Masakër në Krime, Godet Ukraina me Armë të NATOs – Dhjetra Civilë të Vdekur (Video)

/

Masakër në Krime, me dhjetëra të vdekur dhe të plagosur. Ukrainasit godasin objektivat civilë me ATACMS.

Presion i madh ndaj Moskës për hakmarrje.

Është goditur një bregdet me plazhistë!

Ukrainasit goditën objektiva civilë në Sevastopol me raketa balistike ATACMS që mbanin koka luftarake me municion thërrmues. Informacionet flasin për një shpërthim edhe pranë një plazhi të Krimesë.

Ka shumë presion në Moskë për t’u kundërpërgjigjur, jo vetëm ndaj Ukrainës, por edhe ndaj NATO-s, e cila ka siguruar koordinatat dhe këto sisteme për goditjen. Përsa kohë që Moska pëson goditje të tilla, ky presion do të rritet.

“Numri i të vdekurve nga sulmi i forcave të armatosura ukrainase në Sevastopol, qyteti më i madh i Krimesë, ka arritur në tre persona, ndërsa 124 persona janë plagosur”, njoftoi pasditen e vonët të së dielës guvernatori Mikhail Razvozajev.

Tronditja është edhe më e madhe për opinionin publik rus, pasi u bë e ditur se mes viktimave ka edhe fëmijë të vegjël!

Guvernatori i Sevastopolit tha se fragmente të pesë raketave ranë në zonën bregdetare të qytetit, duke plagosur mes të tjerëve edhe me lavë!

Gjithashtu, “një zjarr i madh shpërtheu në një nga shkollat ​​me konvikt, pranë lagjes Utskujevka dhe njësia e zjarrfikësve u dërgua në ndihmë”, shtoi ai.

“Regjimi kriminal i Kievit goditi Sevastopolin me raketa balistike me municione thërrmuese në mesditë. Numri i të lënduarve pritet të rritet”, tha Razvozajev për Telegram.

Ai shtoi se i gjithë sistemi shëndetësor është mobilizuar: mjekët dhe personeli mjekësor kanë qenë në vendet e tyre të punës dhe të lënduarve iu është ofruar i gjithë kujdesi i nevojshëm mjekësor.

Raportet fillestare se sulmi është kryer me raketa amerikane ATACMS, të cilat së fundi janë dërguar në Kiev, konfirmohen nga një deklaratë e Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë.

Në të njëjtën kohë, lëvizja e automjeteve në urën e Krimesë është ndalur për arsye sigurie.

“Ata i planifikojnë me kujdes krimet e tyre… i përdorin për shkatërrim maksimal të popullsisë civile dhe infrastrukturës urbane”, ishte komenti i parë i Maria Zakharova.

“Ne do të bëjmë gjithçka për të siguruar që komuniteti ndërkombëtar të jetë i informuar për krimet e fundit të regjimit të Kievit … Unë mund t’ju siguroj se diplomacia ruse do të punojë në këtë drejtim edhe me më shumë këmbëngulje, sesa deri më tani”, tha gjithashtu zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, duke shtuar se organizatat ndërkombëtare, përfshirë OSBE-në dhe UNESCO-n, ndikohen nga axhenda perëndimore dhe zakonisht injorojnë sulme të tilla.

“Sulmi nuk do të mbetet pa përgjigje!”

Siç tha Ministria e Jashtme ruse, “ky sulm nuk do të mbetet pa përgjigje”.

“Një sulm i qëllimshëm me raketa terroriste u krye në qytetin e Sevastopolit nga pesë raketa amerikane ATACMS të pajisura me koka luftarake grupimi nën municionesh.

Katër raketa ATACMS të prodhimit amerikan u kapën. Shpërthimi i kokës së raketës së pestë amerikane në ajër rezultoi në viktima të shumta civile në Sevastopol”, raporton Ministria e Jashtme ruse për të vazhduar:

“Të gjitha detyrat e lëshimit për raketat operativo-taktike të SHBA ATACMS futen nga ekspertë amerikanë bazuar në të dhënat e inteligjencës satelitore.

Prandaj, përgjegjësia për sulmin e qëllimshëm me raketa ndaj civilëve në Sevastopol i takon kryesisht Shteteve të Bashkuara, të cilat e furnizuan me këto armë Ukrainën dhe regjimin e Zelenskit, nga territori i të cilit u krye ky sulm.

Veprime të tilla nuk do të mbeten pa përgjigje”.

Pamjet e plazheve dhe rrugëve të Sevastopolit që po bëjnë xhiron e internetit janë shokuese:

Previous Story

"Tërmet" Global: Kina i Jep Komandantit të Inteligjencës Artificiale, Kompetenca Supreme!

Next Story

Sulmet Terroriste në Dagestan & Sulm në Abkhazi - Rusia Fajëson SHBA-në & Ukrainën (video)

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është