dhe teknologjisë ushtarake të SHBA-së”, tha Lerette për The Post.

“Kjo do t’i lejojë ata të kuptojnë më mirë sesi të kalojnë ushtrinë e tyre nga një strategji mbrojtëse në një strategji ekspeditare” tha ai, duke shtuar se ata do të kuptojnë “si të lëvizin forcat shpejt për konflikte si marrja e Tajvanit dhe si dhe kur forcat e SHBA-të do t’i përgjigjeshin inkursioneve të tyre bazuar në lëvizjen e trupave në ato baza”, shpjegoi ai.

Ai shtoi se Kina do të monitorojë lëvizjet e trupave drejt dhe nga bazat në një përpjekje për të krijuar një ide për modelet e sjelljes dhe lëvizjeve.

“Kjo do t’i lejonte kinezët të hetonin se çfarë po lëviz dhe si ta luftojnë atë. Është e lehtë të njohësh mobilizimin nëse di çfarë të kërkosh”, teksa Lerett përmendi shembuj specifikë: “Dëgjimi i GL-ve duke folur… Njësitë lokale të ruajtjes që merren me qira pranë një baze është një tregues se trupat po largohen. Një tren që transportonte tanke, Strykers, i ndjekur nga një numër i shtuar transporti që zbarkonte dhe ngrihej nga një bazë si Lewis-McChord në shtetin e Uashingtonit do të tregonte se kur forcat amerikane po lëvizin”, e gjithë kjo është informacion i paçmueshëm ushtarak.

Sipas analizave të fundit nga Shërbimi i Fermave të USDA-së, investitorët kinezë zotërojnë 349.442 hektarë tokë bujqësore në SHBA, që nga 31 dhjetori 2022.

Cilët kinezë po blejnë hektarë tokë bujqësore pranë bazave amerikane?

Një nga investitorët më të mëdhenj në Teksas është miliarderi sekret Sun Guangxin, i cili ka lidhje të ngushta me Partinë Komuniste. Guangxin shpenzoi rreth 110 milionë dollarë për të blerë tokë pranë bazës së Forcave Ajrore Laughlin në qarkun Val Verde, një vend trajnimi për pilotët ushtarakë.

Megjithëse nuk ka dalë asnjë provë e dukshme për spiunazh nga kompanitë Guangxin, të cilat po përdorin tokën si një fermë ere, republikanët e shtetit kanë dhënë alarmin.

Senatori Ted Cruz, duke folur për Forbes tha: “Partia Komuniste Kineze ka treguar herë pas here se është e gatshme të investojë miliarda dollarë për të zgjeruar aftësitë e saj të spiunazhit dhe shtrirjen globale, duke përfshirë planet për të blerë tokë pranë bazave ushtarake”.

Fufeng Group, një kompani me bazë në Shandong, Kinë, që është e specializuar në përmirësuesit e shijes dhe zëvendësuesit e sheqerit, bleu 300 hektarë tokë bujqësore, 40 milje nga Baza e Forcave Ajrore Grand Forks, Dakota e Veriut, në vitin 2022.

Miliarderi dhe anëtar i Partisë Komuniste Kineze Chen Tianqiao është pronari i dytë më i madh i huaj i tokës bujqësore në SHBA. Ai bleu gati 200.000 hektarë tokë bujqësore në Oregon në vitin 2015 për rreth 430 dollarë për acre, sipas Land Report.

Për shembull, Fort Liberty në Karolinën e Veriut është i rrethuar nga toka bujqësore në pronësi kineze brenda një rrezeje prej 30 miljesh.

Në një lëvizje që njeh këto rreziqe sigurie, një kompanie e minierave të kriptomonedhave të mbështetur nga Kina iu ndalua të zotëronte tokë në Wyoming në maj nga administrata Biden.

MineOne Partners, një kompani e mbështetur pjesërisht nga shtetas kinezë, iu kërkua të lëvizte pajisjet më pak se një milje nga baza e Forcave Ajrore F.E. Warren në Cheyenne, duke thënë se ishte “rrezik i sigurisë kombëtare”, sipas Air Force Times.

Shumë incidente sigurie.

Përpjekjet e mundshme për spiunazh nga agjentët kinezë kanë nxitur Departamentin e Mbrojtjes, FBI-në dhe agjencitë e tjera të shtojnë hetimet për të ashtuquajturit “përplasësit e portës” që përpiqen të shkelin instalimet ushtarake amerikane.

Sipas raportit të Wall Street Journal, incidentet duket se janë krijuar kryesisht për të testuar praktikat e sigurisë, shpjeguan zyrtarët.

Tensionet SHBA-Kinë u përshkallëzuan gjithashtu në fillim të vitit 2023 pasi një balonë mbikëqyrëse kineze fluturoi mbi kontinent.

Në Fort Wainwright, Alaska, shtëpia e Divizionit të 11-të Ajror të Ushtrisë, një grup shtetasish kinezë u përpoqën të kalonin rojet, duke pretenduar se kishin rezervime hotelesh në bazën e tyre.

Në New Mexico, zyrtarët raportuan raste të përsëritura të shtetasve kinezë që bënin fotografi në një lokacion ushtarak amerikan pasi ishin “larguar” nga Parku Kombëtar White Sands aty pranë, sipas WSJ.

Shtetasit kinezë kanë përdorur gjithashtu drone për të forcuar përpjekjet e vëzhgimit.

Key West, Florida, ka parë incidente të përsëritura në një qendër inteligjence ku “turistët” kinezë janë gjetur duke notuar pranë instalimeve ushtarake dhe duke bërë fotografi.

Ndërkohë, kufiri është dëshmuar të jetë një kërcënim edhe më i madh për sigurinë e Amerikës.

Emigrantët kinezë.

Deri në fund të vitit fiskal 2023, zyrtarët e Doganës dhe Mbrojtjes së Kufirit kanë kapur 24.048 shtetas kinezë në kufirin me Meksikën. Ky numër është më shumë se 12 herë më i lartë se 1.970 arrestime në vitin e kaluar fiskal.

Shërbimet e inteligjencës kineze kanë qenë prej kohësh në shënjestër të autoriteteve amerikane, të akuzuara për spiunazh brenda dhe jashtë hapësirës kibernetike, megjithatë, duke marrë parasysh faktin se Kina mund të jetë duke u përgatitur për të pushtuar Tajvanin, atëherë ky lajm mund të jetë një përshkallëzim i rrezikshëm në marrëdhëniet kinezo-amerikane.

Kujtojmë se SHBA ka vendosur sanksione ndaj Kinës, me të fundit më 1 maj të këtij viti, ndaj kompanive kineze, të cilat dyshohet se kanë ndihmuar Rusinë në luftën që po bën në Ukrainë.

Previous Story

Zionistët Rishkruajnë Biblën e Krishterë

Next Story

Treni Europian po Shkon Drejt Luftës!

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është