Treni Europian po Shkon Drejt Luftës!

/

“Treni europian po shkon drejt luftës”, diskutohen deklaratat e Orban (video).

Kush mund ta ndalë konfliktin NATO-Rusi?

NATO po planifikon një operacion ushtarak në Ukrainë, por Hungaria nuk do të marrë pjesë në të, tha kryeministri hungarez Viktor Orban për radiostacionin Kossuth.

Siç shpjegoi ai: “Është e pashpresë dhe çmimi për të do të jetë aq i lartë sa nuk do t’ia vlejë”.

Kryeministri i Hungarisë tha se ishte dakord me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg se Hungaria nuk do të merrte pjesë në misionin ushtarak të aleancës.

Siç tha ai:

“Treni europian po shkon drejt luftës. Nëse qeveria jonë mbështet njerëzit në zgjedhjet e Parlamentit Europian, unë mund të tërheq frenën e emergjencës, treni do të ndalojë dhe hungarezët do të zbresin”.

Orban shtoi se vetëm Donald Trump mund “të ndalojë marshimin e luftës” nëse ai fiton zgjedhjet presidenciale në SHBA, në nëntor 2024.

Krijimi i një misioni aleance në Ukrainë u njoftua nga Polonia në prill. Sipas ministrit të Jashtëm polak Radosław Sikorski, nuk bëhet fjalë për hyrjen në konflikt, por kryesisht për trajnimin e ushtarëve ukrainas.

Kryeministri Orban refuzon ndihmën ushtarake për Kievin dhe kritikon veprimet e vendeve perëndimore në konflikt. Në veçanti, Hungaria është tani i vetmi vend i BE-së që bllokon furnizimin e fondeve për Ukrainën. Sipas Orban, ndërhyrja e NATO-s në konflikt “do të shkatërronte Europën”.

Moska dënon çdo ndihmë për Kievin. Kremlini ka paralajmëruar se prania e forcave ushtarake të NATO-s në Ukrainë do ta bëjë të pashmangshëm një konflikt midis aleancës dhe Rusisë.

Previous Story

Inteligjenca Kineze Brenda Territorit Amerikan, Një Frymë Larg 19 Bazave Amerikane!

Next Story

"Bastardë Frikacakë": Medvedev Zbulon Një Skenar të Frikshëm për Perëndimin

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është