Çfarë Ndodhi? – Incidenti me Ambasadoren Amerikane në Ministrinë e Punëve të Jashtme Ruse!

/

Lavrov dhe Peskov i përshkruan asaj “Armageddonin” e ardhshëm.

“Do të ketë hakmarrje serioze!”

Leximi i Moskës: “Nuk e keni idenë se me çfarë do të përballeni në një konflikt të vërtetë!”

Ministria e Jashtme e Rusisë thirri sot ambasadoren e SHBA-ve, Lynn Tracy, për ta informuar atë se Moska po akuzon Kievin dhe Uashingtonin që janë po aq përgjegjës për sulmin e djeshëm me raketa vdekjeprurëse në Sevastopol, Krime.

Burimet ruse flasin për një grindje të fortë verbale mes dy palëve, me kërcënime “breshëri”. Zyrtarët rusë filluan t’i përshkruanin ambasadores sesi mund të dukej hakmarrja ruse.

Moska ngriti “varenë” dhe tani duhet të shohim se çfarë do të ndodhë në praktikë.

Çfarë thotë pasazhi?

“Këto lloj veprimesh nga Uashingtoni… nuk do të mbeten pa përgjigje. Do të ketë patjetër hakmarrje”, tha ministria në një deklaratë.

Moska akuzon amerikanët se “inkurajojnë simpatizantët nazistë në Ukrainë për të vazhduar luftën” dhe paralajmëron se Rusia do të përgjigjet.

Siç njoftoi Ministria e Jashtme ruse, “u bë një përparim në lidhje me krimin e ri të përgjakshëm të regjimit të Kievit, i cili u mbështet dhe u armatos nga Uashingtoni, i cili filloi një sulm me raketa në shënjestër ndaj popullatës civile të Sevastopolit, i shoqëruar me viktima të shumta, përfshirë edhe fëmijë.

Departamenti i Shtetit theksoi se Shtetet e Bashkuara, po zhvillojnë një luftë hibride kundër Rusisë, por janë bërë efektivisht palë në konflikt, duke furnizuar Forcat e Armatosura të Ukrainës me armët më moderne, duke përfshirë raketat ATACMS me koka luftarake grumbulluese, të përdorura kundër banorë të Sebastopolit.

Synimi dhe drejtimi i fluturimeve kryhen nga ekspertë ushtarakë amerikanë, të cilët mbajnë të njëjtën përgjegjësi si regjimi i Kievit për këtë mizori.

Veprime të tilla nga Uashingtoni, që synojnë të inkurajojnë autoritetet ukrainase për të vazhduar operacionet ushtarake deri në “ukrainasin e fundit”, duke u dhënë atyre leje për të goditur thellë në territorin rus, nuk do të mbeten pa u ndëshkuar.

Masat hakmarrëse sigurisht që do të pasojnë”, përfundon Ministria e Jashtme ruse.

Në të njëjtën gjatësi vale edhe Peskov.

“Përfshirja e Shteteve të Bashkuara në armiqësi, si rezultat i të cilave vriten civilë rusë, nuk mund të mos ketë pasoja. Cilat do të jenë? Koha do ta tregojë”!

Kështu deklaroi Sekretari i Shtypit i Presidentit rus Dmitri Peskov, duke treguar se planeti tani po shkon me shpejtësi të plotë drejt përshkallëzimit të luftës.

Çfarë raporton Ria Novosti.

Në vend të një epilogu, në një artikull të ngjashëm, Ria Novosti, që raportonte deklaratat e Peskov, ndër të tjera shkruante, duke përhapur aromën e Armagedonit që po shfaqet në territorin rus, kundër Uashingtonit:

“Rreziku kryesor për të gjithë botën është se amerikanët nuk kanë pësuar kurrë një luftë në shkallë të gjerë në tokën e tyre. Bombat nuk ranë kurrë mbi kokën e tyre, nënat e tyre nuk i mbrojtën fëmijët me trup nga copëzat e bombave.

Kjo i lejon ata të veprojnë si majmuni me një granatë, nuk e kanë idenë se çfarë do të të thotë të përballesh në rast të një konflikti të vërtetë. Por kjo është edhe dobësia kryesore e strategjisë së tyre, nuk e kuptojnë logjikën e një lufte të madhe.

Sulmet terroriste mund të arrijnë vetëm një gjë në Rusi, një unitet edhe më të madh të popullit tonë, një fokus edhe më të madh për fitore, një dëshirë edhe më të madhe për t’u hakmarrë deri me vdekjen dhe martirizimin e popullit tonë.

Të gjitha këto i kemi kaluar tashmë tetëdhjetë vjet më parë, por nuk u dorëzuam dhe shumë shpejt, shkatërruam të keqen e botës në folenë e saj.

Pak orë më parë, rusët shkatërruan platformën e lëshimit të raketave ATACMS, në Ukrainë.

Previous Story

Depërtimi Rus në Zemër të Afrikës!

Next Story

Kush i Bëri Posterat e Parë?

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është